Sprawdzamy dostępność
leków w 10 930 aptekach
TUBERKULIN PPD RT23 SSI
Ulotka
Ulotka wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Pobierz ulotkę produktu w formacie PDF
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Tuberculin PPD RT 23 AJV, 2 T.U./0,1 ml, roztwór do wstrzykiwań
Tuberkulina stosowana u ludzi, oczyszczone pochodne białkowe
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed poddaniem się próbie skórnej, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest Tuberculin PPD RT 23 AJV i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed poddaniem się próbie skórnej
3. Jak wykonuje się próbę skórną
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać Tuberculin PPD RT 23 AJV
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Tuberculin PPD RT 23 AJV i w jakim celu się go stosuje
Tuberculin PPD RT 23 AJV jest czynnikiem diagnostycznym zawierającym oczyszczone pochodne białkowe uzyskiwane z hodowli prątków gruźlicy służące do wykonywania próby skórnej stosowanej:
• w diagnostyce zakażenia prątkami gruźlicy • w celu zakwalifikowania do szczepienia BCG (przeciw gruźlicy) tylko osób z ujemnym wynikiem testu tuberkulinowego albo jako test po szczepieniu.
Tuberculin PPD RT 23 AJV jest przeznaczony dla osób wszystkich grup wiekowych.
2. Informacje ważne przed poddaniem się próbie skórnej
Kiedy nie wykonywać próby:
• jeśli pacjent ma uczulenie na tuberkulinę lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6.).
• jeśli u pacjenta, w przeszłości, wystąpiły ciężkie reakcje w miejscu podania produktów tuberkulinowych. Ciężka reakcja skórna może objawiać się pęcherzami i owrzodzeniem w miejscu wstrzyknięcia oraz martwicą skóry w środku rozległego odczynu tuberkulinowego. Na ogół martwica ustępuje po kilku dniach.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed poddaniem się próbie skórnej z Tuberculin PPD RT 23 AJV należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjent:
• chorował kiedykolwiek na gruźlicę • był zaszczepiony przeciwko gruźlicy • niedawno przebył infekcję niegruźliczymi prątkami • został zaszczepiony w ciągu ostatnich 4 – 6 tygodni przeciwko chorobie wirusowej np. odrze, śwince, różyczce.
• choruje z powodu zakażenia wirusowego, np.: odra, świnka, mononukleoza, ospa wietrzna, grypa • choruje na niewydolność nerek • choruje na cukrzycę, • choruje na raka • jest zakażony HIV • choruje na sarkoidozę, • przyjmuje leki obniżające odporność (immunosupresyjne; np. kortykosteroidowe)
Po podaniu tuberkuliny obserwowano wystąpienie ciężkich reakcji uczuleniowych - patrz punkt 4.
Gdy jest to możliwe, osoby poddane próbie skórnej należy obserwować pod kątem wystąpienia reakcji alergicznych przez 20 minut od podania.
Tuberculin PPD RT 23 AJV a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności”
Tuberculin PPD RT 23 AJV można bezpiecznie stosować jednocześnie ze wszystkimi żywymi inaktywowanymi szczepionkami.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży, lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed poddaniem się próbie skórnej.
Próbę skórną można wykonywać podczas ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Tuberculin PPD RT 23 AJV nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.
Tuberculin PPD RT 23 AJV zawiera potas i sód
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (39 mg) potasu i mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu i potasu”.
3. Jak jest wykonywana próba skórna
Lekarz lub pielęgniarka wstrzyknie Tuberculin PPD RT 23 AJV do górnej warstwy skóry przedramienia.
Zalecaną dawką jest zawsze 0,1 ml zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Po wstrzyknięciu powinno pojawić się uwypuklenie o średnicy 8 – 10 mm utrzymujące się przez około
10 minut.
Po 48 – 72 godzinach, wynik próby skórnej zostanie oceniony przez lekarza lub pielęgniarkę. Może pojawić się nierówne, nieznacznie podniesione stwardnienie otoczone zaczerwienieniem, które po 72 h powinno się zmniejszyć.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ciężkie działania niepożądane
Bardzo rzadkie działania niepożądane: mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 osób • silne reakcje alergiczne (anafilaksja) takie jak obrzęk ust, twarzy i gardła oraz trudności z oddychaniem. W przypadku pojawienia się którejkolwiek z tych reakcji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Inne działania niepożądane:
Częste działania niepożądane: mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób • Ból, świąd lub podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia.
Niezbyt częste działania niepożądane: mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób • Gorączka.
• Powiększenie węzłów chłonnych.
Rzadkie działania niepożądane: mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1 000 osób • Powierzchowna degeneracja skóry (martwica skóry), która zazwyczaj ustępuje po kilku dniach.
• Pęcherze.
O nieznanej częstości: nie można określić na podstawie dostępnych danych • Odwrzodzenie w miejscu wstrzyknięcia.
• Ból głowy.
• Pokrzywka.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do:
Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02 222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
Różnorodne czynniki, takie jak: wiek, niedożywienie, niewydolność nerek, cukrzyca, immunosupresja wywołana produktami leczniczymi (np. kortykosteroidami) lub choroby, takie jak rak, zakażenie HIV czy sarkoidoza, mogą spowodować fałszywie ujemne wyniki próby tuberkulinowej. Infekcje wirusowe (takie jak odra, świnka, mononukleoza, ospa wietrzna, grypa itp.) mogą na kilka miesięcy obniżyć reaktywność na tuberkulinę.
Zmniejszenie reaktywności może być obserwowane po podaniu szczepionek zawierających żywe wirusy, np.
szczepionek przeciw odrze, śwince, różyczce. Konsekwencją zmniejszenia reaktywności może być wynik fałszywie ujemny. Dlatego, jeśli nie można wykonać próby tuberkulinowej Mantoux w tym samym czasie co szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce, należy odłożyć wykonanie próby na 4 – 6 tygodnie.
Tuberculin PPD RT 23 AJV może być bezpiecznie stosowana jednocześnie ze wszystkimi żywymi inaktywowanymi szczepionkami.
Wielu pacjentów zakażonych równocześnie wirusem HIV i Mycobacterium tuberculosis ma anergię na tuberkulinę. U pacjentów z ciężkim przebiegiem gruźlicy (np. gruźlica prosówkowa) reaktywność na tuberkulinę może zostać osłabiona.
Uprzednie szczepienie BCG lub niedawno przebyta infekcja niegruźliczymi prątkami środowiskowymi może powodować krzyżową reakcję uczuleniową i fałszywie dodatni wynik testu Mantoux.
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie
Dawka to 0,1 ml roztworu.
Tuberculin PPD RT 23 AJV wstrzykuje się śródskórnie.
Sposób podawania
Poniżej znajduje się szczegółowy opis stosowania Tuberculin PPD RT 23 AJV:
• 0,1 ml roztworu wstrzykuje się za pomocą strzykawki o pojemności 1 ml z podziałką, ze skośnie ściętą, krótką igłą (25 Ga lub 26 Ga).
• Wstrzyknięcie musi być wykonane dokładnie śródskórnie w środkową trzecią część przedramienia, ponieważ po podaniu bliżej przegubu lub stawu łokciowego reakcja może być słabsza.
• Skórę należy lekko naciągnąć a koniec igły powinien się znajdować niemal równolegle do powierzchni skóry, ze ścięciem igły zwróconym ku górze. Końcówkę igły wprowadza się do powierzchniowej warstwy skóry właściwej.
• Igła podczas wprowadzania powinna być widoczna przez naskórek. Roztwór wstrzykiwać powoli. Po wstrzyknięciu powinno pojawić się małe, blade uwypuklenie o średnicy 8 – 10 mm utrzymujące się przez około 10 minut.
• Jeśli uwypuklenie nie pojawi się to znaczy, że wstrzyknięcie było wykonane zbyt głęboko i próba tuberkulinowa powinna być powtórzona na drugim przedramieniu lub na tym samym, ale w miejscu oddalonym o co najmniej 4 cm od miejsca pierwszego wstrzyknięcia (patrz punkt 4.4).
Mogą być brane pod uwagę krajowe zalecenia dotyczące przeprowadzania próby tuberkulinowej Mantoux.
Ocena reakcji
Za dodatnią reakcję na Tuberculin PPD RT 23 AJV uważa się płaskie, nierówne, nieznacznie podniesione stwardnienie o średnicy co najmniej 6 mm, otoczone zaczerwienieniem. Reakcja powinna być oceniana po
48–72 godzinach od wykonania testu. Po ok. 72 godzinach stwardnienie powinno się zmniejszyć. Podczas oceny reakcji należy brać pod uwagę tylko naciek (stwardnienie). Średnicę nacieku (stwardnienia), mierzy się poprzecznie do długiej osi przedramienia za pomocą przezroczystej, giętkiej, plastikowej linijki i podaje się w milimetrach. Zalecenia dotyczące interpretacji próby tuberkulinowej Mantoux zawiera Tabela 1.
