SEVEMED

Sevemed interakcje ulotka proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 2,4 g 90 sasz.

Sevemed

proszek do sporządzania zawiesiny doustnej | 2,4 g | 90 sasz.
Cena zależna od apteki
Brak informacji o dostępności produktu

Ulotka


Kiedy stosujemy Sevemed?

Sevemed jest przeznaczony do hamowania hiperfosfatemii u pacjentów dorosłych poddawanych hemodializie lub dializie otrzewnowej.

Sevemed jest przeznaczony także do hamowania hiperfosfatemii u dorosłych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek nie poddawanych dializie, u których stężenie fosforu w surowicy krwi wynosi ≥ 1,78 mmol/l.

Sevemed należy stosować wraz z innymi działaniami terapeutycznymi, do których powinny należeć suplementacja wapnia i podawanie 1,25- dihydroksywitaminy D 3 lub jednego z jej analogów w celu zapobiegania rozwojowi osteodystrofii nerkowej.


Jaki jest skład Sevemed?

Każda saszetka zawiera 2,4 g sewelameru węglanu ( Sevelameri carbonas) .

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania Sevemed?

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Hipofosfatemia

Niedrożność jelit


Sevemed – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Podsumowanie danych dotyczących profilu bezpieczeństwa

Do najczęściej występujących (≥ 5% pacjentów) działań niepożądanych należały zaburzenia żołądka i jelit. Większość tych działań niepożądanych miała charakter łagodny lub umiarkowany.

Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych

Bezpieczeństwo stosowania sewelameru (w postaci węglanu lub chlorowodorku) badano w ramach licznych badań klinicznych obejmujących łącznie 969 pacjentów poddawanych hemodializie, przy długości leczenia od 4 do 50 tygodni (724 pacjentów leczonych z zastosowaniem chlorowodorku sewelameru i 245 z zastosowaniem węglanu sewelameru ), 97 pacjentów poddawanych dializie otrzewnowej, przy długości leczenia 12 tygodni (wszyscy leczeni z zastosowaniem chlorowodorku sewelameru ) oraz 128 pacjentów z CKD nie poddawanych dializie, przy długości leczenia od 8 do 12 tygodni (79 pacjentów leczonych z zastosowaniem chlorowodorku sewelameru i 49 z zastosowaniem węglanu sewelameru ).

Działania niepożądane, które wystąpiły podczas badań klinicznych oraz działania niepożądane zgłaszane spontanicznie z okresu po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu podano w poniższej tabeli, grupując je według częstości występowania. Częstość zgłoszeń określono jako bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥1/10,000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10,000); częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Klasyfikacja układów i narządów MedDRA

Bardzo często

Często

Bardzo rzadko

Częstość nieznana

Zaburzenia układu immunologicznego

   

reakcje nadwrażliwości*

 

Zaburzenia żołądka i

jelit

nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu, zaparcie

biegunka, niestrawność, wzdęcia z oddawaniem gazów, ból brzucha

 

zablokowanie jelit, niedrożność lub podniedrożność, perforacja jelit

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

     

świąd, wysypka

* działania niepożądane zgłaszane w okresie po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji

Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych 

i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

Tel: + 48 22 49 21 301 Fax: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl @urpl.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.


Sevemed - dawkowanie

Dawkowanie

Dawka początkowa

Zalecana dawka początkowa węglanu sewelameru wynosi 2,4 g lub 4,8 g na dobę, w oparciu o potrzeby kliniczne i stężenie fosforu w surowicy krwi. Sevemed należy przyjmować trzy razy na dobę, z posiłkami.

Stężenie fosforu u pacjentów

Całkowita dawka dobowa węglanu sewelameru , którą należy zażyć z trzema posiłkami w ciągu doby

1,78 – 2,42 mmol/l (5,5 - 7,5 mg/dl)

2,4 g*

> 2,42 mmol/l (> 7,5 mg/dl)

4,8 g*

*Plus późniejsze dostosowanie dawki zgodnie z instrukcją

W przypadku pacjentów stosujących już wcześniej środki wiążące fosforany (chlorowodorek sewelameru lub związki wapnia), Sevemed należy podawać zgodnie z zasadą gram za gram, z monitorowaniem stężenia fosforu w surowicy krwi celem ustalenia optymalnej dawki dobowej.

Zmiana i utrzymanie dawki

Należy monitorować stężenie fosforanów w surowicy i indywidualnie dostosować dawkę węglanu sewelameru , zwiększając ją o 0,8 g trzy razy na dobę (2,4 g/dobę) co 2 4 tygodnie aż do uzyskania możliwego do zaakceptowania stężenia fosforanów w surowicy oraz kontynuować dalsze regularne monitorowanie.

Pacjenci stosujący Sevemed powinni przestrzegać przepisanej im diety.

W praktyce klinicznej, leczenie będzie prowadzone w sposób ciągły, w oparciu o potrzeby ograniczania stężenia fosforu w surowicy krwi, a oczekiwana dawka dobowa wynosi średnio 6 g na dobę.

Dzieci i młodzież

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego Sevemed u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Sposób podawania Podanie doustne.

Zawartość każdej saszetki, 2,4 g proszku należy rozprowadzić w 60 ml wody przed zastosowaniem. Zawiesinę należy zużyć w ciągu 30 minut od przygotowania.


Sevemed – jakie środki ostrożności należy zachować?

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego Sevemed u dorosłych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, nie poddawanych dializie i ze stężeniem fosforu w surowicy krwi < 1,78 mmol/l. Z tego względu stosowanie produktu leczniczego Sevemed u takich pacjentów nie jest obecnie zalecane.

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego Sevemed u pacjentów z następującymi zaburzeniami:

dysfagia;

zaburzenia przełykania;

poważne zaburzenia motoryki żołądkowo-jelitowej lub poważna gastropareza , zatrzymanie treści żołądkowej oraz odbiegające od normy lub nieregularne wypróżnienia;

aktywna choroba zapalna jelit;

poważny zabieg chirurgiczny przewodu pokarmowego.

Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność stosując Sevemed u takich pacjentów.

Niedrożność jelit całkowita i przepuszczająca

W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano całkowitą lub przepuszczającą niedrożność jelit u pacjentów w czasie leczenia z zastosowaniem chlorowodorku sewelameru (kapsułki/tabletki), zawierającego takie samo ugrupowanie czynne, jak węglan sewelameru . Objawem poprzedzającym może być zaparcie. Pacjentów, u których wystąpiło zaparcie należy dokładnie obserwować w trakcie leczenia z zastosowaniem produktu leczniczego Sevemed . W przypadku pacjentów, u których wystąpi zaparcie lub inne poważne objawy ze strony przewodu pokarmowego, leczenie z zastosowaniem produktu leczniczego Sevemed należy poddać ponownej ocenie.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek (ang. chronic kidney disease - CKD ) może dojść do zmniejszenia stężenia witamin A, D, E i K, zależnie od ich zawartości w diecie oraz stopnia nasilenia choroby. Nie można wykluczyć, że Sevemed może wiązać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach zawarte w spożywanym pokarmie. W przypadku pacjentów nie otrzymujących dodatkowo witamin, lecz leczonych z zastosowaniem sewelameru , należy regularnie kontrolować stężenie witamin A, D, E i K w surowicy krwi. W uzasadnionych przypadkach zaleca się zapewnienie suplementacji tych witamin. Zaleca się, aby pacjenci z CKD nie poddawani dializom otrzymywali dodatkowo witaminę D (w przybliżeniu 400 jednostek międzynarodowych naturalnej witaminy D na dobę). Witamina ta może wchodzić w skład preparatu multiwitaminowego, stosowanego poza ustaloną dawką produktu leczniczego Sevemed . W przypadku pacjentów poddawanych dializie otrzewnowej, zaleca się dodatkowy monitoring stężenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz kwasu foliowego, ponieważ nie mierzono stężeń witamin A, D, E i K w trakcie badań klinicznych z udziałem takich pacjentów.

Niedobór folianów

Obecnie nie są dostępne wystarczające dane umożliwiające wykluczenie możliwości występowania niedoboru folianów w toku długookresowego leczenia z zastosowaniem produktu leczniczego Sevemed .

Hipokalcemia/hiperkalcemia

U pacjentów z CKD może dojść do hipokalcemii lub hiperkalcemii. Sevemed nie zawiera wapnia. Z tego względu należy w regularnych odstępach czasu sprawdzać stężenie wapnia w surowicy krwi i w razie konieczności zastosować suplementację wapnia.

Kwasica metaboliczna

Pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek wykazują predyspozycje do rozwoju kwasicy metabolicznej. Z tego względu, jako element dobrej praktyki klinicznej zaleca się regularną kontrolę stężenia wodorowęglanów w surowicy krwi.

Zapalenie otrzewnej

Pacjenci poddawani dializom są narażeni na określone ryzyko infekcji związane z tą procedurą. Zapalenie otrzewnej jest znanym powikłaniem występującym u pacjentów poddawanych dializie otrzewnowej. W badaniu klinicznym chlorowodorku sewelameru zgłaszano więcej przypadków zapalenia otrzewnej w grupie pacjentów otrzymujących sewelamer , niż w grupie kontrolnej. Pacjentów poddawanych dializom otrzewnowym należy ściśle monitorować, aby dopilnować poprawnego stosowania odpowiedniej techniki aseptycznej oraz zapewnić wczesne rozpoznanie i reagowanie na objawy przedmiotowe i podmiotowe związane z zapaleniem otrzewnej.

Trudności z przełykaniem i krztuszenie się

Opisywano niezbyt częste przypadki trudności z przełykaniem węglanu sewelameru w postaci tabletek Wiele z takich przypadków dotyczyło pacjentów ze współistniejącymi chorobami, obejmującymi trudności z przełykaniem lub anomalie przełyku. Należy zachować szczególną ostrożność stosując tabletki u pacjentów mających trudności z przełykaniem. U pacjentów z trudnościami w połykaniu w wywiadzie należy rozważyć stosowanie produktu Sevemed  w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. 

Niedoczynność tarczycy

Zaleca się ściślejszy monitoring pacjentów z niedoczynnością tarczycy, którym jednocześnie podaje się węglan sewelameru i lewotyroksynę (patrz punkt 4.5).

Leczenie długotrwałe

W trwającym jeden rok badaniu klinicznym nie uzyskano dowodów na gromadzenie się sewelameru . Jednakże, nie można całkowicie wykluczyć możliwości wchłaniania i gromadzenia się sewelameru w trakcie długookresowej terapii (> jeden rok) (patrz punkt 5.2).

Nadczynność przytarczyc

Sevemed nie jest wskazany do hamowania nadczynności przytarczyc u pacjentów z wtórną nadczynnością przytarczyc, Sevemed należy stosować wraz z innymi działaniami terapeutycznymi, do których powinny należeć suplementacja wapnia i podawanie 1,25- dihydroksywitaminy D 3 lub jednego z jej analogów, w celu obniżenia aktywności nietkniętego parathormonu ( iPTH ).

Choroby zapalne żołądka i jelit

W literaturze opisano przypadki występowania ciężkich stanów zapalnych zlokalizowanych w różnych częściach przewodu pokarmowego (w tym ciężkich powikłań, takich jak krwawienie, perforacja, owrzodzenie, martwica, zapalenie jelita grubego), powiązanych z obecnością kryształów sewelameru . Nie wykazano jednak, aby kryształy sewelameru były przyczyną inicjującą tego typu zaburzeń. Należy ponownie rozważyć decyzję o leczeniu węglanem sewelameru /chlorowodorkiem sewelameru u pacjentów, u których wystąpiły ciężkie objawy ze strony przewodu pokarmowego.


Przyjmowanie Sevemed w czasie ciąży

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego Sevemed u dorosłych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, nie poddawanych dializie i ze stężeniem fosforu w surowicy krwi < 1,78 mmol/l. Z tego względu stosowanie produktu leczniczego Sevemed u takich pacjentów nie jest obecnie zalecane.

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego Sevemed u pacjentów z następującymi zaburzeniami:

dysfagia;

zaburzenia przełykania;

poważne zaburzenia motoryki żołądkowo-jelitowej lub poważna gastropareza , zatrzymanie treści żołądkowej oraz odbiegające od normy lub nieregularne wypróżnienia;

aktywna choroba zapalna jelit;

poważny zabieg chirurgiczny przewodu pokarmowego.

Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność stosując Sevemed u takich pacjentów.

Niedrożność jelit całkowita i przepuszczająca

W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano całkowitą lub przepuszczającą niedrożność jelit u pacjentów w czasie leczenia z zastosowaniem chlorowodorku sewelameru (kapsułki/tabletki), zawierającego takie samo ugrupowanie czynne, jak węglan sewelameru . Objawem poprzedzającym może być zaparcie. Pacjentów, u których wystąpiło zaparcie należy dokładnie obserwować w trakcie leczenia z zastosowaniem produktu leczniczego Sevemed . W przypadku pacjentów, u których wystąpi zaparcie lub inne poważne objawy ze strony przewodu pokarmowego, leczenie z zastosowaniem produktu leczniczego Sevemed należy poddać ponownej ocenie.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek (ang. chronic kidney disease - CKD ) może dojść do zmniejszenia stężenia witamin A, D, E i K, zależnie od ich zawartości w diecie oraz stopnia nasilenia choroby. Nie można wykluczyć, że Sevemed może wiązać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach zawarte w spożywanym pokarmie. W przypadku pacjentów nie otrzymujących dodatkowo witamin, lecz leczonych z zastosowaniem sewelameru , należy regularnie kontrolować stężenie witamin A, D, E i K w surowicy krwi. W uzasadnionych przypadkach zaleca się zapewnienie suplementacji tych witamin. Zaleca się, aby pacjenci z CKD nie poddawani dializom otrzymywali dodatkowo witaminę D (w przybliżeniu 400 jednostek międzynarodowych naturalnej witaminy D na dobę). Witamina ta może wchodzić w skład preparatu multiwitaminowego, stosowanego poza ustaloną dawką produktu leczniczego Sevemed . W przypadku pacjentów poddawanych dializie otrzewnowej, zaleca się dodatkowy monitoring stężenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz kwasu foliowego, ponieważ nie mierzono stężeń witamin A, D, E i K w trakcie badań klinicznych z udziałem takich pacjentów.

