Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Mężczyzna odmawia sięgnięcia po kieliszek alkoholu.

Padaczka alkoholowa - dlaczego i kiedy występuje? Pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej

Alkohol towarzyszy człowiekowi od wielu lat. I choć wiele osób nie wyobraża sobie spotkania towarzyskiego bez alkoholu, warto pamiętać, że alkohol jest uzależniający i może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie jeśli jest nadużywany. Wśród groźnych konsekwencji nadużywania alkoholu wyróżnia się m.in. padaczkę alkoholową, czyli napady drgawek, które mogą prowadzić do utraty przytomności. Czy można uniknąć padaczki alkoholowej oraz jak zachować się podczas ataku?

Kobieta nabiera dłonią emolient.

Jak działają i kto powinien stosować emolienty?

Problemy skórne o różnym charakterze i nasileniu mogą pojawić się w każdym wieku. Zarówno odpowiednia diagnoza, postępowanie lecznicze, jak i właściwa pielęgnacja są dla problemowej skóry ogromnie ważne. Obecnie problemy skórne pojawiają się już od najmłodszych lat życia, co spowodowało, że ogromna część młodych rodziców pragnie zadbać o skórę maluszka już od pierwszych chwil życia. Produktami często polecanymi przez dermatologów są emolienty, czyli produkty delikatne o działaniu nawilżającym i łagodzącym. W jaki sposób oraz kiedy stosować emolienty?

Mężczyzna zmaga się ze stanem zapalnym stawów, typowym przy artretyzmie.

Artretyzm - przewlekła choroba stawów. Co nasila objawy artretyzmu?

Choroby stawów to obecnie jedne z najpowszechniejszych schorzeń występujących w naszym społeczeństwie. Szczególnie często dotykają one osoby starsze. W większości przypadków objawy chorób stawów są niegroźne, choć znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zdarza się jednak, że choroby stawów mają ostry i bardzo bolesny początek. Niejednokrotnie wymagają wówczas wdrożenia odpowiedniego postępowania medycznego. Jedną z takich chorób jest dna moczanowa, potocznie zwana artretyzmem. Czym się charakteryzuje oraz jak ją leczyć?

Kobieta trzyma się dłońmi za nos, dokucza jej zapalenie zatok.

Kiedy podaje się antybiotyki na zatoki? Leczenie zapalenia zatok

Okres jesienny jest czasem rozpoczynającym sezon przeziębień i infekcji, szczególnie górnych dróg oddechowych, w tym zatok. Przyczyną zapalenia zatok mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak obniżona temperatura oraz wirusy, bakterie lub grzyby. Skuteczne leczenie uzależnione jest od znalezienia przyczyny jej powstania. Najczęstszym badaniem zalecanym przez lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa u pacjentów z zapaleniem zatok jest badanie obrazowe (RTG), które daje możliwość analizy choroby. Dzięki dokładnemu rozpoznaniu, leczenie farmakologiczne będzie skuteczniejsze. W jaki sposób leczyć zapalenie zatok? Kiedy podaje się antybiotyki na zatoki?

Starsza kobieta trzyma się za nogę, dokucza jej woda w kolanie.

Woda w kolanie - objawy, najczęstsze przyczyny, metody leczenia

Staw kolanowy bardzo często jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia czy urazy podczas uprawiania aktywności fizyczne. Nie omijają go także schorzenia, które często związane są z podeszłym wiekiem. Jednym z objawów, że coś z tym stawem dzieje się nie tak jest tzw. woda w kolanie, czyli inaczej mówiąc - wysięk. Jest to sytuacja, która wymaga interwencji lekarskiej oraz odpowiedniego postępowania. Zazwyczaj wysiękowi towarzyszy ból stawu oraz trudność w poruszaniu, co z biegiem czasu może się nasilać, odbierając nam możliwość normalnego, codziennego funkcjonowania.

Próbki krwi przygotowanie do pomiaru stężenia androstendionu.

Za co odpowiada androstendion? Normy i interpretacja wyników badań

Układ hormonalny jest niezwykle skomplikowany i ciekawy, a na jego prawidłowe funkcjonowanie składa się wiele różnych procesów. Zaburzenia funkcjonowania układu endokrynologicznego stanowią odzwierciedlenie wielu schorzeń. Wśród licznych grup hormonów, na szczególną uwagę zasługują hormony płciowe, w tym androstendion. Jakie funkcje w organizmie pełni ten hormon? Jakie są normy stężenia androstendionu oraz o czym świadczy jego nadmiar czy niedobór?

Mężczyzna trzyma się dłońmi za nasadę nosa, dokucza mu zapalenie zatok.

Jak poradzić sobie z zapaleniem zatok? Domowe sposoby na zatoki

Sezon jesienno-zimowy co roku jest sezonem przeziębień. Coraz niższe temperatury sprawiają, że łatwiej jest zmarznąć, co ułatwia rozwój wielu infekcji. Jednymi z częstszych problemów, dominujących właśnie w okresie jesienno-zimowym, są choroby górnych dróg oddechowych. Bardzo duża część Polaków boryka się z problemem zapalenia zatok. Może stanowić on przejściową przeszkodę lub przewlekły problem zdrowotny. Jak radzić sobie z zapaleniem zatok? Czy istnieją domowe sposoby na zatoki?

Plastikowa miarka wypełniona argininą w postaci proszku.

Arginina – działanie, źródła w diecie, skutki niedoboru

Arginina inaczej zwana L-argininą to aminokwas spełniający wiele funkcji w organizmie człowieka. Jest aminokwasem względnie egzogennym, czyli takim, który organizm ludzki jest w stanie sam wyprodukować. Występują jednak sytuacje, w których zapotrzebowanie na dany aminokwas przewyższa możliwości produkcyjne ustroju i jest konieczne dostarczanie aminokwasu z zewnątrz. Jakie działanie posiada arginina i jakie są jej źródła w diecie? Czy jej niedobór może być szkodliwy dla zdrowia? Sprawdźmy!

Kobieta wskazuje na swoje prawe oko, dokucza jej drganie powieki dolnej.

Czego objawem może być drganie powieki? Jak poradzić sobie z drżeniem powiek?

Obecnie ciągłe życie w dużym pędzie i stresie jest na porządku dziennym. Wiele osób łączy wielogodzinny dzień pracy, często spędzonych przed ekranem komputera, z życiem rodzinnym, w którym również dają z siebie wszystko. Prowadzi to często do zaniedbywania czasu dla siebie i zapominaniu o regeneracji, która jest szalenie istotna. Brak poświęcania swojemu zdrowiu uwagi oraz długie godziny spędzone przed komputerem mogą prowadzić do osłabienia organizmu, zmniejszenia odporności i przemęczenia mięśni. Zdarza się, iż u takich osób pojawia się objaw drgającej powieki. Jak sobie z nim radzić?

Kobieta zmaga się z drętwieniem prawej ręki.

Co może oznaczać drętwienie prawej ręki?

Obecnie, poprzez wysokie tempo życia i pracy, większość z nas nie skupia się na swoim zdrowiu czy profilaktyce. Dopiero niepokojące sygnały pochodzące z naszego organizmu dają znać, że są struktury, które warto przebadać, gdyż mogą one być źródłem danych dolegliwości. Tak jest w przypadku drętwienia ręki prawej oraz lewej. Stanowi ono często sygnał świadczący o problemach w obrębie kręgosłupa, choć mogą być także objawem innych schorzeń. Warto objawy drętwienia ręki skonsultować z lekarzem, aby poznać przyczynę problemu. Co zrobić, gdy drętwieje ręka? Co może oznaczać drętwienie prawej ręki?

Kobieta drapie się po ciążowym brzuchu, bo swędzi ją skóra, co może być objawem cholestazy ciążowej.

Cholestaza ciążowa – jak rozpoznać objawy? Przyczyny i leczenie cholestazy ciążowej.

Cholestaza ciążowa jest najczęstszą chorobą wątroby powiązaną ściśle z okresem ciąży. W większości przypadków pojawia się świąd skóry. Jest to objaw, który podczas trwania ciąży często pojawia się u ciężarnych i jest spowodowany rozciąganiem się skóry, a nie chorobą. Jak w takim razie wykryć cholestazę ciążową i jakie badania należy wykonać? Czy leczenie skutecznie zapobiega powikłaniom?

Starsza osoba przy wsparciu pielęgniarki korzysta z chodzika.

Ataksja (niezborność) - co ją powoduje? Objawy i leczenie ataksji

Koordynacja ruchowa jest umiejętnością, którą nabywamy już w dzieciństwie. Uczymy się jej poprzez łączenie elementów wzrokowych, czuciowych i mięśniowych, aby wykonać precyzyjny ruch. W momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia jednego z tych elementów, precyzyjność danego ruchu zostaje zaburzona. Pojawia się wówczas niezborność ruchowa, zaburzenia koordynacji, a nawet trudności z utrzymaniem równowagi. Ataksja, czyli trudność w wykonaniu ruchu oraz jego niezborność, może dotknąć tak naprawdę każdego z nas. Co powoduje pojawienie się ataksji? Jakie są jej objawy oraz jak wygląda leczenie?

Zbliżenie na oko mężczyzny.

Zespół Hornera - objawy, przyczyny, leczenie

Zespół Hornera należy do rzadkich schorzeń. Podejrzenie jego obecności powoduje niepokój pacjenta i jego rodziny. Choroba zazwyczaj wiąże się z poważnym zablokowaniem przewodnictwa włókien nerwów współczulnych. Przyczyn zespołu Hornera może być wiele, a pojawienie się niepokojących objawów jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej. W jaki sposób rozpoznaje się zespół Hornera oraz jak wygląda jego leczenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Grafika 2D prezentująca nerki oraz procedury medyczne dotyczące diagnostyki chorób i leczenia.

Czym jest i co wywołuje wodonercze? Objawy i metody leczenia choroby

Funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest zależne od prawidłowości działania jego organów. W przypadku zaburzeń działania któregoś z nich, stopniowo dochodzi do powikłań i poważnych konsekwencji, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Tak jest też w przypadku nerek, czyli organów mających za zadanie m.in. produkcję moczu i wydalanie go wraz ze zbędnymi produktami przemiany materii. Niebezpieczna dla zdrowia sytuacja stwarza się w momencie zablokowania tego procesu. Trudności z oddawaniem moczu mogą bowiem prowadzić do stanu zwanego wodonerczem. Czym jest wodonercze i jak je leczyć?