Aplikacja Visimed

Bezdotykowa recepta pozwala na realizację recepty bez chodzenia z wydrukami, bez konieczności dyktowania (w maseczce to szczególnie niewygodne) na głos w aptece PESEL i PIN recepty - dyskretnie, no chyba, że wolisz żeby wszyscy stojący w kolejce poznali Twój PESEL?

Awatar

Mgr farm. Sylwia Smolińska-Kunicka

 16  93

Farmaceuta z apteki w Katowicach


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Mam powracające problemy z pęcherzem. Wystarczy trochę zimna albo lekkie osłabienie i muszę biegać do toalety. Co robić?

Kobieta, 21 lat

Jeśli mamy do czynienie z nawracającymi zakażeniami układu moczowego, powinniśmy wykonać posiew moczu. Dzięki temu badaniu możliwe będzie lepsze dobranie prawidłowego leczenia farmakologicznego. Aby przyspieszyć leczenie powinniśmy chodzić do toalety zawsze wtedy, gdy poczujemy taką potrzebę, a także pić dużo wody. Warto również włączyć do swojej diety sok z żurawiny, który utrudnia bakteriom przyleganie do błon śluzowych układu moczowego. Niezbędne jest również zadbanie o prawidłową higienę narządów płciowych.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Na moich paznokciach pojawiły się niedawno białe kropki. Czy to oznaka braku jakichś minerałów albo witamin?

Kobieta, 25 lat

Najczęściej białe plamki na paznokciach są związane z uszkodzeniami mechanicznymi płytki paznokcia lub źle wykonanego manicure. W społeczeństwie pokutuje mit, jakoby tego rodzaju przebarwienia miały być spowodowane niedoborem wapnia w organizmie. W praktyce jednak może oznaczać raczej problem z niską ilością białka w diecie czy brakiem takich składników jak cynk, potas, magnez. W bardzo rzadkich wypadkach białe plamki mogą być znakiem chrorób nerek lub wątroby.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Wszędzie ostatnio słyszę o witaminie c lewoskrętnej. Czy warto płacić więcej za taki specyfik?

Kobieta, 23 lata

Nie, witamina C lewoskrętna jest jedynie chwytem marketingowym części producentów. Każda witamina C, niezależnie od nazwy, jest prawoskrętna. Warto o tym pamiętać podczas dokonywania zakupów. Na pewno warto pamiętać jednak o prawidłowej ilości witaminy C w naszej diecie lub jej suplementacji ze względu na jej właściwości antyoksydacyjne.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Czy to prawda, że mimo ukąszenia kleszcza nie każdy zachoruje na boreliozę? Niedawno udało mi się jednego usunąć. Nie mam żadnych objawów i nie pojawił się rumień, ale strasznie się martwię, że jednak się zaraziłam.

Kobieta, 23 lata

Tak to prawda, że nie każdy kleszcz jest zarażony krętkami Borrelia burgdorferi. Co ważne, zakażenie nie następuje natychmiastowo, zatem szybkie usunięcie kleszcze może nas uchronić przed zachorowaniem na boreliozę. Mimo to należy prowadzić obserwację przez około miesiąc od ukąszenia. W razie wątpliwości najlepiej zwrócić się o poradę u lekarza.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Mam zdiagnozowane AZS, które leczę od jakiegoś czasu. Niestety mimo to co jakiś czas zmiany skórne powracają. Czy są jakieś domowe sposoby, które ograniczą ich występowanie? Jakich kosmetyków używać, aby skóra była dobrze nawilżona?

Kobieta, 23 lata

Szanowna Pani, atopowe zapalenie skóry to choroba charakteryzująca się okresami nasilenia i osłabienia. Trzeba być konsekwentnym i systematycznym, by objawy nie powracały. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która zapewni skórze natłuszczenie i długotrwałe nawilżenie. W tym celu sprawdzą się dostępne w aptekach emolienty w postaci kremów, emulsji czy płynów do kąpieli. Warto również pamiętać o unikaniu silnych detergentów oraz alergenów, noszeniu ubrań z przewiewnych tkanin, a także nawadnianiu organizmu od wewnątrz. Po bardziej szczegółowe rady najlepiej udać się do dermatologa.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi