Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Jakie są wskazania do gastroskopii?

Jakie są wskazania do gastroskopii? Przygotowanie do badania i jego przebieg

W obecnych czasach, towarzyszący nam permanentny stres oraz brak czasu na pełnowartościowe posiłki, często sprzyjają niestrawnościom, dolegliwościom bólowym brzucha oraz zgadze. O ile jest to spowodowane jedynie złym odżywianiem, sami możemy poprawić swój styl życia. Problem pojawia się kiedy może okazać się, że mamy problemy trawienne, o których mogliśmy nie wiedzieć i to one nasilają dolegliwości bólowe. Kiedy wykonać gastroskopię? Jak przygotować się do badania?

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, zaliczaną do zaburzeń psychotycznych. Przyczyny jej powstawania nie są w pełni poznane. Przebieg choroby charakteryzuje się nieprawidłowym postrzeganiem, odbiorem oraz oceną rzeczywistości przez pacjentów. Schizofrenia wymaga wieloletniego i wytrwałego leczenia. Proces terapeutyczny, prowadzony przez psychiatrę, wymaga często zaangażowania najbliższej rodziny pacjenta. Jakie objawy towarzyszą schizofrenii? W jaki sposób należy ją leczyć?

Toksoplazmoza - zagrożenie dla ciężarnych

Toksoplazmoza - zagrożenie dla ciężarnych. Objawy i leczenie toksoplazmozy

Ciąża jest czasem kiedy każde zakażenie wydaje się być znacznie groźniejsze w swoich zdrowotnych konsekwencjach. Jedną z niebezpiecznych chorób dla tego okresu jest toksoplazmoza, czyli choroba wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Jakie niesie konsekwencje dla rozwijającego się płodu? Jak możemy się uchronić przed toksoplazmozą oraz jak ją leczyć? Na to wszystko znajdziesz odpowiedź poniżej.

Kiedy potrzebny jest rozrusznik serca?

Kiedy potrzebny jest rozrusznik serca?

Serce jest jednym z ważniejszych narządów ludzkiego organizmu. Dzięki bezustannej pracy serca tlen, hormony oraz substancje odżywcze dostarczane są do wszystkich tkanek i narządów, usuwany jest dwutlenek węgla oraz zbędne produkty przemiany materii, a także utrzymywana jest stała temperatura ciała. U zdrowego człowieka prawidłowa czynność serca waha się od 60. do 90. uderzeń na minutę. Czasem jednak rytm pracy serca jest zbyt wolny, wówczas pacjentowi wszczepia się stymulator serca. Na jakiej zasadzie działa rozrusznik serca i jakie są wskazania do implantacji tego urządzenia?

Czym jest łokieć tenisisty?

Czym jest łokieć tenisisty? Najczęstsze objawy i metody leczenia

Jeśli odczuwasz ból po zewnętrznej stronie łokcia i masz wrażenie, że twoja ręka jest osłabiona to z dużym prawdopodobieństwem cierpisz na schorzenie zwane łokciem tenisisty. Choć nazwa sugeruje, że dolegliwość ta dopada sportowców, w rzeczywistości mogą ją mieć osoby niezwiązane ze sportem np. te, które na co dzień wykonują prace manualne czy przybiurkowe. Jakie są najczęstsze objawy łokcia tenisisty? Jak sobie z nimi radzić?

Dolegliwości i zagrożenia w 2. trymestrze ciąży

Dolegliwości i zagrożenia w 2. trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży jest zazwyczaj określany jako najprzyjemniejszy - burzliwe emocje związane ze zmianą życia powoli opadają, a kobieta przyzwyczaja się do myśli, że wkrótce zostanie mamą. Jest to idealny czas na wzięcie głębokiego oddechu i spokojne planowanie przyszłości. Nieprzyjemne dolegliwości I trymestru ustają, jednak mogą się pojawić kolejne. Jakie są najczęstsze dolegliwości II trymestru ciąży? Które z nich powinny być niepokojące dla przyszłej mamy?

Hemofilia - przyczyny, objawy, leczenie

Hemofilia - przyczyny, objawy, leczenie

Krzepnięcie krwi jest fizjologicznym procesem, który zapobiega nadmiernej utracie krwi po przerwaniu ciągłości tkanek np. w wyniku skaleczenia. Jest on możliwy dzięki obecności we krwi tzw. czynników krzepnięcia. Niektóre osoby za sprawą pewnych uwarunkowań genetycznych cierpią na niedobory czynników krzepnięcia lub ich wrodzony brak, co określane jest mianem skaz krwotocznych. Taką przypadłością jest hemofilia, rzadka choroba uwarunkowana genetycznie objawiająca się trudnymi do opanowania krwawieniami.