Sprawdzamy dostępność
leków w 10 932 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceKrople, tabletki do uszu
W tej kategorii znajdziesz leki stosowanie w zakażeniach i stanach zapalnych ucha, preparaty kojące podrażnienia oraz wykorzystywane w higienie uszu w postaci kropli, płynu i emulsji itp.
Krople, tabletki do uszu
Jakie są przyczyny bólu ucha?
Ból ucha to niezwykle nieprzyjemna i dokuczliwa dolegliwość dotykająca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ból ucha zawsze jest sygnałem alarmowym i nigdy nie powinien być lekceważony. Bolące ucho powinno zostać zbadane przez lekarza specjalistę, który zaleci odpowiednie leczenie. Przyczyny bólu mogą być różne. Czasami dolegliwości bólowe powoduje korek woskowinowy, zalegający w uchu i uciskający błonę bębenkową. W takiej sytuacji laryngolog przeprowadzi płukanie ucha, które w sposób bezbolesny usunie nagromadzoną woskowinę. Niekiedy zdarza się, że przyczyną bólu ucha jest infekcja bakteryjna lub grzybicza. W takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie leczenie, które ma na celu usunięcie chorobotwórczych patogenów.
W skrajnych przypadkach przewlekły ból uszu może świadczyć o występowaniu chorób, takich jak m.in. choroby zębów trzonowych, zakażenie migdałków, refluks, nowotwory jamy ustnej, gardła lub kręgosłupa.
Krople na ból ucha bez recepty
Dostępne bez recepty krople na ból ucha zawierają substancje i składniki łagodzące stan zapalny (np. o roślinnym pochodzeniu), ale również substancje znieczulające miejscowo jak lidokaina lub salicylan choliny — popularny składnik produktów na ból gardła, obecny w kroplach jako lek na ból i stan zapalny ucha. Niektóre preparaty zawierają nanokoloid srebra, który przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów, dlatego jest zalecany w infekcjach bakteryjnych i grzybiczych ucha. Krople na ból ucha mogą także zawierać w swoim składzie olejki eteryczne np. geraniowy, lawendowy, z drzewa herbacianego.
Nie zaleca się wkraplania do ucha olejków i spirytusów (np. kamforowego lub salicylowego) o działaniu rozgrzewającym. Takie działanie może spowodować nasilenie bólu i stanu zapalnego, a nawet spowodować trwałe pogorszenie lub utratę słuchu.
W zwalczaniu bólu i gorączki, które często towarzyszą zapaleniu ucha, można sięgnąć także po doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen), dostępne w aptece bez recepty.
Krople na ból ucha na receptę
Jeśli zastosowane preparaty dostępne bez recepty nie przyniosły pożądanych rezultatów i dolegliwości bólowe nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia ucha u niemowląt i dzieci, zawsze należy skontaktować się z lekarzem pediatrą, który zleci ustali przyczynę i zaproponuje odpowiedni sposób leczenia.
W leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego o podłożu bakteryjnym stosuje się miejscowo krople do uszu zawierające cyprofloksacynę – substancję o działaniu przeciwbakteryjnym. W nasilonych dolegliwościach bólowych w przebiegu infekcji bakteryjnej ucha, lekarz może zalecić stosowanie kropli do uszu o złożonym składzie, zawierającym dwie substancje czynne: cyprofloksacynę i fluocynolon (działający przeciwzapalnie i przeciwświądowo oraz obkurczający naczynia krwionośne).
Jak stosować krople do ucha?
Preparat aplikuje się wyłącznie miejscowo do ucha. Krople należy ogrzać, przez kilka minut trzymając opakowanie z lekiem w dłoniach (aby uniknąć zawrotów głowy wskutek zakroplenia zimnej substancji do przewodu słuchowego). Chory powinien znajdować się w pozycji leżącej, a bolące ucho powinno być skierowane ku górze. Podczas aplikowania kropli należy kilkukrotnie pociągnąć małżowinę uszną. Należy pozostać w pozycji leżącej kilka minut, aby krople mogły dotrzeć do wnętrza ucha.