Sprawdzamy dostępność
leków w 10 929 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceInne leki hematologiczne
W tej kategorii znajdziesz wszystkie inne produkty stosowane w leczeniu chorób układu krwiotwórczego i krwi.
Leki hematologiczne
Mówiąc o lekach hematologicznych, najczęściej mamy na myśli leki stosowane w niedokrwistości, leki przeciwkrwotoczne lub przeciwzakrzepowe. Oprócz nich istnieje jeszcze jedna grupa leków, stosowana we wrodzonym obrzęku naczynioruchowym (HAE). O tym, co warto wiedzieć o tych lekach oraz jak je stosować, przeczytasz w tym artykule.
Czym są leki hematologiczne?
Mówiąc najprościej, leki hematologiczne to preparaty stosowane w schorzeniach związanych z układem krwiotwórczym. Wśród nich możemy wyróżnić:
- leki stosowanie w niedokrwistości,
- leki przeciwzakrzepowe,
- leki przeciwkrwotoczne,
- inne leki hematologiczne.
Leki stosowane w niedokrwistości
Krew oraz jej składniki powstają w szpiku kostnym. Czasami proces powstawania krwinek i innych elementów jest zaburzony. Częstą chorobą jest niedokrwistość (niedobór prawidłowych czerwonych krwinek), która może wynikać między innymi z niedoborów składników odżywczych w diecie, takich jak żelazo, witamina B12 czy kwas foliowy. Leczenie polega na suplementacji tych składników.
Leki przeciwzakrzepowe
Ich zadaniem jest zapobieganie tworzeniu się zakrzepów. Na ich powstawanie najbardziej narażone są osoby unieruchomione, po operacjach chirurgicznych, takich jak alloplastyka stawu biodrowego czy wszczepienie sztucznej zastawki serca. Oprócz nich, leczenie przeciwzakrzepowe powinno być stosowane u osób z migotaniem przedsionków, ponieważ zaburzony przepływ krwi przez serce sprzyja powstawaniu groźnych dla życia zakrzepów. Leki zapobiegające ich tworzeniu dzielimy na przeciwpłytkowe i przeciwkrzepliwe.
Leki przeciwpłytkowe
Leki te zapobiegają agregacji płytek krwi. Jest to pierwszy proces tworzenia skrzepu. Najpopularniejszym lekiem jest kwas acetylosalicylowy, znany pod nazwą aspiryna.
Wśród innych leków można wymienić antagonistów receptorów ADP – klopidogrel i tikagrelor.
Leki hamujące krzepliwość
Preparaty przeciwkrzepliwe działają na późniejsze fazy tworzenia zakrzepów. Należą do nich klasyczne leki, takie jak antagoniści witaminy K czy heparyny drobnocząsteczkowe podawane w zastrzykach. Wśród nowych leków znajdują się takie preparaty jak rywaroksaban , apiksaban czy dabigatran. Ich przewagą nad antagonistami witaminy K jest m. in. brak konieczności monitorowania INR.
Leki przeciwkrwotoczne
Czasami problemem nie jest ryzyko powstania zakrzepu, lecz obniżona krzepliwość krwi. W takiej sytuacji można zastosować leki przeciwkrwotoczne. Zaliczamy do nich witaminę K1 , etamsylat oraz kwas traneksamowy. Znajdują zastosowanie u osób mających skłonności do częstych krwawień z nosa, obfitych miesiączkach, a także w profilaktyce okołooperacyjnej, np. przed i po wyrwaniu zęba.
Wrodzony obrzęk naczynioruchowy
Obrzęk naczynioruchowy to bardzo rzadka choroba genetyczna polegająca najczęściej na defekcie w genie odpowiadającym za białko C1-inhibitor esterazy. Jej objawami są zagrażające życiu obrzęki obejmujące całe ciało, w tym twarz, układ oddechowy czy pokarmowy. Obrzęki w obrębie układu oddechowego są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do śmierci przez uduszenie. Obrzęk w obrębie układu pokarmowego skutkuje najczęściej wymiotami, biegunkami i rozdzierającym bólem brzucha.
Najczęstszą postacią jest wrodzony obrzęk naczynioruchowy ze zmniejszoną ilość białka C1-INH (HAE-1). Choroba ujawnia się późno, nawet po 12 roku życia. Czynnikiem wyzwalającym taki obrzęk może być stres, drobny uraz, zmiany hormonalne w trakcie cyklu miesięcznego, infekcja czy nawet wysiłek fizyczny.
Leczenie wrodzonego obrzęku naczynioruchowego
Wrodzony obrzęk naczynioruchowy nie reaguje na konwencjonalne leczenie, które stosuje się na przykład przy wstrząsie anafilaktycznym (adrenalina, glikokortykosteroidy, antyhistaminiki). Do niedawna nie było żadnych opcji terapeutycznych dla osób dotkniętych tym schorzeniem.
Obecnie leczenie polega zazwyczaj na podawaniu ludzkiego czynnika C1-INH esterazy lub antagonisty receptora bradykininowego . Berinert może być podawany dożylnie lub we wlewie, pod kontrolą lekarza. Firazyr występuje w postaci ampułkostrzykawki i po odpowiednim przeszkoleniu, chory może sam podać sobie lek.
Dostępność preparatów w okolicznych aptekach możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl
Leki te stosujemy zarówno podczas napadów obrzęku jak i w prewencji, przed zabiegami i zdarzeniami które mogą wywołać atak. W przypadku zagrożenia życia i braku innych opcji leczenia możliwe jest podanie świeżo mrożonego osocza. Metoda ta jest jednak dyskusyjna ze względu na możliwe powikłania.
Oprócz wspomnianych leków dostępne są jeszcze inne opcje terapeutyczne. Niestety są nierefeundowane lub niedostępne w Polsce.