Niedobór folianów

Obecnie nie są dostępne wystarczające dane umożliwiające wykluczenie możliwości występowania niedoboru folianów w toku długookresowego leczenia z zastosowaniem produktu leczniczego Sevemed .

Hipokalcemia/hiperkalcemia

U pacjentów z CKD może dojść do hipokalcemii lub hiperkalcemii. Sevemed nie zawiera wapnia. Z tego względu należy w regularnych odstępach czasu sprawdzać stężenie wapnia w surowicy krwi i w razie konieczności zastosować suplementację wapnia.

Kwasica metaboliczna

Pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek wykazują predyspozycje do rozwoju kwasicy metabolicznej. Z tego względu, jako element dobrej praktyki klinicznej zaleca się regularną kontrolę stężenia wodorowęglanów w surowicy krwi.

Zapalenie otrzewnej

Pacjenci poddawani dializom są narażeni na określone ryzyko infekcji związane z tą procedurą. Zapalenie otrzewnej jest znanym powikłaniem występującym u pacjentów poddawanych dializie otrzewnowej. W badaniu klinicznym chlorowodorku sewelameru zgłaszano więcej przypadków zapalenia otrzewnej w grupie pacjentów otrzymujących sewelamer , niż w grupie kontrolnej. Pacjentów poddawanych dializom otrzewnowym należy ściśle monitorować, aby dopilnować poprawnego stosowania odpowiedniej techniki aseptycznej oraz zapewnić wczesne rozpoznanie i reagowanie na objawy przedmiotowe i podmiotowe związane z zapaleniem otrzewnej.

Trudności z przełykaniem i krztuszenie się

Opisywano niezbyt częste przypadki trudności z przełykaniem węglanu sewelameru w postaci tabletek Wiele z takich przypadków dotyczyło pacjentów ze współistniejącymi chorobami, obejmującymi trudności z przełykaniem lub anomalie przełyku. Należy zachować szczególną ostrożność stosując tabletki u pacjentów mających trudności z przełykaniem. U pacjentów z trudnościami w połykaniu w wywiadzie należy rozważyć stosowanie produktu Sevemed  w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. 

Niedoczynność tarczycy

Zaleca się ściślejszy monitoring pacjentów z niedoczynnością tarczycy, którym jednocześnie podaje się węglan sewelameru i lewotyroksynę (patrz punkt 4.5).

Leczenie długotrwałe

W trwającym jeden rok badaniu klinicznym nie uzyskano dowodów na gromadzenie się sewelameru . Jednakże, nie można całkowicie wykluczyć możliwości wchłaniania i gromadzenia się sewelameru w trakcie długookresowej terapii (> jeden rok) (patrz punkt 5.2).

Nadczynność przytarczyc

Sevemed nie jest wskazany do hamowania nadczynności przytarczyc u pacjentów z wtórną nadczynnością przytarczyc, Sevemed należy stosować wraz z innymi działaniami terapeutycznymi, do których powinny należeć suplementacja wapnia i podawanie 1,25- dihydroksywitaminy D 3 lub jednego z jej analogów, w celu obniżenia aktywności nietkniętego parathormonu ( iPTH ).

Choroby zapalne żołądka i jelit

W literaturze opisano przypadki występowania ciężkich stanów zapalnych zlokalizowanych w różnych częściach przewodu pokarmowego (w tym ciężkich powikłań, takich jak krwawienie, perforacja, owrzodzenie, martwica, zapalenie jelita grubego), powiązanych z obecnością kryształów sewelameru . Nie wykazano jednak, aby kryształy sewelameru były przyczyną inicjującą tego typu zaburzeń. Należy ponownie rozważyć decyzję o leczeniu węglanem sewelameru /chlorowodorkiem sewelameru u pacjentów, u których wystąpiły ciężkie objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Substancja czynna:
Sevelamerum
Dawka:
2,4 g
Postać:
proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
Działanie:
Wewnętrzne
Podmiot odpowiedzialny:
MEDICE ARZNEIMITTEL PÜTTER GMBH & CO. KG
Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
Lek, Gotowy, Lek w Polsce
Dostępność:
Apteki szpitalne, Apteki otwarte, Punkty apteczne
Podawanie:
Doustnie
Wydawanie:
Na receptę Rp
Rejestracja:
Decyzja o dopuszczeniu wygasła
Opakowanie handlowe:
90 sasz.

Interakcje Sevemed z innymi lekami

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.

Interakcje Sevemed z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.

Najnowsze pytania dotyczące Sevemed


Wybierz interesujące Cię informacje: