Castagnus interakcje ulotka tabletki 45 mg 30 tabl. | 3 blist.po 10 szt.

Dostępny w ponad połowie aptek

 

Castagnus tabletki | 45 mg | 30 tabl. | 3 blist.po 10 szt.


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek dostępny bez recepty
Substancja czynna: Agni casti fructus extractum siccum
Podmiot odpowiedzialny: WROCŁAWSKIE ZAKŁ. ZIELARSKIE "HERBAPOL" S.A.Opis produktu Castagnus

Kiedy stosujemy lek Castagnus?

Castagnus jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym stosowanym w leczeniu łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją (zespół napięcia przedmiesiączkowego - to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki objawiające się bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi (mastodynia) , zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp).

Castagnus - działanie leku

Badania kliniczne preparatu  potwierdziły obniżanie utajonego lub nieznacznie podwyższonego patologicznie poziomu prolaktyny poprzez jego działanie dopaminergiczne.

Przyjmuje się, że po systematycznym podawaniu wyciągu z Agnus castus dochodzi do  fizjologicznego zahamowania wydzielania prolaktyny przez przysadkę, uwalnianie LH i FSH normalizuje się, następuje wyrównanie deficytowej syntezy progesteronu w ciałku żółtym.

W wyniku tego u kobiet ustępują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym bolesność gruczołów sutkowych, bóli typu migrenowego i często obserwowaną normalizacją cykli miesięcznych.      


Jaki jest skład leku Castagnus?

1 tabletka zawiera 4,5 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Vitex agnus castus L. fructus (równoważny średnio 45 mg owocu niepokalanka).
Ekstrahent - etanol 60 %  [m/m]

Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon K 30, magnezu stearynian.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Castagnus?

Nie należy stosować leku Castagnus przy nadwrażliwości na którykolwiek ze  składników preparatu, nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie stosować leku u osób w wieku poniżej 18 lat


Castagnus – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Podczas stosowania leku Castagnus mogą wystąpić:

Zaburzenia układu immunologicznego - ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i utrudnionym przełykaniem.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej - reakcje alergiczne skóry (wysypka, pokrzywka), trądzik.

Zaburzenia układu nerwowego - bóle i zawroty głowy.

Zaburzenia żołądka i jelit - nudności, bóle brzucha.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi - zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Częstość występowania tych objawów nie jest znana.


Castagnus - dawkowanie leku

Dawkowanie: Dorosłe kobiety 1 tabletka, 1 raz dziennie.
Lek stosować doustnie, rano.


Castagnus – jakie środki ostrożności należy zachować?

Pacjenci, którzy chorowali lub chorują na nowotwór estrogenozależny przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci, którzy stosują leki z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy lub estrogenów, przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane ze względu na brak odpowiednich danych.

Jeżeli objawy nasilą się podczas stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem.

Sugeruje się, że wyciąg z niepokalanka wpływa na oś przysadkowo-podwzgórzową i dlatego pacjenci z zaburzeniami czynności przysadki powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

W przypadku występowania guzów przysadki mózgowej uwalniających prolaktynę stosowanie przetworów z owoców niepokalanka może maskować objawy guza.


Przyjmowanie leku Castagnus w czasie ciąży

Nie należy stosować leku Castagnus w czasie ciąży.

Dane pochodzące z przedklinicznych badań reprodukcyjnych wskazują, że wyciągi z owoców niepokalanka mogą wywierać wpływ na laktację. Stosowanie leku w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.


Charakterystyka produktu leczniczego

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Skład


Interakcje z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy

  • Pozostałe Produkty ginekologiczne

    W tej kategorii znajdziesz pozostałe produkty dla kobiet stosowane w celach zabobiegania oraz łagodzenia objawów dyskomfortu w okolicach intymnych.

  • Menstruacja

    Menstruacja (miesiączka) to fizjologiczna część cyklu menstruacyjnego kobiety. Pojawienie się krwawienia wynika z faktu, że każdego miesiąca kobiecy organizm przygotowuje się do zajścia w ciążę. Gdy zaś nie dochodzi do zapłodnienia, nabłonek macicy złuszcza się, a procesowi temu towarzyszy pękanie drobnych naczyń krwionośnych. Z miesiączką jest także związane pojęcie napięcia przedmiesiączkowego (PMS), które dotyczy zespołu uciążliwych objawów (np. bolesność piersi, obrzmienie okolic twarzy, rąk i stóp), występujących przed krwawieniem. W celu złagodzenia uciążliwych objawów stosuje się preparaty zawierające wyciągi roślinne z: owoców niepokalanka, ziela tasznika, ziela jemioły, ziela krwawnika (np. Castagnus, Cyclodynon, Krople Kobiece Ojca Grzegorza Sroki). Nowoczesnym rozwiązaniem jest kubeczek menstruacyjny, który można bezpiecznie stosować podczas bolesnych miesiączek, a nawet używanie go zmniejsza ból odczuwany podczas okresu. Kubeczek menstruacyjny stanowi alternatywę dla jednorazowych podpasek i tamponów. Wykonany jest z silikonu medycznego, dzięki czemu zapewnia wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.


Może Cię również zainteresować:


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.