Abaktal interakcje ulotka iniekcja dożylna 400 mg/5ml 10 amp. po 5 ml

Brak informacji o dostępności produktu

 

Abaktal iniekcja dożylna | 400 mg/5ml | 10 amp. po 5 ml


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek dostępny tylko w lecznictwie zamkniętym
Substancja czynna: Pefloxacinum
Podmiot odpowiedzialny: LEK PHARMACEUTICALS D.D.


  • Kiedy stosujemy lek Abaktal?
  • Abaktal - działanie leku
  • Jaki jest skład leku Abaktal?
  • Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Abaktal?
  • Abaktal – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
  • Abaktal - dawkowanie leku
  • Czy Abaktal wchodzi w interakcje z innymi lekami?
  • Czy Abaktal wchodzi w interakcje z alkoholem?
  •  - gdzie kupić Abaktal?

Opis produktu Abaktal

Kiedy stosujemy lek Abaktal?

- zakażenia układu moczowo-płciowego, - zakażenia górnych dróg oddechowych, - zakażenia dolnych dróg oddechowych, - zakażenia układu pokarmowego i dróg żółciowych, - zakażenia kości i stawów, - zakażenia skóry i tkanek miękkich, - posocznica i zapalenie wsierdzia, - zapalenie opon mózgowych, - zakażenia ucha, nosa i gardła.

Abaktal - działanie leku

Abaktal jest chemioterapeutykiem z grupy chinolonów o działaniu bakteriobójczym. Mechanizm działania Abaktalu polega na hamowaniu replikacji bakteryjnego DNA oraz wpływie na syntezę RNA i białek bakteryjnych. Abaktal podany doustnie szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając największe stężenie w surowicy w ciągu 90 minut. Biologiczny okres półtrwania wynosi przeciętnie 8 godzin. Abaktal dobrze przenika do tkanek ustrojowych (serce, ośrodkowy układ nerwowy, błona śluzowa oskrzeli i kości). Wydalana jest z moczem i żółcią głównie w formie metabolitów: norfloksacyny, N-tlenku pefloksacyny i glukuronianu peflo ksacyny.Abaktal ma szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego. Działa bakteriobójczo na większość drobnoustrojów opornych na inne antybiotyki. Do gatunków wrażliwych na pefloksacynę należą: Escherichia coli, Klebsiella sp., Enterobacter sp., Serratia sp., Proteus mirabilis, Proteus indolododatni, Citrobacter sp., Salmonella sp., Shigella sp., Haemophilus Sp., Staphylococcus sp. i Neisseria gonorrhoae. Gatunkami średnio wrażliwymi są: Pseudomonas sp., Acinetobacter sp., Clostridium perfringens, Mycoplasma sp. i Chlamydia sp. Gatunkami odpornymi na pefloksacynę są: Gram-ujemne beztlenowce, krętki i prątki gruźlicy.

Jaki jest skład leku Abaktal?

1 ampułka (5ml) preparatu Abaktal zawiera 400 mg pefloksacyny (w postaci metanosulfonianu).

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Abaktal?

Pefloksacyna nie powinnna być podawana chorym o znanej nadwrażliwości na pochodne chinolonu, dzieciom poniżej 15 roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz przy niedoborze dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Abaktal – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Podczas stosowania preparatu pefloksacyny mogą wystąpić: zaburzenia ze strony układu pokarmowego, ból mięśniowy i/lub stawów, reakcja fotouczulająca, zaburzenia ze strony układu nerwowego (ból głowy, bezsenność), małopłytkowość (przy dobowej dawce 1600 mg).

Abaktal - dawkowanie leku

Pozajelitowo: pozajelitowo Abaktal należy podawać w powolnym dożylnym wlewie kroplowym przez 60 minut 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Zawartość ampułki (400 mg) należy rozcieńczyć w 250 ml 5% glukozy. Do rozcieńczania nie wolno używać roztworu NaCL ani żadnego innego roztworu zawierającego jony chlorkowe. W celu szybszego osiągnięcia skutecznego stężenia Abaktalu w surowicy, dawkę początkową można zwiększyć do 800 mg. W schorzeniach wątroby zalecana jest dawka 8 mg/kg masy ciała w ciągu 1-godzinnego wlewu dożylnego: raz dziennie (żółtaczka), co 36 godzin (wodobrzusze), co 48 godzin (żółtaczka i wodobrzusze).

Interakcje Abaktal z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.


Interakcje Abaktal z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.