Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ketonal bez recepty – dobry pomysł?

2017-10-04 10:03

Ketonal bez recepty to nowy pomysł prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Już od października 2017 roku będziemy mogli kupić ten środek bez zgody lekarza. Zmiana ta budzi jednak pewne zastrzeżenia. Czy tak silny lek przeciwbólowy sprzedawany powinien być na życzenie pacjenta? Dziś przyjrzymy się obu stronom medalu, tłumacząc jednocześnie, czym dokładnie jest Ketonal i kiedy warto wprowadzić go do leczenia.

Nowy Ketonal – co się zmieni?

Nowy Ketonal bez recepty otrzyma nazwę Ketonal Active i będzie sprzedawany w dawce 50 mg. Spośród innych środków, wspomagających walkę z bólem wyróżnia go zawartość ketoprofenu– substancji czynnej o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Czym jednak wersja bez recepty różni się od tej, którą wykupić można było wyłącznie za zgodą lekarza? Okazuje się, że jedynie wskazaniami na ulotce i wielkością opakowania. Ograniczono maksymalną dobową dawkę ketoprofenu i zmniejszono czas stosowania leku bez konsultacji ze specjalistą.

Ketonal – działanie i zastosowanie

Ketonal przepisywany był do tej pory przy leczeniu bólów o umiarkowanym nasileniu, w tym bólów miesiączkowych oraz tych związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobami zwyrodnienia stawów.

Jak działa zawarty w nim ketoprofen? Substancja ta hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy, odpowiedzialnego za powstawanie stanów zapalnych, zmniejszając tym samym odczuwanie bólu.

Skutki uboczne stosowania leków z ketoprofenem

Zażywanie leków, zawierających ketoprofen wiąże się niestety z licznymi skutkami ubocznymi. Do najpopularniejszych należą: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, wrzody, zapalenie nerek, bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości i drżenia mięśni. W najgorszym wypadku może dojść nawet do ataku serca lub udaru, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, toksycznego uszkodzenia wątroby, zapalenia naczyń krwionośnych lub jelita cienkiego, a także niedokrwistości hemolitycznej i zmniejszenia liczby płytek krwi.

Wnioski są jasne – nie warto narażać swojego zdrowia, przyjmując tak silne środki bez porozumienia z lekarzem. Preparatów z ketoprofenem unikać powinny szczególnie kobiety, spodziewające się dziecka. Inne leki przeciwbólowe w ciąży muszą być konsultowane ze specjalistą.

Oprócz Ketonalu ketoprofen znajduje się również w innych lekach i środkach leczniczych takich jak: Bi-profenid, Fastum, Febrofen, Opokan-keto czy Refastin. Wszystkie kupić można jedynie na receptę, a ich dostępność oraz dokładne działanie sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl . Daje nam ona również opcję rezerwacji wybranego preparatu w najbliższej aptece.

tabletki przeciwbólowe ktomalek.pl

Środki przeciwbólowe z ibuprofenem i paracetamolem

Alternatywą dla stosowania leków przeciwbólowych z ketoprofenem są środki z ibuprofenem takie jak Ibufen, Ibalgin, Ibupar, Ibuprom, Nurofen czy Ibum. Z umiarkowanym bólem i stanami zapalnymi dobrze radzą sobie również preparaty z paracetamolem – Apap, Codipar, Efferalgan i Panadol.

Choć leki te nie mają tak silnego działania jak środki z ketoprofenem i od lat dostępne są bez recepty, wiążą się także z mniejszą liczbą skutków ubocznych i większym bezpieczeństwem stosowania. Zanim zdecydujemy się na przyjmowanie jakiegokolwiek leku przeciwbólowego bez recepty, zapoznajmy się dokładnie z jego ulotką, a konieczność jego przyjmowania oraz dawkowanie skonsultujmy z lekarzem.

Ketonal bez recepty – dobry pomysł?

Według danych opublikowanych przez CBOS po leki przeciwbólowe sięga co roku nawet 68% społeczeństwa. Jak możemy się domyślać, nie każda z tych osób omawia ich przyjmowanie ze specjalistą. Wprowadzenie Ketonalu bez recepty budzi zatem niemałe kontrowersje – zarówno wśród pacjentów, jak i branży medycznej. Czy zmiany wskazań na ulotce uchronią nas przed nieprawidłowym stosowaniem leku? Zdania są podzielone. Apelujemy zatem o czujność i zdrowy rozsądek.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów