Sevoflurane Baxter interakcje ulotka płyn do sporzadzania inhalacji parowej  6 but. po 250 ml

Brak informacji o dostępności produktu

 

Sevoflurane Baxter płyn do sporzadzania inhalacji parowej | 6 but. po 250 ml


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek dostępny tylko w lecznictwie zamkniętym
Substancja czynna: Sevoflurane
Podmiot odpowiedzialny: BAXTER POLSKA SP. Z O. O.


  • Czy Sevoflurane Baxter wchodzi w interakcje z innymi lekami?
  • Czy Sevoflurane Baxter wchodzi w interakcje z alkoholem?
  •  - gdzie kupić Sevoflurane Baxter?

Opis produktu Sevoflurane Baxter

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

Sevoflurane Baxter, 100%, płyn do sporządzania inhalacji parowej

Substancja czynna: sewofluran

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

- W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

1. Co to jest Sevoflurane Baxter i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem Sevoflurane Baxter

3. Jak stosować Sevoflurane Baxter

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać Sevoflurane Baxter

6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest Sevoflurane Baxter i w jakim celu się go stosuje

Sevoflurane Baxter zawiera sewofluran. Sewofluran jest lekiem do znieczulenia ogólnego stosowanym w chirurgii u dorosłych i dzieci. Jest wziewnym lekiem znieczulającym (podawany jest w postaci pary do wdychania). Wdychanie pary sewofluranu wywołuje głębokie uśpienie, bez odczuwania bólu.

Podtrzymuje także głębokie uśpienie bez odczuwania bólu (znieczulenie ogólne), w trakcie którego można przeprowadzić zabieg chirurgiczny.

Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem Sevoflurane Baxter

Sewofluran powinien być podawany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny, odpowiednio przeszkolony w stosowaniu znieczulenia ogólnego, pod nadzorem anestezjologa lub przez anestezjologa.

Anestezjolog (lekarz) nie zastosuje u pacjenta Sevoflurane Baxter:

- w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na sewofluran lub jakiekolwiek inne leki do znieczulenia wziewnego; - w przypadku, gdy w przeszłości u pacjenta wystąpił potwierdzony stan zapalny wątroby (zapalenie wątroby) wskutek podania sewofluranu lub innych wziewnych leków znieczulających lub choroby wątroby o niewyjaśnionym pochodzeniu z żółtaczką, gorączką oraz wzrostem liczby jednego z rodzajów krwinek białych; - w przypadku zdiagnozowanej lub podejrzewanej podatności na hipertermię złośliwą (nagłe i niebezpiecznie duże podwyższenie temperatury ciała w czasie lub wkrótce po zabiegu chirurgicznym).

- jeśli istnieją powody medyczne, z powodu których nie można przeprowadzić znieczulenia ogólnego.

Jeśli którykolwiek z powyższych punktów ma zastosowanie, przed podaniem leku należy poinformować o tym anestezjologa (lekarza).

2

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania Sevoflurane Baxter należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, jeśli:

- u pacjenta stosowano już wcześniej leki do wziewnego znieczulenia ogólnego, zwłaszcza jeśli miało to miejsce więcej niż jeden raz w krótkim odstępie czasu (ponowne użycie); - pacjent ma niskie ciśnienie krwi; - u pacjenta występuje hipowolemia (zmniejszona objętość krwi) lub jest osłabiony; - pacjent ma zaburzenie czynności nerek; - pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią lub gdy ten lek podawany jest w trakcie znieczulenia w położnictwie (poród dziecka) (patrz także punkt „Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”); - pacjent ma chorobę niedokrwienną serca; - u pacjenta stwierdzono ryzyko zwiększonego ciśnienia w mózgu; - pacjent miał w przeszłości lub występują u niego obecnie choroby wątroby, np. zapalenie wątroby lub żółtaczka; - pacjent jest w trakcie leczenia lekiem mogącym powodować problemy z wątrobą; - u pacjenta stwierdzono napady padaczkowe (drgawki) lub ryzyko ich wystąpienia; - w rzadkich i nieprzewidywalnych przypadkach u pacjenta rozwija się hipertermia złośliwa (nagłe i niebezpiecznie duże podwyższenie temperatury ciała w czasie lub wkrótce po zabiegu chirurgicznym). W takim przypadku anestezjolog (lekarz) zaprzestanie podawania sewofluranu i poda lek dantrolen zwalczający hipertermię złośliwą oraz zastosuje inne leczenie wspomagające.

Odnotowano przypadek hipertermii złośliwej ze skutkiem śmiertelnym podczas stosowania sewofluranu; - pacjent ma chorobę nerwowo-mięśniową, np. dystrofię mięśniową Duchenne’a; - pacjent ma chorobę komórek (stan zwany zaburzeniem mitochondrialnym).

Dzieci - w przypadku dzieci z zespołem Downa

Jeśli którykolwiek z powyższych punktów ma zastosowanie, należy potwierdzić to z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą. Pacjent być może będzie wymagał dokładnych badań, a leczenie może zostać zmienione.

Inne leki i Sevoflurane Baxter

Należy powiedzieć lekarzowi, farmaceucie, chirurgowi lub anestezjologowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to także leków ziołowych oraz witamin i minerałów.

Poniższe leki lub substancje czynne zawarte w wymienionych lekach mogą wzajemnie wpływać na efekty działania przy stosowaniu równocześnie z Sevoflurane Baxter. Niektóre z leków podawane są podczas zabiegu chirurgicznego przez anestezjologa, zgodnie z podanym opisem.

- Tlenek azotu: lek stosowany podczas znieczulenia ogólnego, który wywołuje uśpienie i łagodzi ból; - Opioidy (np. morfina, fentanyl, remifentanyl): silne leki przeciwbólowe, często stosowane w trakcie znieczulania ogólnego; - Niedepolaryzujące środki zwiotczające (np. pankuronium, atrakurium): leki stosowane podczas znieczulenia ogólnego w celu zwiotczenia mięśni; - Benzodiazepiny (np. diazepam, lorazepam): leki uspokajające, o działaniu wyciszającym. Podaje się je w stanach podenerwowania, na przykład przed zabiegiem chirurgicznym; - Adrenalina: lek często stosowany do zwalczania reakcji alergicznych, ale może być także użyty w trakcie znieczulenia ogólnego; - Werapamil: lek nasercowy, stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub w przypadku zaburzeń rytmu serca; - Beta-adrenolityki (np. atenolol, propranolol): leki nasercowe często stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego; 3 - Leki o pośrednim działaniu sympatykomimetycznym np. amfetaminy (stosowane w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) lub narkolepsji) lub efedryna (stosowana jako lek obkurczający naczynia i powszechnie występujący w lekach na kaszel i przeziębienie); - Izoniazyd: lek stosowany w leczeniu gruźlicy (TB); - Alkohol; - Ziele dziurawca: ziołowy preparat stosowany w depresji.

Sevoflurane Baxter z jedzeniem i piciem

Sevoflurane Baxter jest lekiem, który wywołuje i podtrzymuje uśpienie, aby umożliwić przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Należy zapytać lekarza, chirurga lub anestezjologa, kiedy i co pacjent będzie mógł jeść lub pić po wybudzeniu ze znieczulenia.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, jeśli przypuszcza, że jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem leku powinna poradzić się lekarza, chirurga lub anestezjologa.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Sevoflurane Baxter bardzo silnie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i posługiwanie się narzędziami. Nie wolno prowadzić pojazdów, posługiwać się narzędziami ani obsługiwać żadnych urządzeń mechanicznych do czasu, gdy lekarz uzna to za bezpieczne. Przyjęcie anestetyku może wpływać na sprawność postrzegania pacjenta przez kilka dni. Może także wpływać na zdolność do wykonywania czynności wymagających sprawności intelektualnej.

Należy zapytać lekarza anestezjologa, kiedy pacjent będzie mógł ponownie bezpiecznie prowadzić pojazdy i obsługiwać urządzenia mechaniczne.

3. Jak stosować Sevoflurane Baxter

Sevoflurane Baxter podany będzie przez anestezjologa. Anestezjolog ustali odpowiednią dla pacjenta dawkę i czas podania leku. Dawka będzie różna w zależności od wieku, masy ciała, wymaganego rodzaju zabiegu chirurgicznego, a także innych leków podawanych w trakcie zabiegu chirurgicznego.

Sevoflurane Baxter wytwarzany jest z płynnego sewofluranu w urządzeniu zwanym parownikiem, zaprojektowanym specjalnie do stosowania z sewofluranem. Wprowadzenie w stan uśpienia odbywać się może poprzez wdychanie pary sewofluranu przez maskę. Pacjent może także otrzymać zastrzyk innego leku do znieczulenia, który spowoduje uśpienie przed zastosowaniem leku Sevoflurane Baxter, podanego przez maskę lub rurkę w gardle.

Anestezjolog zdecyduje, kiedy zakończyć podawanie leku Sevoflurane Baxter. Wybudzenie następuje wtedy w ciągu kilku minut.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki Sevoflurane Baxter

Sevoflurane Baxter podawany będzie przez wykwalifikowany personel medyczny i jest mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużo leku Sevoflurane Baxter. W przypadku podania pacjentowi zbyt dużej dawki Sevoflurane Baxter, anestezjolog zastosuje wszelkie niezbędne środki.

4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Większość działań niepożądanych ma natężenie łagodne do umiarkowanego, a czas ich trwania jest krótki, ale mogą wystąpić także ciężkie działania niepożądane.

Ciężkie działania niepożądane (mogą zagrażać życiu) - anafilaksja i reakcje rzekomoanafilaktyczne (patrz Działania niepożądane o nieznanej częstości w celu uzyskania dodatkowych informacji).

4

Jeśli te objawy wystąpią podczas podawania pacjentowi leku Sevoflurane Baxter, anestezjolog podejmie odpowiednie działanie.

Bardzo częste działania niepożądane (dotyczy więcej niż 1 na 10 pacjentów) - pobudzenie (niepokój i wzburzenie) - spowolnienie tętna - zmniejszenie ciśnienia krwi - kaszel - nudności i wymioty

Częste działania niepożądane (dotyczy od 1 do 10 na 100 pacjentów) - ospałość lub uczucie senności - ból głowy - zawroty głowy - przyspieszenie czynności serca - wysokie ciśnienie krwi - zaburzenia oddychania - niedrożność dróg oddechowych - wolne i płytkie oddychanie - kurcze gardła - wzmożone wydzielanie śliny - gorączka - dreszcze - zwiększona lub zmniejszona liczba białych krwinek, co może wpływać na układ odpornościowy, tj. zwiększoną podatność na zakażenia - podwyższone stężenie glukozy (cukru) we krwi, wykrywane w badaniu próbki krwi - zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, wykrywana w badaniu próbki krwi - podwyższone stężenie fluorku we krwi, wykrywane w badaniu próbki krwi - obniżenie temperatury ciała

Niezbyt częste działania niepożądane (dotyczy od 1 do 10 na 1 000 pacjentów) - splątanie - kołatanie serca lub nieregularna praca serca - blok przedsionkowo-komorowy (zaburzenie przewodzenia bodźców elektrycznych w sercu) - bezdech (zatrzymanie oddychania) - astma - niedotlenienie (spadek stężenia tlenu we krwi) - podwyższone stężenie kreatyniny we krwi (wskaźnik nieprawidłowej funkcji nerek), wykrywany w badaniu próbki krwi

Działania niepożądane o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) - reakcje alergiczne, w tym:

- wysypka - zaczerwienienie skóry - pokrzywka - świąd - obrzęk powiek - trudności w oddychaniu - anafilaksja i reakcje rzekomoanafilaktyczne. Te reakcje alergiczne pojawiają się szybko i mogą zagrażać życiu. Do objawów reakcji anafilaktycznej należą:

- obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry twarzy, kończyn, warg, języka lub gardła) - trudności w oddychaniu - niskie ciśnienie krwi - pokrzywka - zaburzenia świadomości - drgawki padaczkopodobne 5 - napadowe drżenia mięśniowe - zatrzymanie serca - skurcze dróg oddechowych - trudności w oddychaniu lub świszczący oddech - zatrzymanie oddechu - duszność - zaburzenie czynności wątroby lub zapalenie wątroby, charakteryzujące się m.in. utratą apetytu, gorączką, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, żółtaczką i ciemnym kolorem moczu - niebezpieczne podwyższenie temperatury ciała - uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej - wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego - nieregularne bicie serca lub kołatanie serca - zapalenie trzustki - wzrost stężenia potasu we krwi stwierdzony na podstawie badania próbki krwi - sztywność mięśni - żółty kolor skóry - zapalenie nerek (objawy mogą obejmować gorączkę, dezorientację lub senność, wysypkę, obrzęk, wytwarzanie mniejszej lub większej ilości moczu niż zwykle, oraz krew w moczu) - obrzęk

