Sprawdzamy dostępność
leków w 10 914 aptekach
Atryn proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań | 175 j.m./ml | 25 fiol.
Rodzaj:
lek na receptę (Rp zastrzeż.)
Substancja czynna:
Antithrombin III
Podmiot odpowiedzialny:
LABORATOIRE FRANÇAIS DU FRACTIONNEMENT ET DES BIOTECHNOLOGIE
- Kiedy stosujemy lek Atryn?
- Jaki jest skład leku Atryn?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Atryn?
- Atryn – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Atryn - dawkowanie leku
- Atryn – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie leku Atryn w czasie ciąży
- Czy Atryn wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Atryn wchodzi w interakcje z alkoholem?
Opis produktu Atryn
Kiedy stosujemy lek Atryn?
ATryn jest wskazany w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów z wrodzonym niedoborem antytrombiny, poddawanych zabiegom chirurgicznym. ATryn jest zwykle podawany z heparyną lub heparyną drobnocząsteczkową.
Jaki jest skład leku Atryn?
Jedna fiolka zawiera antytrombinę alfa*: 1750 j.m.**, w 10 ml po odtworzeniu, co odpowiada stężeniu 175 j.m./ml.
Swoista aktywność ATryn wynosi w przybliżeniu 7 j.m./mg białka.
* rekombinowana postać antytrombiny ludzkiej wytwarzana z zastosowaniem technologii rekombinowanego DNA (rDNA) z mleka transgenicznych kóz.
** moc (j.m.) jest oznaczana chromogeniczną techniką barwienia zgodną z Farmakopeą Europejską.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Atryn?
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie
6.1.
Nadwrażliwość na białka kozie lub składniki mleka koziego.
Atryn – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
W badaniach klinicznych prowadzonych z udziałem pacjentów z wrodzonym niedoborem antytrombiny (n=35) zgłoszono jedno łagodne działanie niepożądane związane z leczeniem ATryn w postaci „świądu w miejscu podania”.
W innych badaniach klinicznych dotyczących nabytego niedoboru antytrombiny u pacjentów poddanych operacji kardiochirurgicznej (n=118) i u zdrowych ochotników (n=102), działania niepożądane odnotowane jako związane z leczeniem ATryn i które wystąpiły więcej niż jeden raz, wymieniono z uwzględnieniem Klasyfikacji Układów i Narządów w tabeli poniżej.
Działania niepożądane są wymienione poniżej według klasyfikacji układów i narządów oraz bezwzględnej częstości występowania. Częstość występowania określono jako: często (≥ 1/100 do < 1/10) i niezbyt często (≥ 1/1 000 do < 1/100).
Klasyfikacja Układów i Narządów wg MedDRA | Częstość | Działania niepożądane |
Zaburzenia żołądka i jelit | Często | Nudności |
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania | Często | Krwotok w miejscu wkłucia |
Niezbyt często | Uczucie gorąca | |
Niezbyt często | Rumień w miejscu infuzji | |
Niezbyt często | Ból w miejscu infuzji | |
Niezbyt często | Wysypka w miejscu infuzji | |
Niezbyt często | Siniak miejscu wkłucia | |
Urazy i zatrucia i powikłania po zabiegach | Często | Krwotok po wykonaniu zabiegu |
Często | Wydzielina z rany | |
Zaburzenia układu nerwowego | Często | Zawroty głowy Ból głowy |
Zaburzenia naczyniowe | Często | Krwotok |
W czasie do 90 dni po leczeniu produktem ATryn nie wykryto żadnych przeciwciał przeciwko antytrombinie alfa.
Atryn - dawkowanie leku
Leczenie należy rozpocząć pod nadzorem lekarza mającego doświadczenie w leczeniu pacjentów z wrodzonym niedoborem antytrombiny.
Dawkowanie
Z powodu różnic w farmakokinetyce antytrombiny alfa i antytrombiny osoczowej leczenie produktem ATryn należy prowadzić zgodnie z opisanymi poniżej szczególnymi zaleceniami dotyczącymi dawkowania. W leczeniu wrodzonego niedoboru antytrombiny dawkę i czas leczenia należy dobrać indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę wywiad rodzinny, a zwłaszcza epizody zakrzepowo-zatorowe, aktualne kliniczne czynniki ryzyka i wyniki badań laboratoryjnych.
Liczba podawanych jednostek antytrombiny alfa jest wyrażona w jednostkach międzynarodowych (j.m.), które odnoszą się do aktualnego wzorca WHO dla koncentratu antytrombiny. Aktywność antytrombiny (AT) w osoczu jest wyrażana w procentach (w stosunku do osocza ludzkiego) lub w jednostkach międzynarodowych (w odniesieniu do Wzorca Międzynarodowego antytrombiny w osoczu). Jedna jednostka międzynarodowa (j.m.) aktywności antytrombiny jest równoważna ilości antytrombiny zawartej w jednym ml zwykłego osocza ludzkiego. Wymagana dawka antytrombiny alfa jest obliczana na podstawie aktywności antytrombiny w osoczu przed leczeniem i masy ciała.
Celem leczenia produktem ATryn jest zwiększenie i utrzymanie aktywności antytrombiny w zakresie 80 – 120% (0,8 – 1,2 j.m./ml) w czasie leczenia.
Leczenie rozpoczyna się od podania dawki nasycającej ATryn w celu osiągnięcia docelowej aktywności antytrombiny na poziomie 100%. Początkowa dawka nasycająca jest obliczana na podstawie masy ciała i poziomu aktywności antytrombiny przed rozpoczęciem leczenia.
Wymagana dawka nasycająca jest określana przy użyciu następującego wzoru:
Dawka Nasycająca (j.m.) = [(100 –aktywność AT pacjenta przed leczeniem w %) /2,28] x Masa Ciała w kg
Typowa dawka nasycająca u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym (początkowa aktywność AT: 50%; masa ciała: 75 kg) z wrodzonym niedoborem antytrombiny w sytuacjach klinicznego ryzyka wynosi 20-25 j.m./kg masy ciała. Dawkę nasycającą należy podawać w 15-minutowej infuzji, po której należy natychmiast rozpocząć infuzję dawki podtrzymującej.
Wymagana dawka podtrzymująca dla pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym jest podawana w ciągłej infuzji i jest wyliczana na podstawie następującego wzoru:
Dawka Podtrzymująca (j.m./h) = [(100 –aktywność AT pacjenta przed leczeniem w %) /10,22] x Masa Ciała w kg
Typowa dawka podtrzymująca u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym z wrodzonym niedoborem antytrombiny w sytuacjach klinicznego ryzyka wynosi 4-5 j.m./kg/h. W stanach zwiększonego zapotrzebowania (np. poważna operacja chirurgiczna, jednoczesne stosowanie heparyny) rzeczywista dawka może być większa. Należy zapoznać się z poniższymi zaleceniami dotyczącymi monitoringu terapeutycznego i ustalenia dawki.
Monitoring Terapeutyczny i Ustalenie Dawki
Dawkę należy ustalić na podstawie laboratoryjnych oznaczeń aktywności antytrombiny. Odpowiedź na leczenie ATryn może różnić się u poszczególnych pacjentów, osiągając różne poziomy w badaniach in vivo i różne okresy półtrwania. W początkowym okresie leczenia i bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym może być konieczne częste oznaczanie aktywności antytrombiny i zmiana dawki.
Po rozpoczęciu infuzji dawki podtrzymującej i po upływie 45 minut od podania dawki nasycającej należy pobrać krew w celu oznaczenia aktywności AT. Jeśli aktywność AT pozostanie w zakresie pomiędzy 80% i 120% (0,8 - 1,2 j.m./ml), zmiana dawki nie będzie konieczna. W przypadku, gdy aktywność AT będzie mniejsza niż 80%, szybkość infuzji dawki podtrzymującej należy zwiększyć o 50%. W przypadku, gdy aktywność AT przekroczy 120%, tempo infuzji należy zmniejszyć o 30%. Poziom aktywności AT należy skontrolować po upływie 30 minut od jakiejkolwiek zmiany tempa infuzji lub po czterech godzinach, jeśli oznaczona wartość mieściła się w zakresie docelowym. Następnie aktywność antytrombiny należy kontrolować 1-2 razy na dobę i odpowiednio dostosowywać dawkę. Jeżeli sytuacja kliniczna nie wymaga zastosowania innego skutecznego dawkowania, to aktywność antytrombiny należy utrzymywać powyżej 80% w czasie leczenia.
Przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego może wpłynąć na aktywność AT. Z tego powodu po zakończeniu zabiegu należy dodatkowo skontrolować aktywność AT. Jeśli aktywność będzie niższa od 80%, można podać AT w 15-minutowym bolusie dożylnym w celu szybkiego przywrócenia aktywności AT. Dawkę można określić podstawiając aktywność AT zmierzoną po zabiegu chirurgicznym do podanego wcześniej wzoru dawki nasycającej.
Dzieci i młodzież
Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność ATryn u dzieci i młodzieży (< 18 lat) nie zostały ustalone. Nie są dostępne dane. U dzieci, a zwłaszcza u noworodków aktywność antytrombiny może różnić się od aktywności u dorosłych.
Sposób podawania
Podanie dożylne.
Dawkę nasycającą należy podawać w 15-minutowej infuzji, po której należy natychmiast rozpocząć infuzję dawki podtrzymującej.
Instrukcja dotycząca rozpuszczenia produktu leczniczego przed podaniem, patrz punkt 6.6.
Atryn – jakie środki ostrożności należy zachować?
