Pronoran interakcje ulotka tabletki o przedłużonym uwalnianiu 0,05 g 30 tabl. | 2 blist.po 15 szt.

Trudno dostępny w aptekach

 

Pronoran tabletki o przedłużonym uwalnianiu | 0,05 g | 30 tabl. | 2 blist.po 15 szt.

od 0 , 00  do 26 , 36

Wybierz odpłatność

Rodzaj: lek na receptę | refundowany | 75+
Substancja czynna: Piribedilum
Producent: LES LABORATOIRES SERVIER

Pronoran cena

26,36Opis produktu Pronoran

Wskazania

- Leczenie wspomagające przewlekłych zaburzeń czynności poznawczych i neurosensorycznych u osób w podeszłym wieku (oprócz choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia).

- Leczenie wspomagające chromania przestankowego w przebiegu miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych (faza 2).

- Leczenie objawów wynikających z niedokrwienia w okulistyce. - Leczenie choroby Parkinsona:

• w monoterapii (szczególnie postaci przebiegających z drżeniem);

• w leczeniu skojarzonym z lewodopą; od początku lub zastosowanym później, szczególnie w postaci przebiegającej z drżeniem.Skład

Każda tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu zawiera 50 mg pirybedylu (Piribedilum). Substancja pomocnicza: sacharoza w ilości 57,17 mg/tabletkę.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Przeciwwskazania

- Nadwrażliwość na pirybedyl lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. - Wstrząs sercowo-naczyniowy.

- Ostra faza zawału serca.

- Stosowanie w skojarzeniu z neuroleptykami (oprócz klozapiny), patrz punkt 4.5.


Działania niepożądane

Podczas leczenia pirybedylem obserwowano następujące działania niepożądane i zaklasyfikowano je według następującej częstości występowania:

bardzo często (1/10); często (1/100, < 1/10); niezbyt często (1/1 000, < 1/100); rzadko (1/10 000, < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000); częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Układ pokarmowy

Często: niewielkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, wzdęcia), które mogą ustąpić zwłaszcza po indywidualnym dostosowaniu dawki (objawy żołądkowo-jelitowe mogą być znacznie zmniejszone przez stopniowe zwiększanie dawki (zwiększanie dawki o 50 mg co 2 tygodnie).

Układ nerwowy

Często: obserwowano zawroty głowy oraz zaburzenia psychiczne, takie jak splątanie, omamy, pobudzenie, które ustępują po przerwaniu leczenia.

Stosowanie pirybedylu jest związane z sennością oraz było bardzo rzadko związane z nadmierną sennością w ciągu dnia i nagłymi napadami snu.

Układ sercowo-naczyniowy

Bardzo rzadko: niedociśnienie, niedociśnienie ortostatyczne z omdleniami lub złe samopoczucie, lub niestabilne ciśnienie tętnicze krwi.

Ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej (E124), występuje ryzyko reakcji alergicznych.

Pacjenci, u których w chorobie Parkinsona stosowano produkty z grupy agonistów dopaminy, w tym piribedyl, szczególnie w dużych dawkach, zdradzali objawy, takie jak patologiczna skłonność do gier hazardowych, zwiększenie libido oraz zwiększona aktywność seksualna, które na ogół ustępowały po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia.


Dawkowanie

Podanie doustne.

We wszystkich wskazaniach z wyjątkiem choroby Parkinsona: 50 mg (1 tabletka) na dobę pod koniec głównego posiłku. W ciężkich przypadkach: 100 mg (2 tabletki) na dobę w dwóch dawkach podzielonych, pod koniec dwóch głównych posiłków.

Tabletki należy połknąć popijając połową szklanki wody po posiłku.

Leczenie choroby Parkinsona:

- w monoterapii: od 150 do 250 mg, tj. od 3 do 5 tabletek na dobę w 3 - 5 podzielonych dawkach; - w skojarzeniu z lewodopą: od 100 do 150 mg , tj. od 2 do 3 tabletek na dobę w 2 – 3 podzielonych dawkach.

Tabletki należy połknąć popijając połową szklanki wody po posiłku.

Dawkę należy zwiększać stopniowo: o jedną tabletkę co 3 dni.

Dzieci i młodzież

Pronoran nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.


Środki ostrożności

W trakcie leczenia pirybedylem była obserwowana senność i nagłe napady snu, szczególnie u pacjentów z chorobą Parkinsona. Nagłe zaśnięcie w trakcie dnia, w niektórych przypadkach bez świadomości lub objawów ostrzegawczych, było obserwowane bardzo rzadko. Pacjenci muszą być o tym poinformowani oraz należy im zalecić zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn w trakcie leczenia pirybedylem. Pacjenci, u których wystąpiła senność i (lub) nagły napad snu, muszą powstrzymać się od prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Ponadto może być rozważane zmniejszenie dawki lub zakończenie leczenia.

U pacjentów leczonych lekami z grupy agonistów dopaminy, w tym pirybedylem, w chorobie Parkinsona, zgłaszane były przypadki patologicznej skłonności do gier hazardowych, zwiększenia libido oraz zwiększonej aktywności seksualnej.

Z powodu zawartości sacharozy w produkcie Pronoran pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub z niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

Produkt zawiera czerwień koszenilową (E124), która może powodować reakcje alergiczne.


Przyjmowanie leku Pronoran w czasie ciąży

Płodność

Nie przeprowadzono badań toksyczności dotyczących rozrodu.

Ciąża

Wykazano, że pirybedyl przenika przez barierę łożyskową u ciężarnych myszy i jest rozmieszczany w narządach płodu.

Z powodu braku istotnych danych nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży.

Karmienie piersią

Z powodu braku istotnych danych nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.


interakcje leków z innymi lekami

Interakcje z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


interakcje leków z żywnością

Interakcje z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Grupy


Może Cię również zainteresować:


Statystyki Pronoran

Wypada poinformować, że ilość wykupionych środków w zbiorze leki stosowane w chorobach układu nerwowego uległa zmianie w ciągu ubiegłych lat o 8.1%. W stosunku do kategorii leki stosowane w chorobach układu nerwowego najwyższe kupno zauważyliśmy w przytoczonych województwach: lubelskie, opolskie, świętokrzyskie. Między okresem z ilością najwyższej sprzedaży produktów z grupy leki stosowane w chorobach układu nerwowego, do których należy Pronoran, a miesiącem, w którym zanotowaliśmy najmniejszą sprzedaż, daje się zanotować dysproporcja, która jest równa 71.08%.

Pronoran - statystyki wyszukiwań w serwisie KtoMaLek.pl

Z pomocą zebranych przez naszą wyszukiwarkę leków informacji jesteśmy w stanie napisać, iż w miesiącach marzec, kwiecień, listopad przeprowadzono najwięcej zapytań dla produktu Pronoran. Najmniej intensywnie lek był natomiast wyszukiwany przez ludzi w następujących miesiącach styczeń, luty, czerwiec. 15.38% to ilość, która równa jest różnicy między opisanymi porami roku.

Substancje czynne leku Pronoran?

W skład leku Pronoran wchodzi substancja czynna Piribedilum. Pośród leków w bazie internetowej wyszukiwarki leków KtoMaLek.pl taką samą substancję czynną posiada następująca liczba preparatów: 0.07%.

Jaka jest dostępność leku Pronoran?

Na terenie naszego kraju lek Pronoran ma na stanie mniejszość aptek. Jesteśmy w stanie więc poinformować bez cienia wątpliwości, iż są to leki trudno dostępne.

Czy Pronoran jest lekiem refundowanym?

Pronoran jest lekiem refundowanym. Stopień refundacji preparatu Pronoran wynosi 30% - Odpłatność 30%, IB - Inwalida wojenny i rodzina, PO - Pełniący obowiązki obronne.

Czy Pronoran jest lekiem na receptę?

Pronoran jest lekiem na receptę.

Rezerwując lek na witrynie KtoMaLek powinieneś wiedzieć, iż podczas kupowania leku w aptece musisz posiadać przy sobie receptę.


Pronoran opinie.


Powyższe dane statystyczne są danymi archiwalnymi. Aby uzyskać najnowsze dane skontaktuj się z  PEX PharmaSequence sp. z o.o. .


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje: