
Ksylitol nie dla wszystkich: co musisz wiedzieć?
Ksylitol uważany jest za bezpieczną alternatywę dla tradycyjnego cukru. Czy jest tak w rzeczywistości? Kto powinien unikać słodzenia ksylitolem?
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 981 aptekach
W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
Ksylitol uważany jest za bezpieczną alternatywę dla tradycyjnego cukru. Czy jest tak w rzeczywistości? Kto powinien unikać słodzenia ksylitolem?
Sarkoidoza jest chorobą często występującą w dzisiejszych czasach, jednakże ze względu na swoją obco brzmiącą nazwę, bywa ignorowana. Czym dokładnie jest sarkoidoza, jak się objawia i w jaki sposób się ją leczy?
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest poważnym wyzwaniem w świecie współczesnej gastroenterologii. Jednym z najważniejszych czynników, wywołujących chorobę jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Na czym polegają testy na obecność Helicobacter pylori i jak wyleczyć toczące się zakażenie?
Żółtaczka często mylnie uważana za chorobę, tak naprawdę stanowi objaw choroby toczącej się w naszym organizmie. Przyczyn żółtaczki może być wiele, a ich diagnoza wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań. Jak możemy nabawić się żółtaczki?
Bielactwo jest chorobą skóry, która dotyka ok. 1% naszego społeczeństwa. Jakie przynosi konsekwencje dla naszego zdrowia? Czy bielactwo można wyleczyć?
Homeopatia jest bardzo kontrowersyjną dziedziną medycyny alternatywnej. W społeczeństwie budzi skrajne emocje - przez jednych uwielbiana, a przez innych mocno krytykowana. Również wśród lekarzy i farmaceutów możemy znaleźć zwolenników, jak i przeciwników homeopatii. Dowiedz się, na czym polega homeopatia i czy jest skuteczna!
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych. Ze względu na przewlekły i nawracający charakter, wymaga stałej opieki lekarskiej i indywidualnie dopasowanego leczenia. Jakie są przyczyny RZS? Jak rozpoznać chorobę?
Ból brzucha to powszechna dolegliwość, której doświadczył każdy, niezależnie od wieku i płci. Zazwyczaj utrzymuje się od paru minut do kilku godzin i przechodzi samoistnie. Jeżeli nie ustępuje lub nasila się, może to świadczyć o procesie chorobowym, co należy omówić z lekarzem. Określenie lokalizacji bólu może pomóc w zdiagnozowaniu problemu bądź dalszej diagnostyce. O czym może świadczyć ból w lewym boku jamy brzusznej?
Praca wymagająca wielogodzinnego siedzenia przed komputerem oraz niska kondycja i aktywność fizyczna sprawiają, że stajemy się coraz mniej sprawni. Dyskopatia odcinka szyjnego i lędźwiowego, rwa kulszowa, zmiany zwyrodnieniowe stawów, wady postawy – to tylko kilka dolegliwości, będących konsekwencją niehigienicznego typu życia, które mogą powodować dotkliwy ból. Odpowiedzią na te problemy może być osteopatia – dziedzina zajmująca się manualnym badaniem i leczeniem. Kim jest osteopata i na czym polega jego praca?
Chłoniak jest nowotworem atakującym układ limfoidalny. W jego wyniku dochodzi często do zaburzenia działania naszego układu immunologicznego. Jakie objawy towarzyszą chłoniakowi i jak wygląda jego leczenie?
Chlamydioza należy do chorób zakaźnych. Przenosi się drogą płciową lub kropelkową. U poszczególnych pacjentów może przebiegać w różnoraki sposób, jednak nieleczona zawsze prowadzi do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Jak uniknąć zakażenia chlamydią? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Na czym polega leczenie choroby?
Moda na piękny uśmiech powstała nie tylko ze względów zdrowotnych, ale w coraz większej ilości przypadków - estetycznych. Oprócz regularnych kontroli stomatologicznych, uzupełniania powstałych ubytków i starannej higieny jamy ustnej, czasem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu skalingu. Na czym polega i dlaczego jest tak ważny? Czy każdy może skorzystać ze skalingu?
Melatonina, zwana “hormonem snu”, odpowiada za regulowanie naszego zegara biologicznego. Jej obecność warunkuje nie tylko odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu, ale i wpływa na komfort naszego życia. Bezsenność, kłopoty ze snem czy przebudzanie się w nocy mogą być bowiem spowodowane niewłaściwym poziomem melatoniny w naszym organizmie.
W przypadku przerostu migdałków lub częstych stanów zapalnych, lekarz może podjąć decyzję o ich usunięciu u dziecka. Jak wygląda zabieg usuwania migdałków? Na co uważać po jego wykonaniu?
Choroby genetyczne wynikają z nieprawidłowości w obrębie ludzkiego genomu, co przekłada się na prawidłowy rozwój i funkcje organizmu. Zaliczamy do nich między innymi zespół Turnera. Jakie są jego objawy i w jaki sposób wpływa na codzienne życie pacjentki?
Pojęcie krioterapii obejmuje szereg zabiegów zarówno o działaniu ogólnym i miejscowym. Choć ich stosowanie staje się coraz bardziej popularne, nie są przeznaczone dla każdego. Na czym dokładnie polega krioterapia? Kiedy warto ją stosować? Kto powinien jej unikać?
Wielu z nas zmaga się na co dzień z bólami kręgosłupa. Niestety, czasem objawy są tak nasilone, że utrudniają wykonywanie najprostszych czynności. Jedną z ich przyczyn może być przepuklina kręgosłupa, znana także pod pojęciem dyskopatii. Jakie daje objawy i czy można z nią żyć?
Cytomegalia jest powszechnie spotykaną chorobą zakaźną. Wirus, który ją powoduje może przez wiele lat pozostawać w organizmie w postaci utajonej i zaatakować dopiero w momencie osłabienia odporności. Jakie objawy wywołuje wirus cytomegalii? Na czym polega leczenie tej choroby? Dla kogo cytomegalia jest szczególnie niebezpieczna?
Grypa żołądkowa jest jedną z najczęściej występujących, ostrych chorób przewodu pokarmowego. W jaki sposób się objawia i jak można ją leczyć?
Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD, cyklofrenia) dotyka około 6-11% populacji. Ta trudna w rozpoznaniu choroba psychiczna ma negatywny wpływ na niemal każdą dziedzinę życia chorego – relacje rodzinne i społeczne, życie zawodowe, sytuację ekonomiczną. Pomimo tego, wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie jest w stanie zapewnić długotrwałą remisję choroby i powrót do normalnego funkcjonowania. Jakie są przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej, kiedy możemy ją podejrzewać i co robić w takiej sytuacji?
Wazektomia to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji wśród mężczyzn. Zabieg ten przeprowadza się na całym świecie już od wielu, wielu lat, a pomimo to wciąż pozostaje wokół niego cały szereg pytań związanych przede wszystkim z jego skutecznością, ewentualnymi komplikacjami, możliwością odwrotu czy najbardziej odpowiednią techniką wykonywania. W jakich sytuacjach warto poddać się temu zabiegowi? Dla kogo wazektomia będzie najlepszą metodą antykoncepcji i czy jej wykonanie gwarantuje 100% ochronę przed posiadaniem dzieci?
Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i powszechnemu dostępowi do internetu, poprawia się dostępność i jakość różnych usług, w tym też świadczeń medycznych. W różnych serwisach zdrowotnych pacjenci mogą szukać informacji na temat swoich leków lub stosowanych terapii, a także otrzymać poradę farmaceutyczną. W dobie szerzącej się pandemii koronawirusa prawdziwym przełomem są jedna telekonsultacje lekarskie w postaci rozmowy telefonicznej, wideokonferencji bądź korespondencji e-mail między lekarzem i pacjentem. U części lekarzy możemy odbyć taką telewizytę za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl.
Arytmia to termin obejmujący dużą grupę zaburzeń rytmu serca. Choć wiele z nich przebiega bezobjawowo, jednak niektóre mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Skąd biorą się arytmie? Jak się je rozpoznaje i leczy?
Białko w moczu - jakie choroby może zwiastować? Co robić, kiedy pojawi się w naszych wynikach badań?
Biała wydzielina z pochwy u młodych kobiet może wzbudzać niepokój. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ jest ona oznaką prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Jej konsystencja i odcień może się zmieniać wraz z kolejnymi fazami cyklu. Kiedy wydzielina świadczy o rozwijającej się infekcji intymnej?
Jesienią i zimą, a także w okresie przejściowym jesteśmy bardziej narażeni na rozwój infekcji układu oddechowego. Często doskwiera nam ogólne osłabienie, karat, kaszel i ból gardła. Schorzeniem, które może się w tym czasie rozwinąć jest zapalenie tchawicy. Jak rozpoznać jego objawy, by móc skutecznie się leczyć?
W mediach często omawia się temat menopauzy, czyli zjawiska występującego u kobiet po 50. roku życia, polegającego na zatrzymaniu cyklu miesiączkowego. Zdecydowanie mniej czasu poświęca się męskiej andropauzie, która jest podobnym procesem, ponieważ również wiąże się z niedoborem hormonów w organizmie. Jak rozpoznać pierwsze objawy andropauzy i jak na nie reagować?
Każda ciąża przynosi ogromne zmiany w organizmie kobiety. Jej pierwsze objawy mogą być odczuwalne i zauważalne już na początku I trymestru. Jak je rozpoznać? Które z nich można złagodzić? W jaki sposób ze stuprocentową pewnością potwierdzić ciążę?
Każdy z nas doskonale zna widok gęstej, szarej mgły unoszącej się nad miastem w sezonie jesienno-zimowym. Szkodliwość smogu nie jest dla nikogo tajemnicą, jednak nadal nie udało się tego problemu wyeliminować z naszej codzienności. Coraz większa świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje, że zaczynamy szukać skutecznych metod na ochronę przed nim.
Zapalenie oskrzeli często mylone jest ze zwykłym przeziębieniem. I nic dziwnego, gdyż początkowe objawy takie jak kaszel, osłabienie czy złe samopoczucie są łudząco podobne do tych występujących w przebiegu tego drugiego. Jeśli jednak nie ustąpią one po kilku dniach – udaj się do lekarza. Niewłaściwie leczone zapalenie oskrzeli może doprowadzić do poważnych powikłań. A jakie rodzaje zapalenia oskrzeli wyróżniamy? W jaki sposób rozwija się choroba? Jakie są jej objawy i jak sobie z nimi radzić?
Przepuklina pępkowa jest dolegliwością spotykaną zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zazwyczaj przechodzi samoistnie, istnieją jednak sytuacje, gdy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jakie są objawy przepukliny pępkowej? Jak sobie z nią poradzić?
Witamina A nazywana jest witaminą urody, ponieważ oprócz pełnienia wielu ważnych funkcji w naszym organizmie, korzystnie wpływa na stan naszej skóry i włosów. Jakie inne właściwości posiada witamina A? Jakie są skutki jej niedoboru i nadmiaru w organizmie? Jak suplementować witaminę A?
Uporczywy, pulsujący ból w pięcie może nawet uniemożliwić chodzenie. Bardzo często przyczyną okazuje się tzw. ostroga piętowa, czyli schorzenie zwyrodnieniowe, które dotyka coraz większej ilości osób. Jakie są jej przyczyny? Jak leczy się ostrogę piętową? Co robić, aby chodzenie nie sprawiało bólu w przyszłości?
Dobroczynne właściwości komosy ryżowej znane są już od wieków. Roślina jest bogatym źródłem składników odżywczych, a jej wszechstronność w kuchni sprawia, że można ją przygotować na wiele sposobów. Dowiedz się, jakie korzyści niesie spożywanie komosy ryżowej!
Krew w kale jest objawem, który nigdy nie powinien być bagatelizowany. Może być spowodowana zupełnie niegroźnymi dolegliwościami, np. hemoroidami, ale także zwiastować występowanie dużo poważniejszych chorób, których wyleczenie w dużej mierze zależy od szybkiej diagnozy.
Nieprawidłowy poziom bilirubiny w osoczu może wskazywać na szereg różnych dolegliwości. Czym jest bilirubina? W jakich sytuacjach lekarz zleca oznaczenie jej poziomu w surowicy? Jakie mogą być powody nieprawidłowego poziomu bilirubiny w osoczu?
Chłoniaki są nowotworami złośliwymi układu limfatycznego. Ponieważ stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, wczesne wykrycie choroby daje najlepsze rokowania i zwiększa szanse na pełne wyzdrowienie. Jak dochodzi do rozwoju chłoniaka i na czym polega jego leczenie?
Padaczka jest chorobą neurologiczną, na którą cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli. Dobór odpowiedniej terapii pozwala kontrolować jej przebieg i umożliwia pacjentom normalne życie. Dlaczego chorujemy na padaczkę? Jak się zachować, gdy osoba w naszym otoczeniu przechodzi właśnie atak?
Choroby przenoszone drogą płciową stanowią wstydliwy temat dla wielu pacjentów. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń tego typu jest rzeżączka. Co zrobić, gdy rozpoznamy u siebie jej objawy? Czy rzeżączka jest groźna dla naszego zdrowia? Jak uniknąć zakażenia?
Białaczki stanowią obszerną grupę nowotworów układu krwiotwórczego. W zależności od rodzaju, różnią się przebiegiem i sposobami leczenia. Co warto wiedzieć na temat białaczek? Na czym polegają te choroby?
Rwa kulszowa zazwyczaj pojawia się nagle i to w najmniej spodziewanym momencie - wystarczy jeden ruch, jak dźwignięcie ciężkiego przedmiotu, pochylenie się, a nawet nagłe zerwanie się z łóżka by pojawił się ogromny ból. Czym jest ta przypadłość? Czy da się uchronić przed atakiem rwy kulszowej? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
W dzisiejszych czasach wady postawy są często spotykaną przypadłością. Jest to głównie spowodowane przez siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej. Hiperlordoza jest jedną z najczęściej występujących wad postawy. Czym jest spowodowana? W jaki sposób możemy jej uniknąć?
Aparaty ortodontyczne są głównym narzędziem służącym do korekcji zgryzu. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie prawidłowego zgryzu, a zarazem poprawa wyglądu całego uśmiechu. Mimo jego korzystnego efektu, pacjenci starają się go unikać. Kiedy jednak warto zdecydować się na jego założenie?
Dla większości z nas widok osoby z mocno zaawansowaną anoreksją nie jest niczym nowym - zaburzenia odżywiania stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem społecznym. Anoreksja to choroba, która od pewnego czasu zyskuje popularność w świecie show-biznesu, ale dotyka także wielu “zwyczajnych” nastolatków, a nawet osoby dorosłe. I wbrew powszechnemu przekonaniu nie ogranicza się też tylko do kobiet – coraz większy odsetek chorych stanowią mężczyźni i nastoletni chłopcy.
Czerniak należy do jednego z najczęściej występujących nowotworów skóry. Mimo jego wysokiej śmiertelności, nadal jest ignorowany. W jaki sposób możemy rozpoznać czerniaka?
Stwardnienie rozsiane (Sclerosis multiplex, SM) to ciężka choroba układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią między 40 a 60 osób na każde 100 000, a jej przebieg może być bardzo różny u poszczególnych pacjentów.
Sepsa jest ostrą odpowiedzią organizmu na zakażenie różnymi mikroorganizmami. Wiele osób przeraża już sama myśl o sepsie, ponieważ zdają sobie sprawę jak dużym zagrożeniem potrafi być. Jak groźna jest sepsa? Jakie są jej objawy? Jak leczyć sepsę i jak się przed nią bronić?
Ciąża to dla przyszłych rodziców wyjątkowy czas oczekiwania i nerwowych przygotowań. Na narodziny dziecka warto być dobrze przygotowanym, by nic nas nie zaskoczyło. Punktem odniesienia dla kobiet w ciąży jest termin porodu, który w przybliżeniu określa, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia akcji porodowej i przyjścia dziecka na świat. Jednak wyznaczona data sobie, a rzeczywistość sobie. Czy można dokładnie obliczyć termin porodu?
Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, w przebiegu którego dochodzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Szacuje się, że na całym świecie na cukrzycę chorować może ponad 400 milionów ludzi, a blisko połowa z nich nie została jeszcze zdiagnozowana. Choć pojęcia „cukrzyca” używa się zbiorczo wobec wszystkich jej typów, cukrzyca typu 1 (insulinozależna) i cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) znacząco się między sobą różnią.
Roztocza kurzu domowego to niewielkie pajęczaki, które żywią się ludzkim naskórkiem. Żyją w dywanach, pościeli, tapicerowanych meblach, materacach i gromadzącym się na podłodze i powierzchni mebli kurzu. Ich odnóża i odchody są dla człowieka silnym alergenem i mogą być przyczyną nieprzyjemnych objawów alergii. Czy można się pozbyć roztoczy z domu? Jak walczyć z objawami alergii na roztocza kurzu domowego?