Sprawdzamy dostępność
leków w 10 970 aptekach
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl
W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Czym jest marskość wątroby i jak ją leczyć?
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów, zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Niestety, przewlekłe choroby oraz nieodpowiedni styl życia mogą doprowadzić do jej marskości. Czym jest marskość wątroby? Jak się objawia? Czym grozi? I czy marskość wątroby można leczyć?

Grzybica pochwy: przyczyny, objawy i leczenie
Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych. Objawia się pieczeniem i swędzeniem okolic intymnych, niejednokrotnie bólem oraz charakterystycznymi upławami. Dolegliwość ta występuje niezależnie od wieku, zatem narażone są na nią zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety. Co jest przyczyną zachorowania? Jak przebiega leczenie tej infekcji i czy skuteczne są domowe sposoby?

Przerost migdałków - jak wygląda leczenie?
Migdałki są strukturami, dzięki którym organizm może bronić się przed patogenami – wirusami, bakteriami i alergenami. U dzieci bardzo często dochodzi do ich powiększenia, a przez to trudności w oddychaniu, chrapania i przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych. Typowym postępowaniem w takich sytuacjach jest usunięcie przerośniętych migdałków.

Jakie są grupy krwi i co to oznacza dla zdrowia?
Krew jest płynną tkanką łączną, krążącą w naczyniach krwionośnych. Zapewnia komunikację pomiędzy różnymi układami organizmu, a także umożliwia transport tlenu i innych substancji. Mówiąc o krwi warto pamiętać o tzw. grupach krwi, które mają istotne znacznie w takich sytuacjach, jak transfuzja krwi i przeszczepy narządów.

Zespół Klinefeltera a problem z płodnością u mężczyzn
Problemy z płodnością u mężczyzn mogą mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych należą zaburzenia hormonalne, problemy urologiczne oraz choroby o podłożu genetycznym. Do tych ostatnich zaliczany jest zespół Klinefeltera, który jest najczęstszą uwarunkowaną genetycznie przyczyną niepłodności u mężczyzn. Na czym dokładnie polega? Jakie są jego objawy? Czy całkowicie pozbawia mężczyzn szansy na posiadanie potomstwa?

Zaparcia u niemowlaka - jak im zaradzić?
Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. Młode mamy często zastanawiają się, czy ich maluszek robi zdrową kupkę. Przyczyny zaparć mogą być różne. Alergia pokarmowa, niewłaściwa dieta czy zaburzenia mikroflory jelitowej mogą przyczyniać się do powstania uciążliwych zaparć u maluszka. Jak rozpoznać zaparcie u niemowlęcia? Czy jesteśmy w stanie mu pomóc?

Wszawica - przyczyny i leczenie. Jak zapobiegać wszawicy?
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, stanowiącą powszechny problem, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Dlaczego w ogóle się pojawia w naszych domach, skoro wszyscy domownicy odpowiednio dbają o higienę? Jak skutecznie poradzić sobie z tym wstydliwym problemem? Czy istnieją sposoby na to, aby uniknąć wszawicy?

Owsiki ludzkie - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Owsica jest chorobą pasożytniczą przewodu pokarmowego. Choć najłatwiej zarażają się nią dzieci, bardzo szybko może stać się kłopotem wszystkich domowników. Co zrobić, aby skutecznie zapobiegać owsicy, a jak ją leczyć?

Jak przeprowadza się inseminację?
Problemy z płodnością dotykają coraz większego odsetka kobiet i mężczyzn w wieku rozrodczym. Przyczyny tego zjawiska mogą być bardzo zróżnicowane i wymagają indywidualnej diagnostyki. W odpowiedzi na potrzeby pacjentów, specjaliści z dziedziny medycyny i biotechnologii opracowali procedury, dające szanse na poczęcie dziecka wielu parom, u których naturalne metody zawiodły. Jedną z nich jest inseminacja. Co oznacza i kiedy znajduje zastosowanie? Jaka jest jej skuteczność?

Liszaj u dziecka - rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia
Liczne grudki na całym ciele oraz uciążliwe swędzenie są objawami, z którymi rodzice często zgłaszają się do lekarza. Pediatra już na podstawie wywiadu oraz wyglądu wysypki jest w stanie zdiagnozować u dziecka liszajca. Co to za choroba? Jakie są przyczyny jej powstania? Jak wygląda leczenie?

Dieta paleo - co trzeba o niej wiedzieć?
W internecie nie brakuje coraz to nowszych diet i planów żywieniowych. Moda na część z nich słusznie przemija, inne zyskują kolejnych zwolenników. Dobrym przykładem jest dieta paleolityczna, która ma odwzorowywać sposób żywienia naszych przodków z epoki paleolitu. Dlaczego uznawana jest za zdrowy sposób odżywiania? Co warto wiedzieć na temat diety paleo?

Halitoza - jak poskromić nieświeży oddech?
Nieprzyjemny zapach z ust może być wyjątkowo krępujący, zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich. Nieświeży oddech może zdarzyć się każdemu, jednak zazwyczaj jest to sytuacja przejściowa, spowodowana zaniechaniem higieny jamy ustnej, czy zjedzeniem wyjątkowo aromatycznej potrawy. Przykry zapach z ust, który otrzymuje się przez dłuższy czas, nazywany jest halitozą.

Pryszcze na plecach - jak leczyć, jak zapobiegać ich powstawaniu?
Pryszcze na plecach mogą stanowić problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania oraz jak sobie z nimi poradzić.

Zielony katar – co oznacza?
Zapewne każdy z nas zmagał się z katarem i doskonale wie, jak uciążliwy potrafi być. Choć najczęściej po tygodniu ustępuje samoistnie, to niekiedy może być zwiastunem poważniejszej infekcji, a jego barwa może pomóc lekarzowi w postawieniu odpowiedniej diagnozy. O czym jeszcze mówi kolor kataru? Jakie są przyczyny zielonej wydzieliny z nosa i jak sobie z nią radzić?

Mięśniaki macicy - czy mogą prowadzić do bezpłodności?
Mięśniaki macicy są łagodnym nowotworem i bardzo rzadko przechodzą w nowotwory złośliwe - mięsaki. Problem może pojawić się u każdej kobiety, bez względu na wiek. Rozpoznanie mięśniaków macicy w młodym wieku nie wyklucza możliwość zostania mamą w późniejszym czasie. Wizyty u ginekologa, wczesna diagnostyka oraz liczne metody leczenia pozwalają na wczesne wykrycie zmian i dobranie odpowiedniej metody kontroli i leczenia. Czy mięśniaki dają jakieś objawy? Co powinno skłonić nas do wizyty u ginekologa? Czy mogą prowadzić do bezpłodności?

Wysypka na brzuchu – co może być jej przyczyną?
Wysypka na brzuchu potrafi być bardzo dokuczliwa, zwłaszcza gdy towarzyszą jej objawy takie jak świąd czy pieczenie. Przyczyn takiej dolegliwości może być wiele - a jakie są te najczęstsze? Jakie rodzaje wysypek wyróżniamy? Jak sobie radzić z wysypką na brzuchu?

Peeling enzymatyczny – sposób na gładką skórę
Peeling enzymatyczny jest alternatywą dla tradycyjnego peelingu mechanicznego. Skutecznie usuwa martwy naskórek oraz zanieczyszczenia ze skóry twarzy, dzięki czemu cera jest bardziej jędrna i promienna. Jest mniej inwazyjny od tradycyjnych peelingów, co sprawia, że nadaje się dla osób z cerą wrażliwą i naczynkową. Na jakiej zasadzie działa peeling enzymatyczny i kto może go stosować?

Zapalenie ucha zewnętrznego - rozpoznanie i leczenie
Zapalenie ucha zewnętrznego jest to częsta dolegliwość. Swędzenie, ból, wydzielina oraz częściowa utrata słuchu, które mu towarzyszą potrafią być niezwykle uciążliwe i przeszkadzać w codziennych czynnościach. Jak rozpoznać zapalenie ucha zewnętrznego? Jak jak je leczyć i czy można mu zapobiec?

Rodzaje alergii pokarmowych. Jak zdiagnozować i jak leczyć alergie pokarmowe?
Rola zbilansowanej i zróżnicowanej diety jest kluczowa dla zdrowia organizmu. Zdarza się jednak, że po spożyciu niektórych pokarmów doświadczamy nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych dla życia objawów. Przyczyną może być alergia pokarmowa. Skąd się bierze i czym różni się od nietolerancji pokarmowej? Na czym polega leczenie?

Pieprzyki - czy mogą być groźne?
Ich nazwa w języku francuskim oznacza dosłownie “ziarno piękna”. Pieprzyki, bo o nich mowa, przez niektórych uważane są za element dodający uroku, jednak dla innych stanowią niemały problem. Czy pieprzyki mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Podkrążone oczy - co jest powodem? Jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami?
Podkrążone oczy - niejeden z nas zmagał się z tym problemem. Ich obecność może wskazywać nie tylko na zmęczenie i niewyspanie, ale również na niektóre choroby. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny problemu oraz jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami!

Zwyrodnienie stawów - przyczyny i objawy. Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?
Stawy są ruchomymi częściami układu ruchu, których zadaniem jest amortyzowanie ruchów. Ich uszkodzenia i pojawiające się po nich zniekształcenia mogą w znacznym stopniu utrudnić życie. Jedną z chorób dotykających stawy jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak można spowolnić rozwój choroby!

Endometrioza – źródło bólu i przyczyna niepłodności
Wiele kobiet w trakcie krwawienia menstruacyjnego cierpi na dotkliwe bóle w obrębie miednicy, które niejednokrotnie utrudniają wykonywanie najprostszych czynności. Jeszcze do niedawna część lekarzy uważała, że „taka już uroda” ich pacjentek, a ból podczas okresu to naturalna dolegliwość. Okazuje się jednak, że tak nasilone dolegliwości mogą być objawem endometriozy.

Trądzik hormonalny - przypadłość wieku dorosłego
Zmiany trądzikowe uważane są za przypadłość wieku nastoletniego. Niemniej wiele dorosłych osób zmaga się z krostkami i zaskórnikami na skórze twarzy i innych części ciała. W takich wypadkach mówi się o tzw. trądziku hormonalnym. Co jest jego przyczyną i jakie są dostępne metody jego leczenia?

Czym jest libido i jak je zwiększyć?
Libido, czyli nasz popęd seksualny, nie jest stałe i cały czas ulega różnym wahaniom. Wpływ na poziom libido ma nasz codzienny tryb życia, narażenie na stres, choroby, stosowana dieta, czy tak prozaiczna rzecz, jak rutyna w związku i zwyczajne zmęczenie. Czy istnieją skuteczne sposoby na zwiększenie libido?

Czy potówki u niemowlaka to poważny problem?
Wszelkie niepokojące zmiany na skórze małego dziecka to dla rodziców powód do zmartwień. Jednak nie każda wysypka czy zaczerwienienie to powód, by pędzić z dzieckiem do gabinetu pediatry. Jedną z częściej występujących i niegroźnych zmian skórnych są tzw. potówki. Co jest przyczyną ich powstawania? Jak pielęgnować skórę malucha, by uniknąć potówek?

Udar niedokrwienny - czym jest i jak się go leczy?
Udar mózgu, zwany niegdyś apopleksją, jest zespołem objawów wynikających z nagłego wystąpienia zaburzeń czynności mózgu, związanych z upośledzeniem krążenia mózgowego. Wyróżnia się udar krwotoczny oraz udar niedokrwienny. Ten drugi wywołany jest zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. W jaki sposób objawia się udar niedokrwienny? Jak wygląda profilaktyka oraz leczenie tego schorzenia?

Ferrytyna - normy i znaczenie dla zdrowia
Gdy mowa o anemii, czyli niedokrwistości, najczęściej wspomina się o niedoborach żelaza w organizmie i jego roli w procesie krwiotwórczym. O wiele rzadziej wspomina się o ferrytynie, która ze stężeniem żelaza jest ściśle powiązania i ma niebagatelny wpływ na gospodarkę tego pierwiastka w ludzkim organizmie. Jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma ferrytyna i jak bada się jej poziom?

Krew w kale - czy to groźny objaw?
Krew w kale to niepokojący objaw, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Choć nie zawsze jest symptomem groźnych chorób, należy jak najszybciej sprawdzić, co jest przyczyną krwawienia i wdrożyć odpowiednie leczenie. W jaki sposób objawiać się może krew w kale?

Czym są rotawirusy?
Najczęstszą przyczyną biegunek u małych dzieci są rotawirusy. Biegunki u maluchów są szczególnie niebezpieczne, ponieważ szybko doprowadzają do odwodnienia i osłabienia młodego organizmu. W jaki sposób rozprzestrzeniają się rotawirusy? Sprawdź, co każdy rodzic powinien wiedzieć o tych groźnych patogenach.

Ketony w moczu - o czym mogą świadczyć?
Ciała ketonowe są pośrednimi produktami metabolizmu tłuszczów. Ich stężenie w surowicy krwi zdrowych osób utrzymuje się na niskim poziomie, jednak zdarzają się sytuacje, że ich stężenie rośnie. W prawidłowym moczu ciała ketonowe nie występują, więc ich obecność wskazywać może na stan chorobowy.

Tężec - groźna choroba zakaźna. Leczenie i profilaktyka
Tężec jest jedną z groźniejszych chorób zakaźnych, jednak w odróżnieniu od odry lub ospy, nie jest chorobą zaraźliwą. Choroba ta atakuje układ nerwowy, co prowadzi do bolesnych skurczów mięśni. Dzięki wprowadzeniu szczepień przeciwko tężcowi, zapadalność na tę chorobę jest niska, jednak zdarzają się przypadki zachorowań. W jaki sposób objawia się tężec i jak można chronić się przed tą groźną chorobą?

Wzdęcia w ciąży - jak sobie z nimi poradzić?
Przez 9 miesięcy ciąży kobieta narażona jest na wiele przypadłości i dolegliwości. Część z nich nie sprawia większych kłopotów, ale są takie, które mocno dają się we znaki. Wzdęcia w ciąży należą do tej drugiej grupy. Choć są zupełnie naturalne, bywają źródłem dyskomfortu. Jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Uciążliwy suchy kaszel - jak go zwalczać?
W okresie jesienno-zimowym infekcje górnych dróg oddechowych są powszechne i dotyczą znacznej części pacjentów. Zwykle objawiają się gorączką, katarem, bólami mięśniowo-stawowymi i bólami głowy, uczuciem rozbicia oraz bólem gardła i kaszlem. Ten ostatni, szczególnie suchy, może być dla chorego bardzo uciążliwy i wyczerpujący.

Czy tabletki na odchudzanie naprawdę działają?
W internecie, telewizji, a także sklepach i aptekach roi się od produktów przeznaczonych do walki z nadmiarowymi kilogramami. Mowa o tabletkach odchudzających, czyli popularnych suplementach diety na bazie wyciągów roślinnych, które mają ułatwić zrzucanie wagi. Wiele z nich obiecuje szybkie i trwałe rezultaty. Przed zakupem warto się jednak zastanowić, czy tabletki na odchudzanie naprawdę działają?

Ginekomastia - czym jest i jak się ją leczy?
Gruczoły piersiowe występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, niemniej u płci męskiej, w wyniku hamującego działania hormonów płciowych gruczoł ten się nie rozwija. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku zaburzeń hormonalnych dochodzi do jego nadmiernego rozrostu. Patologię tę określa się mianem ginekomastii. Co jest przyczyną powiększenia się sutka u mężczyzny i jak można walczyć z tym problemem?

Jak objawia się zapalenie jajników? Profilaktyka i metody leczenia
Ból w okolicy podbrzusza towarzyszy kobietom w trakcie comiesięcznego krwawienia menstruacyjnego. Charakteryzuje się różną intensywnością, a po kilku dniach ustępuje. Zdarza się jednak, że ból podbrzusza występuje w środku cyklu lub pojawia się po stosunku. Może to świadczyć o zapaleniu jajników i jajowodów. Czy to groźna przypadłość? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Jak pozbyć się wody z organizmu - domowe i apteczne metody
Prawidłowa ilość wody jest bardzo istotna dla właściwego funkcjonowania i zdrowia naszego organizmu. Musimy o tym pamiętać zwłaszcza w okresie letnim, kiedy wskutek panujących za oknem upałów wraz z potem tracimy jej więcej. Bywają jednak sytuacje odwrotne, kiedy nasz organizm gromadzi za dużo wody. Najczęściej powodem tego jest zaburzenie transportu wody w organizmie. Jak sobie poradzić z retencją wody?

Przepuklina pępkowa u niemowlaka - jak rozpoznać?
Z przepukliną pępkową niemowląt możemy spotkać się dość często. Dla świeżo upieczonego rodzica stanowi źródło niepokoju, szczególnie kiedy widocznie powiększa się podczas płaczu dziecka. Jednak czy stanowi powód do zmartwienia? Czym jest przepuklina pępkowa? Jakie są objawy? Czy w przypadku jej pojawienia konieczna jest wizyta u lekarza?

Odleżyny - jak im zapobiegać i jak je wyleczyć?
Choć w ostatnich latach skuteczność zapobiegania oraz leczenia odleżyn zdecydowanie wzrosła, nadal są one często spotykanym i uciążliwym problemem. Zmagają się z nimi głównie osoby starsze i trwale unieruchomione (na łóżku lub wózku inwalidzkim). Odleżyny oprócz ogromnego bólu mogą też być przyczyną zakażeń organizmu, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak powstają, jak im zapobiegać oraz jak je leczyć.

Grzybica jamy ustnej - objawy i sposoby leczenia
Grzybica jamy ustnej jest często spotykaną chorobą, obserwowaną m.in. u dzieci i osób starszych. Jest powodowana przez drożdżaka z rodzaju Candida, a do jej rozwinięcia przyczynia się szereg różnych czynników. Dowiedz się, jak sobie z nią poradzić!

Hemoroidy w ciąży – objawy i leczenie
Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy okres w życiu kobiety, który kojarzy się z radością wynikającą z oczekiwania na nowego członka rodziny. Niestety ciąża związana jest również ze zmianami w organizmie kobiety. Niosą one za sobą uciążliwe objawy. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości występujących w czasie ciąży są hemoroidy. Pojawiają się one przede wszystkim w wyniku zaparć i powiększenia macicy. Czym właściwie są hemoroidy? Czy są niebezpieczne? Jak je rozpoznać? Czy da się zapobiec powstawaniu hemoroidów? Jak je skutecznie i bezpiecznie leczyć?

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) - jak i po co uzupełniać w nie swoją dietę?
Antyoksydanty (przeciwutleniacze) - w ostatnich latach to określenie stało się bardzo popularne. Coraz więcej mówi się o niesamowitych korzyściach dla naszego zdrowia płynących z włączenia do swojej diety produktów bogatych właśnie w antyoksydanty - i to nie bez powodu. Udowodniono, że spowalniają one procesy starzenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca czy chorób nowotworowych. Czy antyoksydanty są receptą na długowieczność? Jakie inne cenne właściwości posiadają te związki? Co warto jeść, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę antyoksydantów?

Najczęstsze choroby autoimmunologiczne
Najważniejszym zadaniem układu immunologicznego jest ochrona organizmu przed chorobami. Niestety, u niektórych osób, w konsekwencji zachwiania pewnych mechanizmów, staje się on nadmiernie pobudzony, w efekcie czego zaczyna traktować komórki własnego organizmu, jak potencjalne niebezpieczeństwo i podejmuje z nimi walkę, prowadząc do ich zniszczenia. Tego typu patologie określa się mianem chorób autoimmunologicznych, czyli chorób z autoagresji. A jakie choroby autoimmunologiczne występują najczęściej? Jak powstają? Kto jest szczególnie na nie narażony? I czy da się je wyleczyć?

Testy alergiczne - czy są wiarygodne? Czy warto wykonywać testy alergiczne?
Obecnie alergię uważa się już za chorobę cywilizacyjną. Coraz większa część społeczeństwa uskarża się na jej męczące objawy. Tak naprawdę wszystko z czym nasz organizm ma kontakt może być alergenem - dlatego, aby prawidłowo rozpoznać czynnik, który ją u nas wywołuje najlepiej jest wykonać testy alergiczne. Kiedy warto je zrobić i czy są wiarygodne?

Ból jąder - co może oznaczać? Jakie są jego przyczyny?
Ból jądra mieć różne przyczyny. Jest on niepokojącym objawem, z którym każdy mężczyzna jak najszybciej powinien zwrócić się do lekarza, ponieważ może być zwiastunem poważnych dolegliwości. Jakie są przyczyny bólu jądra? Co robić w momencie wystąpienia silnego bólu jąder?

Ból korzonków - jak sobie z nim radzić?
Bóle kręgosłupa są dolegliwością, dotykającą coraz większy odsetek społeczeństwa. Mogą być związane z nieprawidłowym stylem życia, wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi lub towarzyszyć rozmaitym chorobom, np. osteoporozie. Kiedy korzonki dają o sobie znać, potrzebna jest szybka i skuteczna pomoc, aby nie tylko złagodzić objawy, ale również zdiagnozować przyczynę i zadbać o odpowiednią profilaktykę tego schorzenia.

Malaria - co ją wywołuje i jakie są jej objawy? Szczepionki przeciwko malarii.
Malaria jest najpopularniejszą na świecie chorobą tropikalną, o bardzo wysokiej śmiertelności. Stanowi zagrożenie nie tylko dla ludności zamieszkującej na stałe tereny malaryczne, ale także dla turystów podróżującym w tamte miejsca. Jak nie przeoczyć pierwszych objawów malarii? Jak postępować, kiedy się pojawią? Czy podczas wyjazdu w tropiki da się przed nią uchronić?

Dlaczego karmienie piersią jest ważne?
Karmienie piersią jest naturalną metodą odżywiania, która stymuluje układ odpornościowy dziecka, dba o jego rozwój intelektualny oraz chroni przed alergiami. Warto podkreślić, że karmienie piersią jest również bardzo korzystne dla mamy. Trzeba jednak pamiętać, że są różne sytuacje, w których karmienie piersią może być niewskazane. Jednak jeśli możesz karmić i zastanawiasz się, czy warto to robić oraz jakie korzyści dla dziecka i dla matki przynosi karmienie piersią – przeczytaj ten artykuł.