Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki przeciwpasożytnicze, przeciwpierwotniakowe i przeciwrobacze
W tej kategorii znajdziesz leki przeciwpasożytnicze, przeciwpierwotniakowe i przeciwrobacze, stosowane w leczeniu malarii, amebiozy, schistomatozy itp.
Leki przeciwpasożytnicze, przeciwpierwotniakowe i przeciwrobacze
Co to są leki przeciwpasożytnicze?
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na choroby pasożytnicze związane z występowaniem patogenów w spożywanym pożywieniu, a także przenoszonych w wyniku zagranicznych podróży. Współczesna medycyna dysponuje szeroką gamą leków przeciwdrobnoustrojowych. Należą do nich leki: przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze. Leki przeciwpasożytnicze powinny być stosowane wyłącznie w przypadku zdiagnozowania konkretnej choroby. Pasożyty dostają się do wnętrza ciała poprzez usta, skórę i śluzówkę, rozwijają się bardzo szybko i osłabiają układ odpornościowy organizmu. Ważne, aby kuracją objąć całą rodzinę, bo pasożyty przenoszą się szybko. Jeśli zakażenie zostało stwierdzone u jednego z członków rodziny, jest duże prawdopodobieństwo, że chorują wszyscy.
Co to są pasożyty?
Zgodnie z definicją, pasożytami są organizmy zwierzęce lub roślinne, które do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują inne organizmy. Ludzi najczęściej atakują pasożyty wewnętrzne, czyli przebywające wewnątrz ciała człowieka, taki jak: pierwotniaki (m.in. różne rodzaje lamblii), obleńce (owsiki, glisty, włosień) i płazińce (przywry i tasiemce). Ponadto wyróżniamy także pasożyty zewnętrzne, żyjące na powierzchni ciała żywiciela i jako pokarm wykorzystujące jego płyny ustrojowe i powłoki. Wśród tego rodzaju organizmów cudzożywnych są: komary, wszy, kleszcze, świerzbowce.
Podział leków przeciwpasożytniczych
Do leków przeciwpasożytniczych zaliczamy:
- leki przeciwpierwotniakowe:
- leki przeciwmalaryczne – chinina, chlorochina, primachina, pirymetamina,
- leki stosowane w rzęsistkowicy – pochodne nitroimidazolu (metronidazol, tynidazol),
- leki stosowane w pełzakowicy – chlorochina, emetyna, pochodne nitroimidazolu,
- leki stosowane w zakażeniach świdrowcami – pentamidyna, melarsoprol,
- leki stosowane w leiszmaniozach, toksoplazmozie, lambliozie.
- leki przeciwrobacze:
- leki stosowane w tasiemczycy jak albendazol, prazykwantel, niklozamid,
- leki przeciw nicieniom takim jak np. owsiki, glista ludzka, włosień kręty – pyrantel, albendazol, mebendazol.
Które choroby pasożytnicze należy zgłaszać?
Istnieje siedem potencjalnych schorzeń, które należy też bezwzględnie zgłaszać do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Ich potencjalne rozprzestrzenienie może bowiem zagrażać zdrowiu publicznemu. Chodzi o choroby takie, jak:
- wągrzyca,
- bąblowica,
- włośnica,
- malaria,
- lamblioza (giardioza),
- kryptosporydioza,
- toksoplazmoza wrodzona.
Moda na odrobaczanie – czy należy odrobaczać się profilaktycznie?
Dostępne bez recepty leki na pasożyty cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Wiele osób decyduje się na profilaktyczne odrobaczanie, by wykluczyć pojawienie się problemu w przyszłości. Jednak decyzję o odrobaczaniu należy podjąć po konsultacji z lekarzem na podstawie objawów i wyników badań. Leków przeciw pasożytom (w tym także preparatów ziołowych) nie powinno się przyjmować profilaktycznie, bez zarażenia potwierdzonego w badaniach, ponieważ nie są one obojętne dla zdrowia.