Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta z otyłością brzuszną podczas badania u lekarza.

Co sprzyja rozwojowi otyłości brzusznej? Najpoważniejsze konsekwencje otyłości brzusznej

Nadmierna podaż energii, której konsekwencją jest przyrost masy ciała, jest główną przyczyną otyłości na świecie. Liczne błędy żywieniowe, niska aktywność fizyczna oraz siedzący tryb życia predysponują do rozwoju nadwagi, której konsekwencją często jest otyłość. Jednym z rodzajów otyłości jest jej postać brzuszna. Co sprzyja rozwojowi otyłości brzusznej? Jakie są jej najpoważniejsze konsekwencje?

Kobieta ma w kącikach ust zajady, zmartwiona przegląda się w lustrze.

Zajady - bolesny problem. Przyczyny zajadów, domowe i apteczne sposoby leczenia

Zajady to zwyczajowa nazwa na pękające kąciki ust, które stanowią jedną z bardziej nieprzyjemnych objawów, pojawiających się często m.in. w okresie jesienno- zimowym oraz w stanach obniżenia odporności. Dotykają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zajadom towarzyszą dolegliwości bólowe oraz często również krwawienie z kącików ust. Czym spowodowane jest pojawienie się zajadów oraz jak je leczyć?

Kobieta cierpi na alergię na pyłki roślin, na którą mogłoby pomóc jej odczulanie.

Na czym polega odczulanie? Czy każdy może poddać się immunoterapii alergenowej?

Bycie alergikiem to nie lada wyzwanie - zwłaszcza, kiedy przez cały rok jesteśmy narażeni na działanie czynników alergizujących. Wiosną i latem są to głównie pyłki, natomiast w okresie grzewczym - smog. Co jeśli dotychczas przyjmowane przez Ciebie leki są zbyt słabe, aby złagodzić dokuczliwe objawy alergii? A może regularne przyjmowanie ich jest dla Ciebie uciążliwe? Z pomocą może przyjść odczulanie. Na czym dokładnie polega i kto może z niego skorzystać?

Rysunkowe produkty spożywcze, które są źródłem witaminy B7, czyli biotyny.

Biotyna (witamina B7) – właściwości, źródła w diecie, objawy nadmiaru i niedoboru

Biotyna, czyli witamina B7 pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, biotyna jest rozpuszczalna w wodzie. Na poziomie molekularnym, odgrywa rolę koenzymu w licznych procesach chemicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Jakie są właściwości biotyny? Jakie są skutki nadmiaru oraz niedoboru tej witaminy? W jakich produktach spożywczych znajdziemy witaminę B7?

Zbliżenie na ramię z widocznym rogowaceniem okołomieszkowym.

Rogowacenie okołomieszkowe - objawy, leczenie, przyczyny

Choroby skóry są dość powszechnie występującymi w populacji schorzeniami. Często stanowią wyjątkowy dyskomfort dla pacjenta (w porównaniu z innymi grupami chorób) z uwagi na widoczne na zewnątrz zmiany, które trudno zatuszować. Wśród problemów dermatologicznych wyróżnić warto rogowacenie okołomieszkowe. W jaki sposób objawia się rogowacenie okołomieszkowe? Jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób można je leczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Załamany mężczyzna cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD).

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - przyczyny, objawy. Gdzie szukać pomocy?

W obecnych czasach stres jest czynnikiem, który towarzyszy nam przez większą część naszego życia. Choć mówi się, że stres może mieć cechy mobilizujące, jego długotrwałe działanie negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Bardzo często na negatywne działanie stresu są narażone osoby z przeżytą traumą lub wykonujące silnie stresujący zawód, połączony z zagrożeniem zdrowia lub życia. Zaburzenia lękowe, które im towarzyszą, mogą być w rzeczywistości zespołem stresu pourazowego. Jest to schorzenie, które wymaga pomocy odpowiedniego specjalisty. Jak rozpoznać zespół stresu pourazowego oraz do kogo zwrócić się o pomoc?

Nasiona ostropestu plamistego w szklanej salaterce.

Ostropest plamisty - jakie wykazuje działanie i jak go stosować?

Ostropest plamisty jest jedną z najpopularniejszych roślin o właściwościach prozdrowotnych. Stosuje się go w leczeniu alkoholowego i wirusowego zapalenia wątroby, niestrawności i braku łaknienia oraz w regeneracji wątroby po działaniu na nią substancji toksycznych. Ostropest jest dostępny w postaci tabletek, a także całych lub zmielonych owoców. Stosowany w dawkach terapeutycznych jest uznawany za bezpieczny i rzadko powoduje działania niepożądane.

Mężczyzna odczuwa ból w stawie stopy z powodu podagry.

Podagra (dna moczanowa) - jak radzić sobie z atakiem podagry? Objawy choroby, przyczyny, leczenie

Podagra jest uznawana za jedną z czołowych chorób reumatologicznych, z którymi boryka się społeczeństwo. Należy do grupy schorzeń o podłożu metabolicznym, a częstość zachorowań na podagrę rośnie wraz z wiekiem, co niejednokrotnie związane jest to z niezdrowym stylem życia. Co dokładnie jest przyczyną rozwoju dny moczanowej oraz jak wygląda jej leczenie? Jakie są objawy oraz jak poradzić sobie podczas ataku podagry?

Kobieta trzyma się za rękę, odczuwa ból stawów.

Łuszczycowe zapalenie stawów - przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Dolegliwości bólowe stawów obwodowych nie zawsze spowodowane są popularnymi zmianami zwyrodnieniowymi czy stanem zapalnym spowodowanym np. przeciążeniem. Niekiedy przyczyną mogą być choroby autoimmunologiczne, które atakują stawy powodując dolegliwości bólowe. Jednym z takich schorzeń jest łuszczycowe zapalenie stawów, któremu oprócz bólu towarzyszą często zmiany skórne. Jak rozpoznać tą chorobę oraz jak skutecznie z nią walczyć?

Dojrzała kobieta zażywa tabletkę w ramach hormonalnej terapii zastępczej.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) - wskazania do stosowania, korzyści i zagrożenia

Wydłużający się wiek życia stawia nowe wyzwania współczesnej medycynie. Jednym z nich jest łagodzenie konsekwencji zaniku czynności jajników i spadek poziomu hormonów płciowych u kobiet po 45. roku życia, czyli menopauzy. Obecnie najskuteczniejszą metodą walki z jej objawami jest hormonalna terapia zastępcza, w skrócie HTZ. Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z hormonalną terapią zastępczą?

Mężczyzna dezynfekuje ranę na przedramieniu.

Ziarninowanie - na czym polega ten proces i jak długo trwa?

Gojenie się rany jest złożonym procesem, który może zajmować nawet kilka lat i pozostawiać po sobie pamiątkę w postaci blizny. Ziarninowanie jest jednym z etapów gojenia się rany, w którym dochodzi do wytworzenia delikatnej i wieloskładnikowej tkanki o strukturze drobnych ziarenek, tzw. ziarniny. Z czego składa się ziarnina i jakie znaczenie ma w procesie gojenia się rany? Czy proces ziarninowania jest potrzebny i czy można go przyspieszyć?

Różowe, pomarańczowe i białe tabletki ułożone w rzędach.

Glikokortykosteroidy – jak działają i w jakich schorzeniach się je stosuje?

Glikokortykosteroidy to niezwykle często stosowana grupa leków. Charakteryzują się przede wszystkim aktywnością przeciwzapalną, ale wykazują znacznie szerszą gamę działań. Preparaty z glikokortykosteroidami przeznaczone są do stosowania wziewnego, donosowego, doustnego, domięśniowego, dożylnego, a także miejscowego (maści do użytku zewnętrznego). W zależności od rodzaju schorzenia, należy wybrać nie tylko poszczególne rodzaje glikokortykosteroidów, ale także konkretne postacie preparatów. Jak działają glikokortykosteroidy? W jakich wskazaniach wykorzystuje się te leki?