Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Testy diagnostyczne

W teja kategorii znajdziesz testy diagnostyczne np. ciążowy, test badający stężenie glukozy we krwi lub moczu, testy badające różne parametry z moczu lub krwi w tym testy na obecność narkotyków.


Wpisz nazwę leku

Kategoria

Środki diagnostyczne

Typ produktu

Postać

Drogi podania

Dostępność

Lek wydawany na receptę
1 fiol. po 3 ml | Wyciągi alergenowe do testów punktowych
lek na receptę
Dostępność
 
Lek wydawany na receptę
10 zest. | Produkt złożony
lek na receptę
Dostępność
 

Testy diagnostyczne

Co to są testy diagnostyczne?

Szybkie testy diagnostyczne dostępne w aptekach przeznaczone są do samodzielnego wykonania w domowym zaciszu, bez konieczności udawania się do laboratorium. Domowe testy diagnostyczne wykorzystują do badania mocz, kał, ślinę i krew. Testy charakteryzuje prostota obsługi, nieskomplikowana procedura pobrania materiału oraz przede wszystkim szybkość otrzymania łatwego w interpretacji wyniku. Zawsze należy zapoznać się z dołączoną ulotką informacyjną i stosować do zaleceń producenta, aby uzyskany wynik był wiarygodny.

Testy diagnostyczne – poziom cukru we krwi

Osoby chorujące na cukrzycę wiedzą jak ważna jest samokontrola czyli codzienne pomiary poziomu cukru, ale też okresowe badania laboratoryjne i regularne wizyty u diabetologa. Testy diagnostyczne do oznaczania poziomu glukozy we krwi pozwalają łatwo i skutecznie monitorować poziom cukru we krwi. Dzięki dostępnym w aptekach paskom testowym do pomiaru poziomu cukru we krwi i odpowiadającym im glukometrom, pacjenci mogą w warunkach domowych mierzyć poziom glikemii. Glukometr to przenośne urządzenie medyczne, które służy do pomiaru bieżącego poziomu cukru we krwi. Nowoczesne technologie umożliwiają także pomiar poziomu glikemii, zapisanie wyniku w urządzeniu pomiarowym, a nawet przesłanie aktualnych wyników do lekarza. Aby wykonać pomiar konieczne jest naniesienie kropli krwi na pasek testowy. W tym celu, przy pomocy nakłuwacza, należy nakłuć bok opuszki palca, a następnie rozmasować palec w kierunku jego opuszki lekko uciskając. Nanieść kroplę krwi na środek wyznaczonego pola i poczekać, aż glukometr wyświetli wynik pomiaru. Wiedza o poziomie cukru poprawia jakość życia chorego, ponieważ pozwala na dobranie odpowiedniego posiłku, dawki insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych, zmniejszenie ryzyka hipoglikemii, czy korektę hiperglikemii. Paski do glukometru są refundowane dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ cukrzyca zakwalifikowana jest do grupy chorób przewlekłych. 

Paski do glukometru – ważne informacje:

  • Paski do badania poziomu glukozy powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
  • Należy zwracać uwagę na datę ich przydatności do użycia, szczególnie jeśli poziom cukru mierzymy sporadycznie i jest ryzyko, że mogły się przeterminować.
  • Przed wykonaniem pomiaru należy umyć dłonie i dokładnie je osuszyć. Należy zwracać uwagę, by niepotrzebnie nie dotykać pola testowego palcami.
  • Paski do badania glukozy nie powinny być przechowywane ani w zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej temperaturze – zakres temperatur dla danego typu pasków można znaleźć na opakowaniu.
  • Paski nie powinny być przetrzymywane w miejscu o dużym nasłonecznieniu.
  • Paski testowe do badania glukozy są jednorazowego użytku.

Testy diagnostyczne – ciała ketonowe w moczu

W przypadku źle kontrolowanej cukrzycy może dojść do pojawienia się ciał ketonowych wykrywalnych w moczu. Taki stan prowadzi do zakwaszenia organizmu, co jest szczególnie niebezpieczne dla diabetyków, gdyż może spowodować wystąpienie śpiączki cukrzycowej. W celu zbadania poziomu ketonów w moczu można wykonać domowy test diagnostyczny. Badanie polega na zanurzeniu paska testowego w próbce moczu, a następnie porównaniu zmiany jego zabarwienia ze skalą barwną na opakowaniu. Jeśli cukrzyca jest dobrze leczona, to wówczas w moczu nie stwierdza się obecności glukozy i ciał ketonowych. Natomiast obecność glukozy w moczu informuje nas o nie dość skutecznym leczeniu cukrzycy, a dodatkowo obecność ciał ketonowych świadczy o dużej dekompensacji cukrzycy z rozwijającą się kwasicą.