Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki na kaszel i leki na przeziębienie
W tej kategorii znajdziesz leki stosowane w kaszlu (przeciwkaszlowe i wykrztuśne) i przeziębieniu w postaci tabletek, kapsułek, syropów, tabletek do ssania, płynów itp.
Leki na kaszel i leki na przeziębienie
Co to jest kaszel?
Jednym z często występujących objawów przeziębienia jest kaszel. Kaszel jest odruchową reakcją obronną dróg oddechowych przed różnorodnymi czynnikami drażniącymi, które się w nich pojawią. Kaszel jest reakcją na podrażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej układu oddechowego lub wywołany jest świadomie przez człowieka. W zależności od czynnika drażniącego, stanu naszych dróg oddechowych oraz zaawansowania infekcji może występować produktywny kaszel mokry lub duszący, nieproduktywny kaszel suchy.
Jakie są objawy suchego kaszlu? Jak sobie z nim radzić?
Kaszel suchy (nieproduktywny) charakteryzuje się brakiem wydzieliny w drogach oddechowych. Towarzyszy mu często uczucie drapania lub łaskotania w gardle. Trudne do opanowania napady suchego kaszlu mogą występować zarówno w dzień, jak i w nocy. Suchy kaszel najczęściej pojawia się na początku infekcji, ale może być także objawem alergii lub astmy. Czasami może być skutkiem ubocznym po zastosowaniu niektórych leków na nadciśnienie z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny.
W leczeniu kaszlu suchego pomagają leki przeciwkaszlowe, które zmniejszają intensywność oraz częstość napadów kaszlu. Leki przeciwkaszlowe można podzielić na: hamujące punkty kaszlowe (działanie obwodowe) i hamujące ośrodek kaszlu (działanie ośrodkowe). Leki przeciwkaszlowe działające obwodowo (śluzy roślinne, benzonatat) izolują punkty kaszlowe gardła od czynników drażniących, działają przeciwzapalnie i znieczulająco na zakończenia czuciowe w drzewie oskrzelowym. Do najczęściej stosowanych leków przeciwkaszlowych o działaniu ośrodkowym należą dekstrometorfan, kodeina i butamirat. Domowe sposoby radzenia sobie z tym typem kaszlu polegają na nawilżaniu układu oddechowego za pomocą inhalacji oraz utrzymywaniu właściwej wilgotności pomieszczenia.
Jak rozpoznać mokry kaszel i jak sobie z nim radzić?
Mokry kaszel (produktywny) cechuje się odkrztuszaniem gęstej, lepkiej wydzieliny w ciągu dnia. Kaszel mokry można nazwać naszym sojusznikiem w walce z zakażeniem. Głównym zadaniem kaszlu mokrego jest usunięcie i oczyszczenie dróg oddechowych z wydzielin. Kaszel mokry nasila się szczególnie w godzinach porannych, gdy po nocy w drogach oddechowych zalega duża ilość wydzieliny. Barwa zalegającej wydzieliny może być od przeźroczystej do zielonkawo-żółtej. Przeźroczysta, bezbarwna śluzu świadczy o wirusowym pochodzeniu kaszlu. Natomiast zabarwiona, ropna sugeruje o infekcji bakteryjnej. Dodatkowo mogą pojawić się inne objawy: duszności, ból w klatce piersiowej oraz drapanie w gardle.
W leczeniu mokrego kaszlu stosuje się preparaty wykrztuśne, które jednocześnie rozrzedzają wydzielinę i zmniejszają jej ilość. W lekach wykrztuśnych największe znaczenie mają preparaty mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę poprzez niszczenie mostków disiarczkowych kwaśnych mukoglikoprotein) oraz leki sekretolityczne, które powodują, że ilość wydzieliny się zwiększa (korzeń wymiotnicy, benzoesan sodu). Preparaty wykrztuśne powinny być stosowane tak długo jak utrudnione jest odkrztuszanie. Aby ułatwić odkrztuszanie należy przyjmować dużą ilość płynów oraz stosować inhalację na bazie soli fizjologicznej.