Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
Tramadol Vitabalans tabletki | 50 mg | 10 tabl.
Dowiedz się więcej
Rodzaj:
lek na receptę
Substancja czynna:
Tramadoli hydrochloridum
Podmiot odpowiedzialny:
VITABALANS OY
- Kiedy stosujemy lek Tramadol Vitabalans?
- Jaki jest skład leku Tramadol Vitabalans?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Tramadol Vitabalans?
- Tramadol Vitabalans – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Tramadol Vitabalans - dawkowanie leku
- Tramadol Vitabalans – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie leku Tramadol Vitabalans w czasie ciąży
- Czy Tramadol Vitabalans wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Tramadol Vitabalans wchodzi w interakcje z alkoholem?
Opis produktu Tramadol Vitabalans
Kiedy stosujemy lek Tramadol Vitabalans?
Leczenie umiarkowanego do silnego bólu.
Jaki jest skład leku Tramadol Vitabalans?
Każda tabletka zawiera 50 mg tramadolu chlorowodorku. Pełen wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Tramadol Vitabalans?
Tramadol Vitabalans jest przeciwwskazany:
- w nadwrażliwości na tramadolu chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, wymienioną
w punkcie 6.1,
- w ostrym zatruciu alkoholem lub nasennymi, przeciwbólowymi, opioidowymi albo psychotropowymi
produktami leczniczymi,
- u pacjentów stosujących inhibitory MAO aktualnie lub w ciągu ostatnich 14 dni (patrz punkt 4.5),
- u pacjentów z niekontrolowaną lekami padaczką,
- u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min),
- u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby,
- w programach substytucyjnych dla pacjentów uzależnionych od narkotyków.
Tramadol Vitabalans – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Najczęstszymi reakcjami niepożądanymi są nudności i zawroty głowy, występujące u ponad 10% pacjentów.
Klasyfikacja częstości występowania działań niepożądanych jest następująca:
• Bardzo często (> = 1/10),
• Często(> = 1/100 do < 1/10),
• Niezbyt często (> = 1/1000 do < 1/100),
• Rzadko (> = 1/10 000 do < 1/1000),
• Bardzo rzadko (< 1/10 000),
• Częstość nieznana (nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych)
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Nie znana: hipoglikemia
Zaburzenia psychiczne
Rzadko: omamy, splątanie, zaburzenia snu, lęk i koszmary senne. Po podaniu tramadolu mogą wystąpić psychiczne objawy niepożądane o różnym charakterze i nasileniu (w zależności od osobowości i czasu trwania leczenia). Obejmują one zmiany nastroju (zwykle euforia, niekiedy dysforia), zmiany aktywności (zwykle jest ona zmniejszona, niekiedy nasilona) i zmiany w zdolnościach poznawczych i sprawności zmysłów (np. trudności w podejmowaniu decyzji, postrzeganiu). Może wystąpić uzależnienie.
Zaburzenia układu nerwowego
Bardzo często: zawroty głowy.
Często: bóle głowy, senność.
Rzadko: zmiany apetytu, parestezje, drżenie, depresja oddechowa, drgawki podobne do padaczkowych, zaburzenia koordynacji, mimowolne skurcze mięśni, omdlenie. Jeśli została znacząco przekroczona zalecana dawka i jednocześnie podawane są substancje hamujące działanie na OUN (patrz punkt 4.5), może wystąpić depresja oddechowa. Drgawki podobne do napadu padaczkowego pojawiały się głównie po podaniu dużych dawek tramadolu lub po jednoczesnym stosowaniu produktów leczniczych, obniżających próg drgawkowy (patrz punkty 4.4 i 4.5). Częstość nieznana: zaburzenia mowy.
Zaburzenia oka
Rzadko: niewyraźne widzenie.
Zaburzenia serca
Niezbyt często: zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego (kołatanie serca, częstoskurcz, niedociśnienie ortostatyczne lub zapaść sercowo-naczyniowa). Te działania niepożądane mogą wystąpić zwłaszcza po podawaniu dożylnym lub podczas wysiłku fizycznego.
Rzadko: bradykardia, zwiększone ciśnienie śródczaszkowe.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
Rzadko: duszność
Częstość nieznana: istnieją doniesienia o nasileniu astmy oskrzelowej, jednak nie udowodniono związku przyczynowo skutkowego.
Zaburzenia żołądka i jelit Bardzo często: nudności.