Reakcje Nadwrażliwości
Podobnie jak w przypadku innych podawanych dożylnie produktów zawierających białko, możliwe są reakcje nadwrażliwości typu alergicznego. Pacjenci muszą być ściśle monitorowani i uważnie obserwowani pod kątem objawów niepożądanych podczas infuzji. Pacjenci powinni być poinformowani o wczesnych objawach reakcji nadwrażliwości takich jak wysypka, pokrzywka uogólniona, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, niedociśnienie tętnicze i wstrząs anafilaktyczny. Jeśli wystąpią takie objawy po podaniu produktu, pacjenci powinni skontaktować się z lekarzem. W przypadku wstrząsu, należy stosować leczenie standardowe.
Pacjenci leczeni ATryn powinni być monitorowani pod kątem możliwych klinicznych reakcji immunologicznych. Poziom przeciwciał powinien być monitorowany i raportowany.
Doświadczenie związane z wielokrotnym podawaniem ATryn jest bardzo ograniczone. W takich sytuacjach szczególnie ważne jest dokładne monitorowanie pod kątem reakcji immunologicznych .
Ciąża
Zalecenia dotyczące dawkowania u kobiet w ciąży lub w okresie okołoporodowym nie mogą być udzielone ze względu na różnice we właściwościach farmakokinetycznych ATryn u kobiet w ciąży w porównaniu do nie będących w ciąży.
Równoczesne zastosowanie leczenia przeciwzakrzepowego
Zasady nadzoru klinicznego i biologicznego w czasie stosowania antytrombiny w połączeniu z heparyną, heparyną drobnocząsteczkową lub innymi lekami przeciwzakrzepowymi, które wzmagają przeciwzakrzepową aktywność antytrombiny:
- Aby ustalić dawkę antykoagulantu oraz zapobiec zbyt małej krzepliwości krwi, należy regularnie kontrolować zakres antykoagulacji (APTT oraz w odpowiednich przypadkach aktywność antyczynnika Xa) w niewielkich odstępach czasu, a szczególnie w pierwszych minutach/godzinach od rozpoczęcia stosowania antytrombiny.
- W celu ustalenia dawki indywidualnej, należy codziennie oznaczać aktywność antytrombiny. Należy wziąć pod uwagę ryzyko obniżenia aktywności antytrombiny podczas długotrwałego leczenia heparyną niefrakcjonowaną.
Przyjmowanie leku Atryn w czasie ciąży
Reakcje Nadwrażliwości
Podobnie jak w przypadku innych podawanych dożylnie produktów zawierających białko, możliwe są reakcje nadwrażliwości typu alergicznego. Pacjenci muszą być ściśle monitorowani i uważnie obserwowani pod kątem objawów niepożądanych podczas infuzji. Pacjenci powinni być poinformowani o wczesnych objawach reakcji nadwrażliwości takich jak wysypka, pokrzywka uogólniona, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, niedociśnienie tętnicze i wstrząs anafilaktyczny. Jeśli wystąpią takie objawy po podaniu produktu, pacjenci powinni skontaktować się z lekarzem. W przypadku wstrząsu, należy stosować leczenie standardowe.
Pacjenci leczeni ATryn powinni być monitorowani pod kątem możliwych klinicznych reakcji immunologicznych. Poziom przeciwciał powinien być monitorowany i raportowany.
Doświadczenie związane z wielokrotnym podawaniem ATryn jest bardzo ograniczone. W takich sytuacjach szczególnie ważne jest dokładne monitorowanie pod kątem reakcji immunologicznych .
Ciąża
Zalecenia dotyczące dawkowania u kobiet w ciąży lub w okresie okołoporodowym nie mogą być udzielone ze względu na różnice we właściwościach farmakokinetycznych ATryn u kobiet w ciąży w porównaniu do nie będących w ciąży.
Równoczesne zastosowanie leczenia przeciwzakrzepowego
Zasady nadzoru klinicznego i biologicznego w czasie stosowania antytrombiny w połączeniu z heparyną, heparyną drobnocząsteczkową lub innymi lekami przeciwzakrzepowymi, które wzmagają przeciwzakrzepową aktywność antytrombiny:
- Aby ustalić dawkę antykoagulantu oraz zapobiec zbyt małej krzepliwości krwi, należy regularnie kontrolować zakres antykoagulacji (APTT oraz w odpowiednich przypadkach aktywność antyczynnika Xa) w niewielkich odstępach czasu, a szczególnie w pierwszych minutach/godzinach od rozpoczęcia stosowania antytrombiny.
- W celu ustalenia dawki indywidualnej, należy codziennie oznaczać aktywność antytrombiny. Należy wziąć pod uwagę ryzyko obniżenia aktywności antytrombiny podczas długotrwałego leczenia heparyną niefrakcjonowaną.
Interakcje Atryn z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Atryn z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Może Cię również zainteresować:
Przeziębienie czy zapalenie zatok – jak rozróżnić?
Kwas borowy (borny) - jakie ma zastosowania?
Prolaktyna – normy. Jak regulować poziom prolaktyny?
Dodatkowe informacje
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.