Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Pacjent podczas wizyty u ortopedy, który diagnozuje lordozę.

Lordoza - wada postawy. Jak diagnozuje się i leczy lordozę?

Kręgosłup jest najważniejszą strukturą układu kostnego w organizmie człowieka. Jest on podstawą i podporą dla innych tkanek – mięśni, więzadeł oraz struktur kostnych. Stanowi pionową oś połączonych ze sobą kręgów, umożliwiając wykonywanie ruchów i poruszanie się. Liczne przeciążenia, urazy czy czynniki zewnętrzne sprawiają, że dochodzi do skrzywień, spłyceń lub pogłębień osi kręgosłupa. Istnieją jednak także naturalne krzywizny kręgosłupa - lordozy i kifozy. Czy ich pogłębienie jest niebezpieczne? W jaki sposób diagnozuje i leczy się nieprawidłową lordozę?

Ciężarna kobieta trzyma się za ciążowy brzuszek.

Czop śluzowy - jak wygląda, jaką rolę odgrywa i kiedy odchodzi?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Choć stan ten wzbudza wiele pozytywnych emocji, często jednak okres porodu kojarzy się z lękiem i niewiadomą. Aby zminimalizować stres, ważne jest, aby ciężarna zrozumiała, co dzieje się w jej ciele w okresie okołoporodowym. U wielu pań można bowiem w końcowym etapie ciąży, poprzedzającym rozpoczęcie akcji porodowej, zauważyć odejście czopa śluzowego. Takie zjawisko jest czymś naturalnym i nie stanowi powodów do niepokoju, o ile czop nie wygląda nieprawidłowo lub jego odejściu nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Czym jest czop śluzowy? Jak dokładnie wygląda oraz w jaki sposób rozpoznać jego odejście? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Model 3D gronkowca złocistego.

Gronkowiec złocisty - jak objawia się zakażenie gronkowcem? Czy gronkowiec złocisty jest uleczalny?

Gronkowiec złocisty (łac. Staphylococcus aureus) stanowi częstą przyczynę zakażeń bakteryjnych u ludzi. Wywołać może m.in. zakażenia skóry czy tkanek miękkich, ale w cięższych przypadkach nawet zakażenia ogólnoustrojowe czy infekcje układu nerwowego. Rozpoznanie zakażeniem gronkowcem złocistym ustala się biorąc pod uwagę zgłaszane przez pacjenta objawy kliniczne oraz analizując wyniki badań mikrobiologicznych. Czy gronkowiec złocisty jest zaraźliwy? Czy jest możliwość wyleczenia zakażenia gronkowcem?

Butelka octu jabłkowego i świeże jabłka na beżowym tle.

Ocet jabłkowy - właściwości i liczne, prozdrowotne zastosowania. Jak na co dzień wykorzystywać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest popularnym składnikiem, który ma wiele zastosowań zarówno w kulinariach, jak i w codziennym życiu. Oprócz swojego charakterystycznego smaku i aromatu, ocet jabłkowy oferuje także korzyści zdrowotne. Jest bogaty w enzymy, minerały i związki antyoksydacyjne, które mogą wpływać na nasze zdrowie. Jakie zatem właściwości i zastosowanie ma ocet jabłkowy? Jak na co dzień korzystać z dobrodziejstw octu jabłkowego?

Kobieta z łojotokowym zapaleniem skóry na skórze twarzy.

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) - przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja skóry łojotokowej

Skóra jest największym narządem naszego organizmu i pełni niezwykle ważne funkcje, niezbędne do życia. Odpowiada m.in. za regulację temperatury ciała, odbieranie wrażeń czuciowych, ale także chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra, tak jak każdy narząd ludzkiego ciała, narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia i schorzenia, a choroby skóry wpływają nie tylko na jej wygląd, ale także funkcjonowanie i zdrowie. Jedną z częstszych przyczyn wizyt u dermatologa czy trychologa jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Czym się ono objawia oraz jak można leczyć ŁZS?

Mężczyzna trzyma się za krocze, doświadcza objawów zapalenia jądra.

Zapalenie jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zapalenie jądra i najądrza to jednostka chorobowa najczęściej spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Głównymi patogenami u mężczyzn przed 35. rokiem życia są m.in. Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae przenoszone drogą płciową. U mężczyzn po 50. roku życia zakażenie może być wywołane bakteriami jelitowymi, mającymi zdolność do wywoływania infekcji układu moczowego, np. Escherichia coli. Czasami zakażenie bywa spowodowane wirusami, m.in. Coxsackie, Rubella, lub pojawia się jako powikłanie nagminnego zapalenia przyusznic (świnki). Jakie są objawy zapalenia jądra? Jak leczyć to schorzenie?

Mężczyzna cierpi z powodu bólu mięśni.

Najczęstsze schorzenia, które mogą objawiać się bólem mięśni

Ból jest nieprzyjemnym, subiektywnym doznaniem zmysłowym i emocjonalnym związanym z uszkodzeniem tkanek lub struktur ciała. Stanowi on sygnał dla organizmu, ostrzegający przed niebezpieczeństwem lub alarmującym że coś się dzieje. W ciągu naszego życia ból towarzyszy nam wiele razy, jego przyczyny są różne. Jednym z częściej występujących są bóle mięśni. Czym mogą być spowodowane? Czy ból mięśni może się wiązać z chorobami?

Pacjentka w gabinecie lekarskim podczas badania EEG.

EEG (elektroencefalografia) - na czym polega i kiedy lekarz może zlecić to badanie?

Badania neuroelektrofizjologiczne odgrywają niezwykle istotną rolę w diagnostyce zaburzeń i schorzeń układu nerwowego. Są to badania pozwalające na nieinwazyjną ocenę czynności układu nerwowego, dzięki analizie zachodzących w mózgu zjawisk bioelektrycznych. Ze względu na swoją nieinwazyjność, badania takie mogą być stosowane zarówno do diagnostyki schorzeń jak i w monitorowaniu przebiegu choroby. Służą one także do oceny skuteczności leczenia. EEG, czyli elektroencefalografia, jest niezwykle istotnym badaniem służącym do oceny pracy mózgu. Kiedy zleca się badanie EEG? Jakich informacji dostarcza wynik badania elektroencefalografii?

Lekarz pobiera od pacjenta próbkę do badania mykologicznego.

Badanie mykologiczne - na czym polega? Wskazania, normy, interpretacja wyników

Zakażenia grzybicze stanowią znaczną liczbę wszystkich infekcji. Mogą one dotyczyć skóry, błon śluzowych, a także narządów wewnętrznych. Przebiegają z różnym stopniem nasilenia, od łagodnych do ostrych. Aby odpowiednio dobrać leczenie ważne jest dokładne określenie rodzaju drobnoustroju, jaki zaatakował nasz organizm. Tu z pomocą przychodzą badania mykologiczne. Na czym polegają? Kiedy się je wykonuje i jak się do nich przygotować?

Różne zabarwienie skóry dłoni, typowe dla choroby Raynauda.

Choroba Raynauda - charakterystyczne objawy, rozpoznanie, leczenie

Choć medycyna w XXI wieku jest bardzo dobrze rozwinięta, wciąż istnieją choroby czy schorzenia, które nie posiadają konkretnej przyczyny wystąpienia (wówczas nazywane są idiopatycznymi). Tak jest również w przypadku choroby Raynauda, czyli schorzenia wiążącego się ze skurczem naczyń krwionośnych. Nagły skurcz naczynia powoduje zaburzenia krążenia, szczególnie palców rąk i nóg, a także marznięcie małżowin usznych. Choć etiologia tej choroby nie jest w pełni znana, uważa się, że czynnikiem inicjującym jest m.in stres czy niska temperatura otoczenia. Jakie są objawy tej choroby Raynauda? Jak można ją leczyć?

Mama dotyka główki dziecka tam, gdzie znajduje się ciemiączko.

Ciemiączko - rodzaje, najczęstsze problemy, zarastanie

Przyjście na świat dziecka wiąże się z ogromną zmianą w życiu rodziców. Pojawia się wiele obowiązków, którym należy sprostać. Jednym z nich jest dbanie o prawidłowy rozwój i dobrostan dziecka. W ocenie właściwego rozwoju dziecka pomaga lekarz, który już po narodzinach przeprowadza szczegółowe badanie noworodka. Aby upewnić się, że budowa czaszki u noworodka czy niemowlaka jest prawidłowa, lekarz bada m.in. obecność i wymiar ciemiączka. Czym właściwie jest ciemiączko? Jakie problemy może sygnalizować nieprawidłowo wyglądające ciemiączko? Kiedy właściwie zarasta ciemiączko u niemowlaka? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Model ludzkich płuc z widocznym z jednej strony rakiem płuca.

Rak płuc - czynniki ryzyka, objawy, metody leczenia, rokowania

Rak płuc to nowotwór złośliwy o złym rokowaniu. W Polsce jest drugim co do częstości występowania nowotworem zarówno u mężczyzn (zaraz po raku prostaty), jak i u kobiet (po raku piersi). Rak płuca najczęściej diagnozowany jest w zaawansowanym stadium, co dodatkowo utrudnia leczenie. W ostatnich latach wskaźnik 5-letniego przeżycia podniósł się jednak o kilka punktów procentowych. Powstawanie tego nowotworu w ok. 80-90% przypadkach jest silnie związane z paleniem papierosów, zarówno czynnym jak i biernym. Jakie są objawy raka płuca i w jaki sposób się go leczy?

Model ludzkiej szczęki z zaciśniętymi zębami.

Co może wywołać szczękościsk? Szczękościsk jako objaw choroby

Szczękościsk jest sytuacją, w której dochodzi do częściowej lub całkowitej niemożności otwarcia jamy ustnej. Spowodowany jest przez nadmierny skurcz (lub nadmierne wzmożenie mięśniowe) mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, do którego należą mięśnie skrzydłowe, mięsień skroniowy i mięsień żwacz. Taka sytuacja utrudnia funkcjonowanie oraz często powoduje ból nie tylko w okolicy żuchwy, ale także po pewnym czasie może powodować bóle głowy i bóle w okolicy mięśni karku. Czym może być spowodowany szczękościsk oraz jak sobie z nim radzić?