Sprawdzamy dostępność
leków w 10 801 aptekach

1. Wskaż, gdzie jesteś

2. Znajdź potrzebny lek

3. Zarezerwuj on-line

4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceDoustne preparaty przeciwzakrzepowe
W tej kategorii znajdziesz produkty stosowane w objawach związanych z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych, uczuciem ciężkości nóg, bólami nóg, dolegliwościami związanymi z żylakami odbytu, zapobieganiem postawaniu zakrzepów oraz pajączków. Dostępne w postaci tabletek, kapsułek, płynu doustnego itp.
Produkty stosowane w chorobach układu krążenia
- Preparaty na wzmocnienie serca
- Produkty obniżające stężenie cholesterolu we krwi
- Preparaty stosowane w profilaktyce miażdżycy
- Doustne preparaty przeciwzakrzepowe
- Preparaty przeciwzakrzepowe do stosowania zewnętrznego
- Produkty na hemoroidy
- Preparaty stosowane w cukrzycy bez recepty
- Pozostałe produkty na serce
ACTIVLAB VENAXIN FORTE
tabletki
AESCIN
tabletki dojelitowe
AESCIN
tabletki powlekane
AESCINER RETARD
kapsułki o przedłużonym uwalnianiu
AFLAVIC COMFORT
tabletki powlekane
AFLAVIC MAX
tabletki
ALLNUTRITION DIOSMINALL
kapsułki
Doustne preparaty przeciwzakrzepowe
Czym jest niewydolność żylna?
Przewlekła niewydolność żylna jest zespołem objawów będących wynikiem długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i związanego z tym wzrostem ciśnienia żylnego. W początkowej fazie choroby pojawiają się niewielkie obrzęki w okolicy kostek, które nasilają się w godzinach wieczornych. Następnie pojawiają się bóle goleni, kurcze mięśni, a żylaki stają się widoczne. Dalszy postęp choroby prowadzi do stwardnienia skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej oraz charakterystycznych brunatnych przebarwień i stanów zapalnych skóry. W bardzo nasilonych postaciach niewydolności żylnej na łydce, może powstać trudno gojące się owrzodzenie żylne.
Jakie są czynniki ryzyka niewydolności żylnej?
Czynniki ryzyka choroby:
- długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
- niska aktywność fizyczna,
- płeć żeńska,
- wiek,
- ciąża,
- otyłość,
- stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
- wysoki wzrost,
- nawykowe zaparcia.
Jak leczyć przewlekłą niewydolność żylną?
Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej jest złożonym procesem, mającym na celu polepszenie przepływu krwi z kończyn dolnych do serca. Można to osiągnąć na kilka różnych sposobów:
- zwiększyć naturalną zdolność organizmu do tłoczenia krwi z nóg, poprzez zwiększenie wysiłku fizycznego i unikanie długotrwałego stania bez ruchu;
- poprzez przyjmowanie leków, mających działanie uszczelniające na naczynia i ułatwiające przepływ krwi;
- dzięki stosowaniu rajstop i pończoch uciskowych, wspomagających tłoczenie krwi z nóg do serca;
- dzięki zabiegom i operacjom chirurgicznym, usuwając niewydolne naczynia żylne lub zatykając je i kierując przepływ krwi do wydolnych żył.
Farmakoterapia przewlekłej niewydolności żylnej
Na początku należy zaznaczyć, że preparaty dostępne w aptekach nie są w stanie cofnąć zmian chorobowych w naczyniach żylnych i przywrócić prawidłowego przepływu krwi. Stosuje się je, aby przynieść ulgę od objawów żylaków i zmniejszać obrzęki nóg.
W aptekach znajdziemy kilka grup preparatów wspomagających leczenie niewydolności żylnej:
Preparaty z diosmina
Diosmina jest jedną z najczęściej stosowanych substancji w stanach zapalnych naczyń żylnych. Warto sięgnąć po preparaty, które zawierają nowszej generacji diosminę zmikronizowaną, charakteryzującą się lepszym efektem leczniczym. Diosmina zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej, zmniejsza przepuszczalność żył, zapewnia elastyczność i zwiększa ich napięcie, a także zmniejsza zastój żylny w kończynach oraz działa przeciwzapalnie. Powszechnie w przewlekłej chorobie żylnej zaleca się podawanie dawki 450–500 mg MPFF (zmikronizowanej diosmina) 2 razy dziennie.
Preparaty z dobezylanem wapnia
Dobezylan wapnia zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, dzięki czemu zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie żylne. Zwiększa też napięcie ściany żył zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Zmniejsza lepkość osocza i zwiększa przepływ krwi przez tkanki obwodowe, a także hamuje agregację trombocytów – działanie uszczelniające naczynia w obrębie układu limfatycznego powoduje zwiększenie odpływu chłonki i zmniejszenie obrzęków co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn. O ile lekarz nie zaleci inaczej, u dorosłych zwykle stosuje się od 500 do 1000mg na dobę substancji czynnej – dobezylanu wapnia. Lek należy przyjmować po posiłkach.
Preparaty złożone
W preparatach złożonych znajdziemy różnorodne składniki, takie jak: wyciag z ruszczyka, wyciąg z kasztanowca, wyciąg z winorośli właściwej, diosmina, rutyna, hesperydyna, witaminy. Preparaty te mają za zadanie zmniejszać obrzęki oraz łagodzić objawy tj. zaburzenia czucia, mrowienie, bóle i skurcze mięśni, uczucie ciężkich, spuchniętych i bolących nóg. Zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków. W tej kategorii jest bardzo duży wybór preparatów, dlatego wybierając ten najlepszy warto zwrócić uwagę na składniki i dawki poszczególnych substancji czynnych, a także na rejestrację preparatu (lek, suplement diety).