Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Dziewczynka podczas badania okulistycznego. W ten sposób diagnozuje się m.in. leniwe oko.

Leniwe oko (amblyopia) – co to za przypadłość i jak ją leczyć?

Zaburzenie widzenia to szczególnie uciążliwa dolegliwość, utrudniająca bezpieczne i samodzielne funkcjonowanie w życiu codziennym. Amblyopia oznacza niedowidzenie dotyczące jednego z oczu, potocznie dolegliwość ta zwana jest również leniwym okiem. Przypadłość pojawia się u dzieci, dlatego istotną rolę w rozpoznaniu schorzenia odgrywa uważność rodziców. Na czym polega leniwe oko? Jak leczyć amblyopię? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące amblyopii znajdziesz w poniższym tekście.

Chirurdzy podczas operacji przepukliny pachwinowej.

Przepuklina pachwinowa - leczenie nieoperacyjne

Szacuje się, że dość duży odsetek populacji może chorować na przepuklinę. Wśród tych schorzeń najczęstszą jest przepuklina pachwinowa. Częściej chorują na nią mężczyźni niż kobiety. Przepuklina pachwinowa może prowadzić do znacznej komplikacji podstawowych czynności życiowych, a następnie poważnego zagrożenia zdrowia lub nawet życia. Jak zapobiec pojawieniu się przepukliny pachwinowej? Jakie są metody leczenia nieoperacyjnego przepukliny pachwinowej? Czy zabieg chirurgiczny zawsze jest koniecznością?

Kobieta ma na zębach aparat samoligaturujący.

Aparat samoligaturujący - jak działa i czym różni się od zwykłego aparatu ortodontycznego

Aparaty ortodontyczne prostujące zęby w ostatnich latach robią się coraz bardziej popularne. Dawniej krzywe zęby były uznawane wyłącznie za stan powodujący problemy kosmetyczne. Teraz wiadomo, że, oprócz aspektów estetycznych, korekta układu zębów w jamie ustnej pomaga zapobiegać wielu problemom zdrowotnym. W dodatku aparat na zębach nie jest już domeną dzieci i nastolatków, nawet dorośli coraz częściej się na niego decydują. Coraz częściej słyszy się także obecnie o aparatach samoligaturujących. Czym jest taki aparat? W jaki sposób różni się od klasycznego aparatu ortodontycznego?

Kobieta trzyma model wątroby. Obok znajdują się produkty, które polecane są w diecie wątrobowej.

Dieta wątrobowa - na czym polega?

Żywienie w chorobach wątroby ma na celu dostarczenie składników pokarmowych potrzebnych do uzupełnienia niedoborów i regeneracji komórek wątrobowych. Jednocześnie żywienie powinno być dostosowane do stopnia wydolności narządu, urozmaicone i w miarę możliwości zgodne z upodobaniami żywieniowymi chorych. W jaki sposób skomponować jadłospis w diecie wątrobowej? Jakie produkty są zalecane, a które przeciwwskazane u osób zmagających się z chorobami wątroby?

Kępki żółte widoczne na górnej powiece kobiety.

Kępki żółte – czym są i jak powstają?

Czy wiesz, że kępki żółte można zaobserwować na słynnym obrazie Mona Lisa namalowanym przez Leonardo da Vinci? Zastanawiałeś się kiedyś, o czym świadczą owe zmiany skórne? Ten popularny objaw związany jest ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu we krwi. Choć kępki żółte są dość powszechne wśród osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej, wciąż bywają lekceważone i pozornie niezauważalne. W jaki sposób powstają kępki żółte i jak je usunąć?

Kobieta skręciła kostkę podczas treningu na świeżym powietrzu. Skręcona kostka wymaga opatrzenia.

Skręcona kostka - objawy. Jak długo nie można chodzić? Jak wzmocnić kostkę?

Kontuzje w obrębie kończyn dolnych są często diagnozowane u osób aktywnych fizycznie. Wśród najczęstszych urazów wyróżnia się m.in. skręcenie stawu skokowego. Choć pozornie niewielki uraz, zlekceważony i nieodpowiednio wyleczony potrafi się odnawiać, co prowadzi do wykluczenia z aktywności fizycznej oraz trudności w czynnościach dnia codziennego. Jak rozpoznać skręcenie kostki oraz jak je odpowiednio leczyć?

Kobieta trzyma się dłonią za bolesną pierś. Hiperprolaktynemia może objawiać się m.in. bólem piersi.

Hiperprolaktynemia – przyczyny, badania, leczenie

Prolaktyna jest hormonem produkowanych przez przysadkę mózgową. Jedną z funkcji tego hormonu jest wpływ na laktację, jednak w rzeczywistości działanie prolaktyny jest znacznie bardziej zróżnicowane. Jej zwiększony poziom, zwany hiperprolaktynemią, stanowi stan patologiczny dla organizmu człowieka. Jakie mogą być przyczyny hiperprolaktynemii? W jaki sposób bada się stężenie tego hormonu i jak wygląda leczenie zaburzeń związanych z nieprawidłowym poziomem prolaktyny?

Dwa komary, które przysiadły na skórze człowieka.

Żółta gorączka (żółta febra) - czym jest, czy jest zaraźliwa, czy warto szczepić się przeciwko żółtej febrze?

W związku z rozwojem turystyki światowej coraz więcej osób wybiera się na tropikalne wakacje. Jako cel podróży często wybierane są kraje Afryki czy Ameryki Południowej. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że odmienny klimat tych rejonów oznacza również niebezpieczeństwo zakażenia chorobami endemicznymi, czyli występującymi wyłącznie na danym obszarze geograficznym. Do takich chorób należy żółta gorączka. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie przed wyruszeniem w podróż? Jak się przed nią zabezpieczyć?

Kobieta ma krosty na rękach, drapie swędząca skórę.

Krosty na rękach – przyczyny, sposoby leczenia, zapobieganie

Skóra człowieka to jeden z elementów odporności nieswoistej, gdyż stanowi m.in. fizyczną obronę przed szkodliwymi czynnikami, obecnymi w środowisku zewnętrznym. Zmiany pojawiające się na jej powierzchni mogą wynikać z kontaktu bezpośredniego z nieprzyjaznym czynnikiem lub być objawem stanu patologicznego, obecnego w organizmie. Jedną ze zmian, która często występuje na rękach, są krosty. Co może być przyczyną ich wystąpienia? W jaki sposób leczyć i zapobiegać pojawieniu się krost na rękach?

Mężczyzna wydmuchuje nos, jest uczulony na pyłki roślin i cierpli z powodu objawów alergii.

Kiedy być czujnym na pyłki? Sprawdź kalendarz alergika

Mówi się, że lato i wiosna to najtrudniejszy czas dla alergików wziewnych i jest w tym wiele prawdy. W tych miesiącach rośliny pylą najintensywniej, wywołując uciążliwe objawy alergii u osób, które są na nie uczulone. Nie jest jednak tak, że wszystkie rośliny pylą jednocześnie. Pylenie każdej z nich przypada na konkretny okres, a informacje na temat stężenia pyłków można sprawdzać na bieżąco w kalendarzu pylenia. Jak z niego korzystać, aby wyprzedzić objawy alergii?