Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Dmuchawiec na tle zachodzącego słońca.

Alergia sezonowa – przygotuj się na pylenie

Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie może zmagać się z alergią. Nasze otoczenie pełne jest substancji o potencjale alergizującym, które wywołują rozmaite i nieprzyjemne objawy. Jednym z najczęściej występujących typów tej dolegliwości są alergie sezonowe, czyli alergie wziewne powodowane przez pyłki roślin. Określa się je mianem sezonowych, ponieważ ich objawy występują w okresie pylenia poszczególnych gatunków roślin. Czy można się na ten moment skutecznie przygotować?

Model 3D immunoglobuliny IgG.

Immunoglobuliny IgG - funkcje, wskazania do badania, normy, interpretacja wyników

Immunoglobuliny IgG odgrywają w naszym organizmie bardzo ważną rolę – zapewniają nam skuteczną ochronę przed różnego rodzaju zakażeniami, a to dzięki temu, że są najliczniejszą i zarazem najtrwalszą grupą przeciwciał. Oznaczanie poziomu immunoglobulin IgG pozwala diagnozować wiele, czasami bardzo poważnych chorób. Kiedy więc je oznaczać? Jakie są właściwie ich funkcje? Jak interpretować wyniki badań IgG? Oraz czy immunoglobuliny IgG są ważne podczas ciąży?

alergeny2

Czy da się pozbyć bakterii i alergenów z domu?

Każdemu z nas zależy na tym, aby jego dom bądź mieszkanie były czyste i schludne. Aby tak było, niezbędne jest regularne sprzątanie naszych pomieszczeń. Niestety, nawet przy częstym i dokładnym sprzątaniu nie będziemy w stanie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, których obecność może być niebezpieczna zarówno dla naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Takimi zanieczyszczeniami są bakterie, alergeny i grzyby – substancje niewidoczne gołym okiem, ale w rzeczywistości bardzo szkodliwe. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się ich ze swojego domu i cieszyć się zdrowym i czystym otoczeniem. 

Młoda kobieta na łące. Wydmuchuje nos, bo zmaga się z objawami alergii na pyłki.

Rozpoznaj pierwsze objawy alergii wziewnych

Alergie wziewne są konsekwencją nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na kontakt z substancjami, które dla osób zdrowych są obojętne i nieszkodliwe. Najczęstszymi alergenami powodującymi alergie wziewne są pyłki roślin, których źródłem są kwitnące wiosną i latem rośliny (trawy, chwasty, drzewa), a także zarodniki grzybów pleśniowych. Alergicy, którzy od lat zmagają się z alergiami sezonowymi, dosyć szybko są w stanie rozpoznać pierwsze ich objawy, które zazwyczaj w krótkim czasie ulegają zaostrzeniu. O jakich symptomach mowa i co można zrobić, by nie dopuścić do ich nasilenia?

Pacjentka w gabinecie lekarskim ma wykonywane USG piersi.

USG piersi – kiedy wykonać i jak przebiega?

Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet. Niestety wciąż dotyka wiele pacjentek, mimo wprowadzenia szeroko pojętej profilaktyki. Oprócz badań obrazowych, propagowane są również samodzielne badania piersi. Wciąż jednak nie jest to wystarczające i rocznie wykrywanych jest bardzo dużo zmian nowotworowych, które powinny zostać wykryte wcześniej, aby zwiększyć szansę na dobre rokowanie.

Zbliżenie na bolesne kolano, z możliwą chorobą Osgooda-Schlattera.

Choroba Osgood-Schlattera – przyczyny, objawy, leczenie

Aktywność fizyczna jest w naszym życiu bardzo ważna. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na różnorodność podejmowanych aktywności oraz aktywowanie dzieci, aby wyrobić w nich zdrowy nawyk, zadbać o ich zdrowie i kondycję. Co jednak zrobić, gdy u dziecka dojdzie do przeciążenia, zacznie pojawiać się ból kolan, a z ust ortopedy usłyszymy diagnozę Choroba Osgood Schlattera? Czym jest to schorzenie i jak sobie z nim radzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Dziewczynka w czapce zasłania usta dłonią. Nic nie mówi, co wskazuje na mutyzm.

Mutyzm – objawy, terapia

Mutyzm jest zaburzeniem mowy, które dotyczy w szczególności dzieci, ale może pojawić się również u dorosłych. Mutyzm określany jest czasem jako niechęć do mówienia. W jego przebiegu dziecko może nie mówić w ogóle lub tylko z określonymi osobami i w pewnych sytuacjach, przy zachowaniu rozumienia mowy i możliwości komunikowania się przy użyciu pisma. Przyczyny mutyzmu są różne, a jeśli schorzenie zostanie wcześnie zdiagnozowane, to terapia przynosi zazwyczaj szybkie i skuteczne rezultaty. Jakie są objawy tego zaburzenia? Do jakiego specjalisty należy się udać, aby szybko zdiagnozować mutyzm i jaką terapię podjąć?

Grafika 2D przedstawiająca źródła kwasów omega-3 w diecie - ryby, oleje, orzechy, nasiona.

Czym są kwasy omega-3 i gdzie je znajdziemy?

Tłuszcze nie cieszą się dobrą opinią. Gdy myślimy o zdrowym odżywianiu, często uważamy, że w pierwszej kolejności należy znacząco ograniczyć spożycie tłuszczów. Wbrew obiegowej opinii tłuszcze są niezbędne dla naszego zdrowia, przede wszystkim kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone, w tym kwasy tłuszczowe omega-3. Czym właściwie są omega-3, które pokarmy zawierają ich najwięcej i dlaczego są tak ważne dla naszego zdrowia?

RTG dłoni z widocznymi stanami zapalnymi stawów. typowymi dla reumatoidalnego zapalenia stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - dieta. Jakich produktów unikać przy RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest zaliczane do przewlekłych chorób układu tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. RZS charakteryzuje się nieswoistym zapaleniem symetrycznych stawów oraz występowaniem zmian pozastawowych i powikłań układowych, które mogą prowadzić do niepełnosprawności, inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. Jak wspomóc leczenie RZS dietą? Jakich produktów unikać przy tym schorzeniu?