Sprawdzamy dostępność
leków w 10 766 aptekach

1. Wskaż, gdzie jesteś

2. Znajdź potrzebny lek

3. Zarezerwuj on-line

4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki przeciwhistaminowe do stosowania ogólnego
W tej kategorii znajdziesz leki przeciwhistaminowe stosowane w leczeniu alergii.
Leki stosowane w chorobach układu oddechowego
AERIUS
roztwór doustny
AERIUS
tabletki powlekane
ALERIC DESLO ACTIVE
roztwór doustny
ALERIC LORA
tabletki
ALERMED
tabletki powlekane
ALLEGRA TELFAST
tabletki powlekane
ALLERTEC
krople doustne, roztwór
Leki przeciwhistaminowae do stosowania ogólnego
Czym jest histamina?
Histamina jest związkiem, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jest to hormon tkankowy, w ośrodkowym układzie nerwowym odgrywa rolę neuroprzekaźnika. Wolna histamina wiąże się ze swoistymi receptorami H1, H2, H3 i H4. Receptory histaminowe znajdują się w ośrodkowym układzie nerwowym, drogach oddechowych, skórze, układzie pokarmowym oraz drogach moczowych. Pobudzenie receptorów H1 ma kluczową rolę w przebiegu reakcji alergicznych, ponieważ powoduje:
- skurcz mięśni gładkich (np. skurcz oskrzeli występujący w astmie i reakcjach anafilaktycznych),
- rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ich przepuszczalności (skutkiem są obrzęki, bąble, krosty, zaczerwienienie skóry, a także spadek ciśnienia krwi),
- wzrost wydzielania gruczołów błon śluzowych w drogach oddechowych (pojawia się wydzielina z nosa, łzawienie),
- pobudzenie włókien nerwowych czuciowych (powoduje świąd, ból i kichanie).
Jak działają leki przeciwhistaminowe?
Mechanizm działania leków przeciwhistaminowych polega na odwracalnym blokowaniu receptorów histaminowych H1, co uniemożliwia połączenie się histaminy z receptorem i eliminuje charakterystyczne objawy zapalne. Zastosowanie leków z tej grupy powoduje zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, wydzielania gruczołowego i stanu zapalnego, co daje efekty w postaci zniesienia objawów alergii (obrzęk, naciek zapalny, nadmierna wydzielina).
Leki przeciwhistaminowe – klasyfikacja
- Leki przeciwhistaminowe I generacji
Do leków I generacji zalicza się następujące substancje: antazolina, chlorfeniramina, cynaryzyna, klemastyna, cyproheptadyna, dimenhydrynat, dimetynden, hydroksyzyna, ketotifen, prometazyna.
Leki przeciwhistaminowe I generacji oprócz receptora H1 blokują inne receptory w organizmie, co wiąże się z ich dodatkowym działaniem – z występowaniem działań niepożądanych. Ich działanie na receptory muskarynowe może objawiać się suchością błon śluzowych, zatrzymaniem moczu, i zaburzeniami rytmu serca. Poprzez wpływ na receptory α-adrenergiczne prowadzą do wystąpienia tachykardii i zawrotów głowy, a pobudzanie receptorów serotoninowych może zwiększać apetyt. Działania niepożądane dotyczą też pracy ośrodkowego układu nerwowego, powodując senność, otępienie, a także zaburzenia koordynacji ruchowej. Dlatego też po przyjęciu leków przeciwhistaminowych I generacji nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.
- Leki przeciwhistaminowe II generacji
Do leków przeciwhistaminowych II generacji zalicza się: azelastynę, lewokobastynę, ceterezynę, emedastynę, mizolastynę, loratadynę.
Leki II generacji blokują receptory histaminowe H1 w sposób wybiórczy, dzięki czemu powodują mniej działań niepożądanych. Po ich zastosowaniu nie występują objawy sedacji (senność, upośledzenie funkcji poznawczych). Nie przenikają też do ośrodkowego układu nerwowego, działają dłużej niż leki I generacji. Leki przeciwhistaminowe są rekomendowane przede wszystkim w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek i pokrzywki. Mogą być stosowane zarówno doustnie, jak i w postaci kropli podawanych donosowo lub do worka spojówkowego.
- Leki przeciwhistaminowe III generacji
Czasami wyróżnia się również III generację leków przeciwhistaminowych. W skład tej grupy wchodzą feksofenadyna, lewocetyryzyna oraz desloratadyna. Leki te są metabolitami lub bardziej aktywnymi formami substancji leczniczych zaliczanych do II generacji i powodują mniej dział