Tabela 1: Interpretacja wyników próby skórnej
Wynik próby Mantoux Średnica nacieku w milimetrach
Ujemny
0 – 5 mm
Dodatni
6 – 14 mm
Silnie dodatni
Powyżej 15 mm
Mogą być stosowane alternatywne interpretacje, zależnie od zaleceń krajowych, czynników indywidualnych i epidemiologicznych.
Interpretacja
Dodatnia reakcja wskazuje na odpowiedź układu immunologicznego na jeden lub więcej z wymienionych czynników:
• zakażenie kompleksem Mycobacterium tuberculosis, w tym M. tuberculosis, M. bovis, M. africanum,
M. microti lub M. tuberculosis subsp. caprae,
• zakażenie niegruźliczymi prątkami, • zaszczepienie szczepionką BCG (u osób zaszczepionych szczepionką BCG wynik dodatni pojawia się zwykle po 4 – 8 tygodniach).
Małe jest prawdopodobieństwo, aby reakcje większe niż 15 mm były spowodowane wcześniejszym szczepieniem BCG lub ekspozycją na środowiskowe mykobakterie.
Zmniejszanie się wrażliwości na tuberkulinę
U większości osób wrażliwość na tuberkulinę świadcząca o infekcji spowodowanej prątkiem gruźlicy (M. tuberculosis) lub pokrewnymi mykobakteriami utrzymuje się zazwyczaj przez całe życie, ale u niektórych osób może się stopniowo zmniejszać.
Wrażliwość na tuberkulinę często maleje w ciągu kilku lat u osób zaszczepionych szczepionką BCG.
Efekt wzmocnienia
Jeśli tuberkulina zostanie podana osobom, u których wrażliwość na tuberkulinę zmniejszyła się, reakcja na próbę skórną będzie słaba lub nie wystąpi. Ponowne wykonanie próby tuberkulinowej kilka tygodni lub miesięcy później może wywołać intensywniejszą odpowiedź tzn. efekt wzmocnienia.
Powtórzenie próby tuberkulinowej nie wywoła dodatniej reakcji u osób, które nie miały wcześniej odporności komórkowej na antygeny Tuberkulina PPD.
Powtórna próba tuberkulinowa
Jeśli należy powtórzyć próbę tuberkulinową, np. u pracowników służby zdrowia narażonych na infekcję prątkami gruźlicy, zaleca się metodę dwustopniową. U osób, u których reakcja na próbę tuberkulinową
Mantoux była słaba lub nie wystąpiła, należy wykonać drugą próbę tuberkulinową w ciągu 2 – 4 tygodni od pierwszej próby.
Konwersję próby skórnej u takich osób definiuje się jako reakcję na drugą próbę większą od 10 mm i zwiększenie o co najmniej 6 mm w porównaniu z reakcją w pierwszej próbie.
Należy uznać, że osoby, u których wystąpiła konwersja próby skórnej po drugiej próbie, przeszły wcześniej infekcję mykobakteriami lub zostały zaszczepione szczepionką BCG. Jeśli wynik drugiej próby był ujemny, należy uznać, że ta osoba nie przeszła infekcji.
Należy podkreślić, że wartość predykcyjna próby skórnej i spodziewane ryzyko gruźlicy powinny być oceniane indywidualnie.
- Substancja czynna:
- Tuberculin
- Dawka:
- 2 j.m./0,1ml
- Postać:
- roztwór do wstrzykiwań
- Działanie:
- Wewnętrzne
- Podmiot odpowiedzialny:
- AJ VACCINES A/S
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce, Środek diagnostyczny
- Dostępność:
- Szpitale, Apteki szpitalne, Apteki otwarte
- Podawanie:
- Śródskórnie
- Wydawanie:
- Na receptę Rp
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu wygasła
- Opakowanie handlowe:
- 1 fiol. po 5 ml
- Charakterystyka produktu leczniczego w formacie PDF :
- Pobierz
- Ulotka produktu w formacie PDF:
- Pobierz
Charakterystyka produktu leczniczego Tuberculin PPD RT23 SSI
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Tuberculin PPD RT23 SSI z innymi lekami
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku wraz z innymi lekami dochodziło do jakichkolwiek interakcji, mających negatywny wpływ na zdrowie.
Interakcje Tuberculin PPD RT23 SSI z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Najnowsze pytania dotyczące Tuberculin PPD RT23 SSI
Wybierz interesujące Cię informacje: