Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
Sprawdzamy
dostępność
leków
w 10 249 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceW tej kategorii znajdziesz pozostałe produkty wykazujące działanie wspomagajace pracę serca i wpływajace korzystnie na układ krążenia.
Produkty stosowane w chorobach układu krążenia
Układ krążenia to jeden z najważniejszych układów naszego ciała. Dzięki niemu do komórek docierają substancje odżywcze i tlen, które są niezbędne do życia. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowe serce i naczynia krwionośne. Pomoże w tym regularna aktywność fizyczna, zdrowa i zbilansowana dieta. Gdy jednak nie są one wystarczające, warto wesprzeć się dostępnymi bez recepty preparatami wspierającymi pracę serca.
Istnieje wiele roślin, których substancje aktywne wpływają pozytywnie na serce i cały układ krążenia. Jeśli stosujemy leki na serce z przepisu lekarza, wszelkie modyfikacje leczenia, w tym włączenie dodatkowych leków i suplementów diety powinny odbywać się zawsze po konsultacji z lekarzem.
Ginkgo biloba, czyli miłorząb japoński, zawiera substancje aktywne, które udrożniają i wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, przeciwdziałają drętwieniu kończyn i skurczom. Suplementy na serce zawierające miłorząb polecane są w szczególności osobom zmagającym się z miażdżycą albo chorobą wieńcową.
Czosnek , który znany jest głównie z właściwości bakteriobójczych. Jednak dzięki flawonoidom i kwasom fenolowym usprawnia przepływ krwi, przez co sprawdza się w terapii zaburzeń krążenia krwi.
Głóg poprawia ukrwienie organizmu i kurczliwość mięśnia sercowego, zwiększa objętość minutową i wyrzutową serca, a także działa przeciwmiażdżycowo. Poza tym obniża ciśnienie krwi i działa uspokajająco na układ nerwowy. Wszystko to za sprawą zawartych w tej roślinie flawonoidów, proantocyjanów, saponin, kwasów fenolowych, kwasów triterpenowych i związków kumarynowych.
Imbir lekarski może być stosowany jako substancja wspomagająca w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu albo zakrzepicy żył.
Serdecznik lekarski to bylina, która w składzie ma flawonoidy, ale także antocyjany i glikozydy. Dzięki ich działaniu niweluje wahania ciśnienia krwi, łagodzi bóle w klatce piersiowej i reguluje pracę serca. Dodatkowo działa uspokajająco i tonizująco.
Konwalia majowa dostępna jest na polskim rynku aptecznym pod postacią wyciągu z ziela (Convallaria majalis) jako lek bez recepty. Leki zawierające wyciąg z ziela konwalii majowej wzmacniają siłę skurczu serca, zmniejszając równocześnie częstość skurczów, zwalniają tętno i zwiększają pobudliwość mięśni komór serca. Poza tym działają uspokajająco, moczopędnie i przeciwobrzękowo. Leki z wyciągiem z ziela konwalii majowej polecane są w leczeniu: lekkich postaci niewydolności serca, zaburzeń czynności serca na tle nerwicowym, w osłabieniu mięśnia sercowego w przebiegu chorób zakaźnych i u osób starszych.
W licznych badaniach naukowych stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią ważny składnik zdrowej diety istotnej dla prawidłowego funkcjonowania serca i całego organizmu. Za działanie ochronne odpowiadają przed wszystkim prostaglandyny, które są wytwarzane w organizmie właśnie z kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na obniżenie poziomu trójglicerydów, poprawę proporcji „dobrego” i „złego” cholesterolu we krwi, zmniejszenie agregacji płytek krwi oraz łagodne obniżenie ciśnienia krwi. W wyniku tego korzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych serca i mózgu. Wzbogacanie codziennej diety preparatami zawierającymi wysokie dawki omega-3 wpływa na obniżenie stężenia trójglicerydów (będących czynnikiem niekorzystnym dla stanu naczyń krwionośnych) już po 1-2 miesiącach ich stosowania. Omega-3 regulują również czynność bioelektryczną mięśnia sercowego, co działa stabilizująco na jego aktywność. Stwierdzono w badaniach, że spożywanie omega-3 działa korzystnie na serce, szczególnie u osób które muszą dbać o serce.
Aby przeciwdziałać takim chorobom, jak zawał serca czy miażdżyca, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, której nieodłącznym elementem powinna być odpowiednia podaż witamin na serce i krążenie. Wśród witamin, które korzystnie wpływają na pracę serca oraz krążenie, wyróżnić należy witaminy z grupy B. Witamina B1 zapewnia właściwe funkcjonowanie serca, a razem z B6 wspomagają system nerwowy, zaś kwas foliowy (B9) wspiera działanie naczyń krwionośnych oraz serca. Suplementy diety na serce wzbogacane są często o składniki mineralne takie jak magnez, potas czy żelazo. Część z witaminowych preparatów wzmacnianych serce dedykowana jest specjalnie dla osób starszych.