Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Rysunkowe, bijące serce na pomarańczowym tle z widoczną linią obrazującą tętno.

Strefy tętna − czym są i jak je wyznaczyć?

Uprawianie sportu oraz dbanie o regularną aktywność fizyczną jest obecnie niezwykle ważne. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, co niekorzystnie wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i sylwetkę. Często pojawiają się w naszej głowie pomysły, aby zacząć uprawiać jakiś sport. Zazwyczaj wyznaczamy sobie cel: zrzucić parę kilogramów, zwiększyć wydolność organizmu lub po prostu poruszać się, aby dotlenić organizm. Warto wiedzieć, z jakim natężeniem ćwiczyć, aby osiągnąć dany cel. Przydatne do tego będzie zapoznanie się ze strefami tętna, które pomogą w wyznaczeniu odpowiedniej intensywności treningów. Czym dokładnie są strefy tętna?

Lekarka w kitlu i ze stetoskopem na szyi trzyma w dłoni model serca. Leczy choroby serca u pacjentów

Choroby serca - przyczyny, charakterystyczne objawy, najczęstsze schorzenia

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią obecnie najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Mimo ciągłego rozwoju medycyny, odsetek osób umierających z powodu chorób serca wciąż wzrasta. Z pewnością przyczynia się do tego nadmierny stres, brak aktywności fizycznej, stosowanie używek oraz niewłaściwa dieta. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są charakterystyczne objawy chorób serca oraz jakie badania wykonać, aby je zdiagnozować.

Młoda kobieta leży w łóżku, źle się czuje z powodu gorączki reumatycznej.

Gorączka reumatyczna − objawy, przyczyny, leczenie

Obecnie nawet w sytuacji, gdy dopadnie nas przeziębienie lub inna choroba (np. grypa czy angina), staramy się dawać z siebie 100%, chodzić do pracy, nie zaniedbywać obowiązków. Niestety może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Choroba to czas na odpoczynek i regenerację, gdyż nieleczona może prowadzić do różnych powikłań. Przykładem poważnego powikłania pochorobowego, w tym przypadku anginy, jest gorączka reumatyczna. Jakie są jej objawy oraz w jaki sposób można ją leczyć?

Model 3D dolnego odcinka układu oddechowego.

Zatorowość płucna - jakie są przyczyny tej choroby? Leczenie i rokowania

Zatorowość płucna to zagrażająca życiu choroba, polegająca na zwężeniu lub zamknięciu światła tętnicy płucnej lub jej odgałęzień. Przyczyną zamknięcia światła naczynia jest najczęściej zakrzep pochodzący z żył głębokich kończyn dolnych. W przypadku długotrwałego, przewlekłego przebiegu i braku leczenia, zatorowość płucna może doprowadzić do nadciśnienia i niewydolności serca, a nawet zgonu. Zatorowość płucna i zakrzepica żył głębokich są składowymi choroby zakrzepowo zatorowej. Jakie są przyczyny zatorowości płucnej i jak leczyć to schorzenie?

Subkliniczna niedoczynność tarczycy − objawy, leczenie

Subkliniczna niedoczynność tarczycy − objawy, leczenie

Istnieją choroby, które nie ujawniają się lub nie dają charakterystycznych objawów zbyt szybko (są w tzw. formie utajonej). Do takiej grupy zalicza się subkliniczna niedoczynność tarczycy, w skrócie SHYPO, która powoduje „demolowanie” organizmu, poprzez dysbalans hormonalny, nie dając szansy na szybką reakcję, gdyż nie wyróżnia się swoimi objawami. Jakie są objawy subklinicznej niedoczynności tarczy oraz jak ją leczyć?

Nadciśnienie płucne

Nadciśnienie płucne - przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie płucne to ciężka choroba, spowodowana wzrostem ciśnienia w krążeniu płucnym, czyli na drodze prawa komora-lewy przedsionek serca. O nadciśnieniu płucnym mówi się w momencie, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej podczas spoczynku jest wyższe lub równe 25 mmHg. Rocznie odnotowuje się około 70-100 pacjentów z noworozpoznanym nadciśnieniem płucnym. Najczęściej pojawia się u osób dorosłych w wieku 45-50 lat, głównie u kobiet. Choroba z czasem stopniowo postępuje, pogarsza stan pacjenta i stanowi zagrożenie dla życia.

Scyntygrafia tarczycy - wskazania i przebieg badania

Scyntygrafia tarczycy - wskazania i przebieg badania

Tarczyca stanowi bardzo ważny gruczoł naszego organizmu. Niestety coraz częściej można o niej usłyszeć za sprawą tego, iż diagnozuje się wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego gruczołu. Zaburzenie pracy tarczycy skutkuje m.in. niewłaściwym wydzielaniem jej hormonów, co w konsekwencji odbija się na procesach przemian metabolicznych oraz funkcjonowaniu różnych układów ludzkiego organizmu. W przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości ważna jest wczesna diagnostyka i wykonanie badań tarczycy. Jednym z takich badań może być scyntygrafia. Czym jest i jak się ją wykonuje?

Wędzidełko – czym jest?

Wędzidełko – czym jest? Kiedy korygować za krótkie wędzidełko?

Temat skróconego wędzidełka jest obecnie coraz bardziej popularny. Nadal jednak dla wielu rodziców brzmi on tajemniczo. Pomimo tego, iż wędzidełko nie spełnia użytecznej funkcji w życiu człowieka i jest tylko embriologiczną pozostałością, może powodować wiele problemów w rozwoju dziecka. Często diagnoza stawiana jest zbyt późno. Na co należy zwrócić uwagę? Kiedy jest najlepszy moment na korekcję wędzidełka u dziecka?

Toczeń − przyczyny, objawy, leczenie

Toczeń − przyczyny, objawy, leczenie

Istnieją choroby, które sieją spustoszenie w naszym organizmie i określa się je potocznie mianem “chorób poważnych”. Często przez długi czas nie dają o sobie znać. Ich objawy są na tyle mało charakterystyczne, że przypisuje się je innym dolegliwościom, a ich wykrycie w późnym stadium skutkuje niewydolnością wielu narządów. Taką chorobą jest m.in. toczeń. Jakie są przyczyny występowania tocznia? Jakie są jego objawy i w jaki sposób przebiega leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Stomia – czym jest i kiedy jej zastosowanie jest konieczne?

Stomia – czym jest i kiedy jej zastosowanie jest konieczne?

Stomia jest tematem zarówno trudnym, jak i nieznanym dla większości społeczeństwa. Panuje przekonanie, że dotyczy głównie osób starszych, a powodem jej wyłonienia jest rak jelita grubego. Rzeczywistość natomiast pokazuje, że stomia może dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku. Jakie schorzenia mogą wiązać się z koniecznością wyłonienia stomii? Czy istnieje możliwość zamknięcia stomii i powrotu do fizjologicznego wypróżniania?

Akromegalia: objawy, rozpoznanie, leczenie

Akromegalia: objawy, rozpoznanie, leczenie

Akromegalia jest chorobą przewlekłą, wywołaną nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu (GH) i wtórnie podwyższonym stężeniem insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1). Nieleczona lub nieprawidłowo leczona choroba może prowadzić do poważnych komplikacji, do których należy przede wszystkim zwiększona śmiertelność. Jakie objawy wskazują na występowanie akromegalii w naszym organizmie? Jakie leczenie należy zastosować jeżeli cierpimy na akromegalię?

Metaliczny posmak w ustach

Metaliczny posmak w ustach – co może oznaczać? Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach?

Metaliczny posmak w ustach jest przypadłością stosunkowo częstą, mającą różne możliwe przyczyny. Czasem stan ten nazywany jest parageuzją lub dysgeuzją. Choć sam w sobie nieszkodliwy, bywa bardzo nieprzyjemny i uciążliwy, zwłaszcza, gdy nawraca lub trwa ciągle przez dłuższy czas. Jakie mogą być powody pojawiania się metalicznego posmaku w ustach i co możemy zrobić, by poradzić sobie z tym problemem?

Powiększona tarczyca

Powiększona tarczyca: objawy, przyczyny, leczenie. O czym świadczy powiększona tarczyca?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem położonym w przedniej części szyi, poniżej krtani. Zbudowana jest z dwóch płatów oraz części łączącej zwanej cieśnią. Głównym zadaniem tarczycy jest wydzielanie hormonów. W przypadku niektórych zaburzeń funkcjonowania tarczycy, pacjenci zauważają u siebie niepokojące objawy, m.in. gorsze samopoczucie czy wole tarczycy. O czym świadczy powiększona tarczyca? Obecność jakich objawów powinna nas skłonić do wizyty u lekarza i rozpoczęcia leczenia?

Kwasica: rodzaje, objawy, leczenie

Kwasica: rodzaje, objawy, leczenie

Organizm każdego człowieka dąży do utrzymania równowagi, czyli homeostazy. Jednym z parametrów regulowanych przez organizm jest pH krwi, które naturalnie utrzymuje się w granicy 7,35 – 7,45 i zależy od stężenia jonów wodorowych w surowicy. Z kwasicą mamy do czynienia wtedy gdy równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest zaburzona. Wskazuje na nią pH, które obniża się poniżej wartości 7,35. Jakie rodzaje kwasicy można wyróżnić? Jakie objawy wskazują na rozwijającą się kwasicę w organizmie? Jak wygląda leczenie osób zmagających się z tym schorzeniem?

E-skierowanie od 8 stycznia obowiązkowe

E-skierowanie obowiązkowe od 8 stycznia 2021 r.

W ostatnich latach mogliśmy obserwować dynamiczny rozwój licznych usług cyfrowych, których celem jest wsparcie sektora ochrony zdrowia. Pacjenci już od dłuższego czasu korzystają z e-recepty i e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie), które wyparły swoje papierowe odpowiedniki. Naturalnie kolejnym krokiem było wprowadzenie e-skierowań. I choć wdrażanie tego rozwiązania zbiegło się z wybuchem pandemii koronawirusa, od 8 stycznia stały się one obowiązkowe. Jak działa e-skierowanie i jakie są zalety tego rozwiązania?

Wole tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie

Wole tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie. Rodzaje woli tarczycy?

Tarczyca to niewielki narząd położony u podstawy szyi. Składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Choroby związane z tarczycą to częsty problem dzisiejszego społeczeństwa. Szczególnie uciążliwe okazują się być u młodych kobiet, będących w wieku rozrodczym i starających się o dziecko. Występujące zgrubienie na szyi może wskazywać na obecność wola tarczycy. Czym jest wole tarczycy? Czy wole tarczycy można leczyć? Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z tarczycą? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Wśród rosnącej liczby osób z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, intelektualnymi oraz ruchowymi, terapeuci starają się znaleźć najlepszy sposób,aby pomóc swoim pacjentom. Starają się skłonić chorych do “wyrzucenia” emocji z siebie, pomagają pacjentom w uporaniu się z przebytymi traumami oraz w wyrażeniu siebie w sposób niewerbalny. I tak, choć znana na świecie od dawna, w Polsce obecnie przeżywa swoją świetność – arteterapia, czyli forma terapii poprzez kontakt z szeroko pojętą sztuką. Czym dokładnie jest arteterapia?