Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Grafika imitująca malowany ręcznie obraz, przedstawiająca postać mężczyzny siedzącego na krześle.

DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) – terapia, objawy, skutki. Czym jest syndrom DDA?

Według statystyk nawet 600 tysięcy Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm jest problemem niosącym za sobą poważne skutki i konsekwencje, które dotykają nie tylko alkoholika, ale także osoby z jego najbliższego otoczenia – rodziców, współmałżonka, dzieci. U potomstwa alkoholika może pojawić się zespół zachowań, zwanych syndromem DDA. Czym się charakteryzuje i jakie są jego skutki? Jak wygląda terapia osoby dotkniętej tym problemem?

jakdbacoserce

Jak dbać o serce? Dieta, ćwiczenia, badania, sen profilaktyka.

Serce to najistotniejszy organ w ciele człowieka. Ze względu na to, że mamy je tylko jedno, należy o nie właściwie dbać. Jak to zrobić? Cóż, wbrew pozorom nie jest to takie trudne – wystarczy zmodyfikować codzienne nawyki. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko zawałów, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz wielu innych chorób. O czym zatem należy pamiętać, aby się przed nimi uchronić? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Szalka Petriego, a na niej hodowla bakterii duru brzusznego (łac. Salmonella typhi).

Tyfus (dur brzuszny) – objawy, przyczyny, leczenie

Dur brzuszny inaczej tyfus to zakaźna choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez gram-ujemną bakterię Salmonella typhi. Jest to choroba kosmopolityczna i występuje na całym świecie. Szacuje się, że co roku choruje 22 miliony ludzi, z czego 200 tysięcy umiera. Największe ryzyko zachorowań występuje w Azji Południowej, w Azji Południowo-Wschodniej, w Ameryce Południowej oraz w Afryce Północnej i Zachodniej. Jakie są przyczyny i objawy duru brzusznego? Jak leczyć tyfus?

Niebieskie tło. Na złączonych dłoniach leży wycięty z papieru model wątroby.

Wirus HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) – badanie, zakażenie, objawy, leczenie

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (w skrócie: WZW C) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa HCV. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Niestety, ze względu na możliwość bezobjawowego nosicielstwa, można nie wiedzieć o zakażeniu i nieświadomie zarażać inne osoby. Do czego może prowadzić zakażenie wirusem HCV? Jak je wykryć i leczyć? Co można zrobić, aby zapobiec zakażeniu?

Grafika 3D wskazująca na trisomię chromosomu 13.

Zespół Patau – objawy i leczenie

Prawidłowo rozwijające się w ciele matki dziecko powinno zawierać 23 pary chromosomów w swym materiale genetycznym. Podczas rozwoju istnieje jednak ryzyko licznych nieprawidłowości, m.in. pojawienia się dodatkowego, trzeciego chromosomu, czyli zjawiska trisomii. Jedną z trzech występujących w medycynie trisomii jest zespół Patau i występuje on najrzadziej w tej grupie schorzeń. Czym dokładnie jest zespół Patau? Jak się objawia i czy możliwe jest jego leczenie?

Noworodek w inkubatorze.

Zespół Edwardsa – objawy, diagnoza, leczenie

Jednym z trudniejszych momentów, z którymi muszą zmierzyć się niektórzy przyszli rodzice, jest wiadomość, że ich dziecko jest lub może być chore. Szczególnie jeśli choroby, którymi dotknięte są ich często jeszcze nienarodzone dzieci, są ciężkimi wadami rozwojowymi, obarczonymi ogromnym ryzykiem samoistnych poronień lub śmierci niedługo po urodzeniu. Do takich chorób zalicza się m.in. zespół Edwardsa czy zespół Patau. W tym artykule zostanie opisany pierwszy z nich.

Literka C i połówka pomarańczy na pomarańczowym tle, symbolizujące witaminę C.

Szkorbut – czym jest? Objawy szkorbutu. Niedobór jakiej witaminy powoduje szkorbut?

W obecnych czasach szkorbut jest znany głównie z książek.Szkorbut, czyli choroba spowodowana niedoborem witaminy C. Kiedyś choroba ta dotyczyła przede wszystkim marynarzy czy piratów, którzy mieli utrudniony dostęp do produktów zawierających tę witaminę. Na szczęście, obecnie szkorbut występuje rzadko, choć niestety się zdarza. Dotyczy krajów skrajnego ubóstwa, osób z wyniszczonym organizmem (alkoholizm) lub na silnie restrykcyjnej diecie. Czym dokładnie jest szkorbut i jak się objawia?

Kobieta przygotowuje napój zgodnie z zasadami diety SIRT.

Dieta SIRT (dieta Adele) – czy jest skuteczna i bezpieczna? Przykładowy jadłospis dla diety SIRT

Żyjemy w czasach w których dużą wagę przywiązuje się do wyglądu, szczupłej sylwetki oraz bycia “fit”. Coraz częściej słyszymy o nowych modnych dietach, które wręcz gwarantują nam szybką utratę zbędnych kilogramów w bardzo szybkim czasie. W dobie internetu często bierzemy przykład od swoich ulubionych piosenkarzy, aktorów czy innych sławnych osób. Jednak czy powinniśmy się wzorować na osobistych doświadczeniach innych osób czy jednak lepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty? Czym jest coraz bardziej popularna dieta SIRT? Czy jest ona skuteczna i przede wszystkim bezpieczna dla organizmu?

Kobieta w trakcie badań kwalifikujących do operacji nosa.

Operacja nosa – jak przebiega? Czy korekta nosa jest bezpieczna?

Nos zajmuje centralną część twarzy i często na jego wygląd zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Kształt nosa jest przyczyną kompleksów, a jego korekta jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Częściej na operację nosa decydują się kobiety, stanowią około ⅔ operowanych osób. Kiedy wykonuje się korektę nosa? Czy robi się to tylko ze względów estetycznych? Czy operacja nosa jest bezpieczna?

Zbliżenie na twarz kobiety. Na dolnej powiece ma bolesną gradówkę.

Gradówka – przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na gradówkę

Wzrok to jeden ze zmysłów, jakie posiada człowiek. Oczy stanowią jedne z delikatniejszych narządów, co powoduje, że nawet małe zanieczyszczenia dostające się na śluzówkę oka powodują dyskomfort, zaczerwienienie czy nawet ból. Najczęstszymi schorzeniami oczu są infekcje (jęczmień), które z czasem mogą przerodzić się w przewlekłe zapalenia (gradówka). Choć często przechodzą samoistnie, warto wiedzieć jak takich infekcji unikąć, a jeśli już się pojawią – jak z nimi walczyć.

Kobieta siedzi na sofie, trzyma się za głowę. Męczy ją silna migrena.

Migrena – ból z tyłu głowy. Objawy i przyczyny migreny

Każdy z nas doświadczył kiedyś dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie głowy. Mogły to być bóle o różnym natężeniu (od słabych do bardzo silnych) oraz o zróżnicowanym charakterze (pulsujący, uciskający itd.) i innych przyczynach. Jednym z silniejszych bólów głowy, jakie można sobie wyobrazić, jest migrena. Potrafi być ona na tyle intensywna i spowodować tak silną reakcję na bodźce zewnętrzne, że często leki przeciwbólowe nie pomagają, a osoby nią dotknięte muszą „wyłączyć się” z życia codziennego na parę godzin lub nawet dni. Jakimi objawami charakteryzuje się ból migrenowy? Jakie są jego przyczyny?

Tablice Ishihary oraz oftalmoskop służące do diagnostyki daltonizmu.

Daltonizm (ślepota barw) – przyczyny, objawy, leczenie. Jak wygląda diagnozowanie daltonizmu?

Daltonizm to poważna dziedziczna wada wzroku, która jest konsekwencją nieprawidłowej budowy siatkówki oka. Nazwa choroby– daltonizm – pochodzi od angielskiego chemika i fizyka, który zauważył u siebie nieprawidłowości w mechanizmie widzenia barw. Schorzenie głównie występuje u mężczyzn (8-15%), rzadko u kobiet (0,4-0,5%). Zaburzenia widzenia barw mogą upośledzać codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Jak wygląda diagnozowanie i leczenie daltonizmu? Czy osoby zmagające się z daltonizmem mogą prowadzić samochód?

Różowe tło. Naramienny ciśnieniomierz wyświetla wyniki wskazujące na nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze. Objawy wysokiego ciśnienia

Na nadciśnienie tętnicze w naszym kraju choruje około 30% dorosłych osób. Częściej dotyczy ono mężczyzn niż kobiet, jednakże w obu przypadkach objawy nadciśnienia tętniczego mogą być mało nasilone bądź niespecyficzne, przez co postawienie prawidłowej diagnozy jest utrudnione i znacznie wydłuża się w czasie. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa oraz jakie skutki niesie za sobą nieustabilizowane wysokie ciśnienie tętnicze krwi? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.