Sprawdzamy dostępność
leków w 10 940 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceRepelenty, preparaty owadobójcze i przeciwświerzbowe
W tej kategorii znajdziesz leki przeciwpasożytnicze stosowane miejsowo na skóre w postaci np. płynów w leczeniu np. świerzbu, a także produkty owadobójcze lub mające na celu odstraszenie owadów.
Repelenty, preparaty owadobójcze i przeciwświerzbowe
Co to są repelenty?
Repelenty są to różnego rodzaju preparaty odstraszające organizmy zwierzęce. Zaliczamy do nich zarówno związki chemiczne, substancje pochodzenia naturalnego, jak i urządzenia wydające sygnały dźwiękowe lub przeszkody fizyczne. Środki odstraszające owady mogą wpływać na zmysł wzroku, słuchu, smaku, węchu lub dotyku zwierzęcia. Dzięki stosowaniu repelentów można uniknąć uciążliwych dolegliwości związanych z ukąszeniem, jak świąd, ból czy opuchlizna, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Rodzaje repelentów
Do środków odstraszających owady zalicza się przede wszystkim różnego rodzaju związki chemiczne w postaci: kremów, olejków, aerozoli, płynów, maści. Do najczęściej zwalczanych przy użyciu repelentów gatunków zwierząt zaliczamy muchy, komary, meszki oraz kleszcze. Najczęściej stosowane są gotowe preparaty zawierające naturalne lub chemiczne substancje, które po aplikacji tworzą na skórze parującą warstwę ochronną, nieprzyjemną pod względem smaku i zapachu dla owadów. Ochronne działanie repelentów zmniejsza się wraz z poceniem, silnym wiatrem czy wysoką temperaturą. Wybierając środek odstraszający owady, należy kierować się przede wszystkim jego składem, a także sposobem aplikacji oraz częstotliwością stosowania. Wszystkie te informacje powinny być umieszczone na opakowaniu wraz z podanym wiekiem, od którego można bezpiecznie stosować dany repelent.
• DEET, czyli N,N-dietylo-m-toluamid, jest najpopularniejszą i najskuteczniejszą substancją odstraszającą owady, dzięki czemu jest ona głównym składnikiem większości preparatów dostępnych na rynku. Największą skuteczność osiąga w odstraszaniu kleszczy, komarów i meszek. Działanie ochronne DEET opiera się na jego intensywnym zapachu, nieprzyjemnym dla owadów. Substancja może działać drażniąco na oczy i skórę oraz może uszkadzać materiały np. tworzywa sztuczne. Wykazuje też działanie neurotoksyczne poprzez blokowanie enzymu acetylocholinoesterazy. Bezpieczeństwo stosowania środków zawierających DEET wiąże się z prawidłową aplikacją repelentu, zgodną z zaleceniami producenta. Najczęściej stosowane stężenia mieszczą się w zakresie od 5 do 50%.Repelentów zawierających DEET nie mogą stosować kobiety w ciąży i dzieci poniżej 2. roku życia.
• Ikarydyna, czyli 2-(2-hydroksyetylo)piperydyno-1-karboksylan sec-butylu, nazywana zamiennie pikarydyną, jest mniej toksyczną i bezpieczniejszą alternatywą dla DEET. Stosowana w stężeniu 10-20% zapewnia od 8. do nawet 14. godzin ochrony przed owadami. Repelenty z ikarydyną skutecznie odstraszają muchy, pchły i komary, dzięki wolniejszemu parowaniu ze skóry w porównaniu z DEET. Mogą być stosowane przed dorosłych i dzieci od 2. roku życia. Pikarydyna jest bezzapachowa, delikatna dla skóry i nie powoduje uszkodzenia materiałów. Obecnie rekomendowana jest przez WHO jako najlepsza ochrona przed malarią.
• IR 3535 (Insect Repellent 3535), czyli ester etylowy N-acetylo-N-butylo-beta-alaniny, jest kolejną substancją efektywnie odstraszającą owady, zwłaszcza komary, mrówki, muchy domowe, kleszcze, meszki, pszczoły, osy, pchły, wszy i karaluchy. Uważany jest za środek o niskiej toksyczności, bezpieczniejszy od DEET, chociaż może wywoływać podrażnienia oczu lub skóry oraz uszkadzać materiały. W mniejszych stężeniach IR 3535 można stosować u dzieci od 1. roku życia.
• Naturalne repelenty stanowią mniej skuteczną i krócej działającą alternatywę dla chemicznych środków odstraszających owady. W swoim składzie zawierają olejki eteryczne pozyskiwane z całych roślin lub ich poszczególnych części np. olejek lawendowy, olejek citronellowy, olejek goździkowy, olejek miętowy. Bogaty skład chemiczny odpowiada za ich intensywny zapach, co działa odstraszająco na owady.
Leczenie świerzbu
Świerzb jest chorobą wywoływaną przez pasożyta z gatunku Sarcoptes scabiei. Świerzbowcem można zarazić się przez kontakt ze skórą chorego, a także przez używanie jego rzeczy osobistych: ręczników, ubrań, spanie w tej samej pościeli. Do zarażenia dochodzi często w dużych skupiskach osób, m.in. na oddziałach szpitalnych, w domach opieki, placówkach szkolnych a także pomiędzy domownikami. Zmiany świerzbowe umiejscowione są najczęściej między palcami, na zgięciach nadgarstków, w okolicach pach i łokci. W lekach gotowych na świerzb znajdziemy:
• krotamiton - wykazuje działanie świerzbobójcze, przeciwświądowe oraz bakteriostatyczne
• benzoesan benzylu - należy pozostawić preparat na skórze przez 24 godziny, następnie umyć ciało w gorącej wodzie, używając szarego mydła oraz wytrzeć je czystym ręcznikiem. Nie stosować u małych dzieci.
• permetrynę - stosuje się ją u małych dzieci, kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią. Po tygodniu stosowanie preparatu można powtórzyć.