Często: wymioty, zaparcia, suchość w ustach.
Niezbyt często: odruch wymiotny, podrażnienie żołądka i jelit (uczucie ucisku w żołądku, wzdęcia), biegunka.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Częstość nieznana: w kilku pojedynczych przypadkach donoszono o zwiększeniu aktywności enzymów wątrobowych, powiązane czasowo z zastosowaniem tramadolu do celów leczniczych.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Często: nasilone pocenie.
Niezbyt często: reakcje skórne (np. świąd, wysypka, pokrzywka).
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Rzadko: osłabienie mięśni.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Rzadko: zaburzenia oddawania moczu (trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu).
Zaburzenia ogólne
Często: uczucie zmęczenia.
Rzadko: reakcje alergiczne (np. duszność, skurcz oskrzeli, świszczący oddech, obrzęk naczynioruchowy) i anafilaktyczne; objawy zespołu z odstawienia, podobne do tych przy odstawianiu opioidów, które mogą być następujące: pobudzenie, lęk, nerwowość, bezsenność, nadmierne pobudzenie ruchowe, drżenie i objawy z przewodu pokarmowego. Inne objawy, bardzo rzadko obserwowane podczas odstawiania tramadolu, to: napady lęku panicznego, silny niepokój, omamy, parestezje, szumy uszne i nieprawidłowe objawy z OUN (tj. splątanie, urojenia, depersonalizacja, derealizacja, paranoja).
Tramadol Vitabalans - dawkowanie leku
Dawkę należy dostosować do nasilenia bólu i wrażliwości danego pacjenta. Ogólnie należy stosować
najniższą skuteczną dawkę w celu właściwej kontroli bólu.
Jeśli nie przepisano inaczej, Tramadol Vitabalans należy stosować następująco:
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsi
Dawka początkowa wynosi 50-100 mg (1-2 tabletki), w zależności od nasilenia bólu. Następnie można stosować dawkę 50 lub 100 mg (1 lub 2 tabletki) 3-4 razy na dobę (w odstępie 6-8 godzin). W przypadkach ostrego bólu wymagana jest zwykle dawka początkowa 100 mg (2 tabletki). Dawka początkowa 50 mg (1 tabletka) jest zalecana w przypadkach bólu przewlekłego.
Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od posiłku.
Pacjenci powinni zawsze otrzymywać najmniejszą skuteczną dawkę, zapewniającą działanie przeciwbólowe. Nie należy przekraczać całkowitej dawki dobowej 400 mg, chyba że występują szczególne okoliczności kliniczne.
Nie wolno stosować produktu leczniczego Tramadol Vitabalans dłużej, niż jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli ze względu na rodzaj i nasilenie choroby niezbędne jest długotrwałe leczenie bólu z zastosowaniem tramadolu, należy starannie i regularnie kontrolować stan pacjenta (w razie konieczności czasowo odstawiając lek), aby ustalić, czy dalsze leczenie jest konieczne i w jakim zakresie powinno być prowadzone.
Dzieci
Tramadol Vitabalans nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ nie wykazano jego bezpieczeństwa ani skuteczności w tej grupie pacjentów.
Pacjenci w podeszłym wieku
Zwykle nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w wieku poniżej 75 lat bez klinicznego zaburzenia czynności wątroby lub nerek . Czas eliminacji tramadolu może wydłużać się u pacjentów w wieku powyżej 75 lat. Dlatego, jeśli jest to konieczne, odstępy między kolejnymi dawkami można wydłużyć w oparciu o indywidulane potrzeby pacjenta. Maksymalna zalecana dawka wynosi 300 mg.
Niewydolność nerek/ pacjenci dializowani oraz zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby wydalanie tramadolu jest opóźnione. W tej grupie pacjentów należy rozważyć wydłużenie odstępów pomiędzy dawkami w oparciu o indywidualne wymagania pacjenta.
Tramadol Vitabalans – jakie środki ostrożności należy zachować?
Należy zachować szczególną ostrożność stosując produkt leczniczy Tramadol Vitabalans u pacjentów uzależnionych od opioidów, pacjentów z urazem głowy, we wstrząsie, z zaburzeniami świadomości o nieznanej przyczynie, z zaburzeniami ośrodka oddechowego lub czynności oddechowej i podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując produkt u pacjentów z nadwrażliwością na opioidy.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z depresją oddechową lub jeśli jednocześnie podawane są leki mające działanie hamujące na OUN (patrz punkt 4.5), lub jeśli zostały znacznie przekroczone zalecane dawki (patrz punkt 4.9), jako że w takich sytuacjach nie można wykluczyć wystąpienia depresji oddechowej.
Istnieją doniesienia o wystąpieniu drgawek u pacjentów przyjmujących tramadol w zalecanych dawkach. Ryzyko może być większe w przypadku przekroczenia maksymalnej zalecanej dawki dobowej tramadolu (400 mg). Ponadto, tramadol może zwiększać ryzyko napadu u pacjentów przyjmujących inne produkty lecznice, obniżające próg drgawkowy (patrz punkt 4.5). Pacjenci z padaczką lub, u których istnieje prawdopodobieństwo napadów padaczkowych mogą być leczeni tramadolem tylko, jeśli jest to bezwzględnie konieczne.
Tramadol wykazuje mały potencjał uzależniający. Podczas długotrwałego stosowania może jednak wystąpić tolerancja lekowa oraz fizyczne i psychiczne uzależnienie. U pacjentów ze skłonnością do nadużywania leków i uzależnień od leków można stosować Tramadol Vitabalans tylko przez krótki okres i pod ścisłą kontrolą lekarską.
Tramadol nie jest odpowiedni do terapii substytucyjnej uzależnienia od opioidów. Wprawdzie jest agonistą receptorów opioidowych, jednak nie znosi objawów odstawienia morfiny.
Tramadol Vitabalans nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ nie wykazano jego bezpieczeństwa ani skuteczności w tej grupie pacjentów (patrz punkt 4.2).
Należy zachować ostrożność stosując tramadol u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Przyjmowanie leku Tramadol Vitabalans w czasie ciąży
Należy zachować szczególną ostrożność stosując produkt leczniczy Tramadol Vitabalans u pacjentów uzależnionych od opioidów, pacjentów z urazem głowy, we wstrząsie, z zaburzeniami świadomości o nieznanej przyczynie, z zaburzeniami ośrodka oddechowego lub czynności oddechowej i podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując produkt u pacjentów z nadwrażliwością na opioidy.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z depresją oddechową lub jeśli jednocześnie podawane są leki mające działanie hamujące na OUN (patrz punkt 4.5), lub jeśli zostały znacznie przekroczone zalecane dawki (patrz punkt 4.9), jako że w takich sytuacjach nie można wykluczyć wystąpienia depresji oddechowej.
Istnieją doniesienia o wystąpieniu drgawek u pacjentów przyjmujących tramadol w zalecanych dawkach. Ryzyko może być większe w przypadku przekroczenia maksymalnej zalecanej dawki dobowej tramadolu (400 mg). Ponadto, tramadol może zwiększać ryzyko napadu u pacjentów przyjmujących inne produkty lecznice, obniżające próg drgawkowy (patrz punkt 4.5). Pacjenci z padaczką lub, u których istnieje prawdopodobieństwo napadów padaczkowych mogą być leczeni tramadolem tylko, jeśli jest to bezwzględnie konieczne.
Tramadol wykazuje mały potencjał uzależniający. Podczas długotrwałego stosowania może jednak wystąpić tolerancja lekowa oraz fizyczne i psychiczne uzależnienie. U pacjentów ze skłonnością do nadużywania leków i uzależnień od leków można stosować Tramadol Vitabalans tylko przez krótki okres i pod ścisłą kontrolą lekarską.
Tramadol nie jest odpowiedni do terapii substytucyjnej uzależnienia od opioidów. Wprawdzie jest agonistą receptorów opioidowych, jednak nie znosi objawów odstawienia morfiny.
Tramadol Vitabalans nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ nie wykazano jego bezpieczeństwa ani skuteczności w tej grupie pacjentów (patrz punkt 4.2).
Należy zachować ostrożność stosując tramadol u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Charakterystyka produktu leczniczego Tramadol Vitabalans
Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Interakcje Tramadol Vitabalans z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Tramadol Vitabalans z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Może Cię również zainteresować:
Jak działa aparat ortodontyczny? Czy zęby warto prostować u osób dorosłych?
Rzęsistkowica (rzęsistek pochwowy) – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zarazić się rzęsistkowicą?
Aframon madagaskarski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Odporność nieswoista – czym jest? Jakie są rodzaje odporności?
Dodatkowe informacje
Wybierz interesujące Cię informacje:
Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.