Czasami obserwowane były napady (ataki) drgawkowe. Mogą one wystąpić w trakcie podawania leku

Sevoflurane Baxter lub do jednego dnia po znieczuleniu. Występują głównie u dzieci i młodych dorosłych.

U dzieci z zespołem Downa, które otrzymują sewofluran, może wystąpić spowolnienie akcji serca.

W trakcie lub bezpośrednio po znieczuleniu stężenia fluorków we krwi mogą być nieznacznie podwyższone, ale nie są uważane za szkodliwe i szybko wracają do normy.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Jeśli zaobserwuje się jakąkolwiek zmianę w samopoczuciu po zastosowaniu sewofluranu, należy poinformować lekarza lub farmaceutę. Niektóre działania niepożądane mogą wymagać leczenia.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, chirurgowi lub pielęgniarce.

Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania

Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,

Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C

02-222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

Butelka może być zamknięta:

• plastikową zakrętką lub • zintegrowanym zaworem, który podłącza się bezpośrednio do odpowiedniego parownika.

Wielkość opakowań: 1 lub 6 butelek.

Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY

Baxter Polska Sp. z o.o. ul. Kruczkowskiego 8

00-380 Warszawa tel. 22 488 37 77

WYTWÓRCA

Baxter SA

Boulevard Rene Branquart 80,

B-7860 Lessines, Belgia

Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru

Gospodarczego i w Zjednoczonym Królestwie (Irlandii Północnej) pod następującymi nazwami:

Kraj członkowski Nazwa

Austria Sevofluran “Baxter” Flüssigkeit zur Herstellung eines Dampfs zur

Inhalation

Belgia Sevoflurane Baxter 100%, liquide pour inhalation par vapeur

Bułgaria Sevoflurane Baxter 100%

Czechy Sevoflurane Baxter

Dania Sevofluran „Baxter”

Estonia Sevoflurane Baxter 100%

Finlandia Sevofluran Baxter 100%, inhalaatiohöyry, neste

Francja Sevoflurane Baxter 1 ml/ml, Liquide pour Inhalation par Vapeur

Niemcy Sevofluran Baxter Flüssigkeit zur Herstellung eines Dampfs zur

Inhalation

Węgry Sevoflurane Baxter, folyadék inhalációs gőz képzéséhez

Islandia Sevofluran Baxter 100% innöndunargufa, vökvi

Irlandia Sevoflurane Baxter, 100%, inhalation vapour, liquid

Włochy Sevoflurane Baxter 100% Liquido per inalazione

Łotwa Sevoflurane Baxter 100% inhalācijas tvaiki, šķidrums

Litwa Sevoflurane Baxter 100% inhaliaciniai garai, skystis 7

Holandia Sevoflurane Baxter, vloeistof voor inhalatiedamp 100%

Norwegia Sevofluran Baxter Væske Til Inhalasjonsdamp 100% “Baxter”

Polska Sevoflurane Baxter, 100%, płyn do sporządzania inhalacji parowej

Portugalia Sevoflurano Baxter

Rumunia Sevofluran Baxter 100% lichid pentru vapori de inhalat

Słowacja Sevoflurane Baxter

Słowenia Sevofluran Baxter 250 ml para za inhaliranje, tekočina

Hiszpania Sevoflurano 100% Baxter, Líquido para inhalación del vapor

Szwecja Sevofluran Baxter, 100% inhalationsånga, vätska

Zjednoczone

Królestwo (Irlandia Północna)

Sevoflurane Baxter 100% Inhalation Vapour, Liquid

Data ostatniej aktualizacji ulotki: listopad 2023

Baxter jest znakiem towarowym Baxter International Inc.


Charakterystyka produktu leczniczego Sevoflurane Baxter

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Interakcje Sevoflurane Baxter z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Sevoflurane Baxter z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.