Awatar

Mgr farm. Sylwia Smolińska-Kunicka

 16  76

Farmaceuta z apteki w Katowice


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie Ketonalu Active. Co jakiś czas dotyka mnie mocny ból kolana i biorę ten lek, ponieważ ketoprofen najszybciej na mnie działa. Ostatnio jednak coraz częściej odczuwam zawroty głowy. Czy to może być przedawkowanie?

Mężczyzna, 25 lat

Szanowny Panie, w przypadku leków z ketoprofenem należy zachować szczególną ostrożność. Objawy, które Pan opisał są jednymi z częstszym skutków ubocznych. Nie należy więc tak silnych leków przyjmować stale. Jeśli objawy pojawiają się po każdym zażyciu Ketonalu lek należy odstawić i skonsultować się z lekarzem w celu dobrania innego środka przeciwbólowego. Innymi skutkami ubocznymi zażywania Ketonalu mogą być nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, wrzody, zapalenie nerek, bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości i drżenia mięśni. W ekstremalnych przypadkach może dojść do ataku serca, udaru lub zapalenie opon mózgowych. Z tego powodu zalecamy, by ograniczać spożycie tak mocnych leków.

 9

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Czy jest dostępny lek Febrofen?

Kobieta

Informację o dostępności leków można sprawdzić korzystając z wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Proszę uzupełnić nazwę miejscowości oraz nazwę poszukiwanego leku w tym przypadku "Febrofen". Może też Pani skorzystać z linka wyszukanie Febrofen

 7

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Chciałabym się dowiedzieć, jak sobie poradzić z bliznami potrądzikowymi domowymi sposobami. Nie chcę wydawać pieniędzy na kosmetyczkę, bo jestem jeszcze nastolatką, ale słyszałam, że są kremy, które mogą mi pomóc. Bardzo proszę o jakieś polecenia.

Kobieta, 14 lat

Szanowna Pani, blizny potrądzikowe, podobnie jak blizn po ospie mogą zostać znacząco zmniejszone poprzez wykorzystanie preparatów z alantoiną, heparyną, a także z wyciągiem z cebuli. Tego rodzaju środki uelastyczniają bliznę i nie pozwalają pojawić się przerostom. Może Pani sprawdzić takie kremy, jak Cepan czy Contractubex, które dostępne są bez recepty. Powinna jednak Pani pamiętać, że mogę one mieć nieprzyjemny zapach i dlatego warto je stosować wieczorem. Jeśli natomiast chodzi o kosmetyki, to dobrze rozważyć zakup takich, które w swoim składzie posiadają masę perłową. Mogą to być takie kremy jak NO-SCAR czy EVOLET. Ich zadaniem jest rozjaśnienie i wygładzenie skóry, co okaże się na pewno pomocne w przypadku blizn na twarzy.

 6

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Tyle się ostatnio mówi o szkodliwości glutenu i dietach bezglutenowych. Czy rzeczywiście lepiej unikać glutenu w diecie?

Mężczyzna, 35 lat

Rzeczywiście ostatnio zrobiła się moda na dietę bezglutenową oraz produkty gluten free. Czy gluten jest szkodliwy dla zdrowia? Dla większości osób nie. Oczywiście przy zdiagnozowanej alergii na gluten lub celiakii należy go wyeliminować z diety. W pozostałych przypadkach rezygnacja z żywności zawierającej gluten nie ma większego sensu. Co więcej, wyeliminowanie z diety wszystkich produktów zawierających to białko może skutkować niedoborami witamin i minerałów. Jeżeli zauważyliśmy u siebie objawy nietolerancji glutenu, należy skonsultować się z gastrologiem.

 5

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Jestem właśnie w trakcie terapii antybiotykami. Lekarz zalecił przyjmowanie probiotyków, ale nie polecił nic konkretnego. Co będzie bardziej korzystne - probiotyk czy prebiotyk? I kiedy powinno się je przyjmować, by najlepiej chronić żołądek?

Mężczyzna, 31 lat

Szanowny Panie, najlepszy efekt przynosi jednoczesne stosowanie probiotyków i prebiotyków. Preparaty, które łączą w sobie obie te grupy to tak zwane synbiotyki. Z tej grupy dostępne są takie produkty, jak Probioset, Osłonka Gastro czy Multilac. Należy je stosować kilka godzin po podaniu antybiotyku. Zaleca się również, aby synbiotyki przyjmować w całym okresie antybiotykoterapii, a także około dwa tygodnie po jej zakończeniu.

 5

Zobacz wszystkie odpowiedzi