
GRIPEX CONTROL
Ulotka
- Kiedy stosujemy Gripex Control?
- Jaki jest skład Gripex Control?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania Gripex Control?
- Gripex Control – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
- Gripex Control - dawkowanie
- Gripex Control – jakie środki ostrożności należy zachować?
- Przyjmowanie Gripex Control w czasie ciąży
- Gripex Control - interakcje
- Czy Gripex Control wpływa na prowadzenie pojazdów ?
- Gripex Control - przedawkowanie
- Czy Gripex Control wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy Gripex Control wchodzi w interakcje z alkoholem?
- Podobne leki zawierające Paracetamolum, Coffeinum.
Kiedy stosujemy Gripex Control?
- Bóle mięśniowe, stawowe i kostne różnego pochodzenia, bóle głowy, migrena, nerwobóle, ból gardła, bóle zębów oraz bóle menstruacyjne
- Bóle pourazowe, pooperacyjne oraz bóle nowotworowe o niewielkim lub umiarkowanym natężeniu
- Stany gorączkowe wynikające z przeziębienia, grypy oraz stanów grypopodobnych
Jaki jest skład Gripex Control?
Jedna tabletka zawiera: 500 mg paracetamolu ( Paracetamolum ) oraz 50 mg kofeiny ( Coffeinum ).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz CHPL : punkt 6.1.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Gripex Control?
- Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w CHPL w punkcie 6.1.
- Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej.
- Choroba alkoholowa.
- Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
- Zaburzenia rytmu serca.
- Stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu.
- Nie należy stosować u kobiet w I trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią. - Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Gripex Control – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Poniżej wymienione działania niepożądane uszeregowano zgodnie z klasyfikacją układów/narządów, których dotyczą oraz częstością występowania.
Częstość występowania zdefiniowano następująco:
Bardzo często (> 1/10) Często (> 1/100 do < 1/10) Niezbyt często (> 1/1000 do < 1/100) Rzadko (> 1/10 000 do < 1/1 000) Bardzo rzadko (< 1/10 000) Częstość nieznana (brak możliwości oceny na podstawie dostępnych danych)
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Rzadko: agranulocytoza
Bardzo rzadko: małopłytkowość
Zaburzenia serca
Częstość nieznana: przyspieszenie akcji serca.
Zaburzenia układu nerwowego
Częstość nieznana: bezsenność, niemożność skupienia uwagi, drżenia mięśniowe, drażliwość.
Zaburzenia żołądka i jelit
Rzadko: nudności, wymioty, zaburzenia trawienia.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Rzadko: skórne reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka). Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Bardzo rzadko: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych:
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,
tel.: +48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail: ndl @urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Gripex Control - dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
Doustnie 1 lub 2 tabletki co 4 do 6 godzin (maksymalnie 8 tabletek w ciągu doby).
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Zaleca się stosowanie leku na czczo, gdyż pozwala to na przyspieszenie jego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.
Gripex Control – jakie środki ostrożności należy zachować?
Stosowanie produktu leczniczego przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek, astmą oskrzelową, nadczynnością gruczołu tarczowego, zaburzeniami snu w postaci bezsenności. W czasie przyjmowania produktu nie wolno pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.
Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol.
Przyjmowanie Gripex Control w czasie ciąży
Ciąża
Nie należy stosować leku w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze lek może być stosowany jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. W czasie ciąży obserwuje się zwolnienie metabolizmu kofeiny i większe stężenia w surowicy przy nie zwiększonej dawce leku.
Karmienie piersią
Kofeina przenika do mleka matki.
Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Gripex Control - interakcje
Produktu leczniczego nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol i kofeinę. Paracetamol może nasilać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych i leków przeciwzakrzepowych ( warfaryny , kumaryny). Podawanie razem z ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami lub innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby powoduje zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby.
Paracetamol podawany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Stosowanie paracetomolu łącznie z zydowudyną może powodować neutropenię oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Podawanie produktu łącznie z sympatykomimetykami i hormonami tarczycy może nasilać częstoskurcz. Doustne środki antykoncepcyjne, cymetydyna , chinolony i werapamil zwalniają metabolizm kofeiny.
Czy Gripex Control wpływa na prowadzenie pojazdów ?
Produkt leczniczy Gripex Control nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Gripex Control - przedawkowanie
Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie produktu może spowodować w ciągu kilku do kilkunastu godzin objawy takie, jak: nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką.
W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać 60-100 g węgla aktywnego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą. Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie stężenie paracetamolu we krwi. Wysokość tego stężenia w stosunku do czasu, jaki upłynął od spożycia paracetamolu jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywne leczenie odtrutkami trzeba prowadzić. Jeśli takie badanie jest niewykonalne, a prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: co najmniej należy podać 2,5 g metioniny i kontynuować (już w szpitalu) leczenie acetylocysteiną i (lub) metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 godzinach od zatrucia, ale prawdopodobnie są także pożyteczne i po 24 godzinach.
Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii.
Ostre zatrucie kofeiną występuje bardzo rzadko. Objawia się ono bólami brzucha, bezsennością, zwiększoną diurezą, odwodnieniem i gorączką. Poważniejsze zatrucie objawia się arytmią serca i drgawkami toniczno-klonicznymi. Po doustnym przedawkowaniu kofeiny należy opróżnić żołądek poprzez wywołanie wymiotów lub płukanie żołądka, można też podać węgiel aktywowany.
Podawanie tlenku glinu może zmniejszyć podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Jeśli występują drgawki należy dożylnie podać diazepam lub barbituran.
- Substancja czynna:
- Paracetamolum, Coffeinum
- Dawka:
- 500mg+50mg
- Postać:
- tabletki
- Działanie:
- Wewnętrzne
- Temp. przechowywania:
- od 2.0° C do 30.0° C
- Podmiot odpowiedzialny:
- US PHARMACIA SP. Z O.O.
- Grupy:
- Przeziębienie ogólne
- Typ produktu i informacja o imporcie dla leków:
- Lek, Gotowy, Lek w Polsce
- Dostępność:
- Sklepy ogólnodostępne, Apteki szpitalne, Apteki otwarte, Punkty apteczne, Sklepy zielarsko-medyczne, Sklepy zaopatrzenia medycznego
- Podawanie:
- Doustnie
- Ostrzeżenia:
- Silnie działający (B)
- Wydawanie:
- OTC
- Rejestracja:
- Decyzja o dopuszczeniu (leki)
- Opakowanie handlowe:
- 12 tabl. (1 blist. po 12 tabl.)
- Charakterystyka produktu leczniczego w formacie PDF :
- Pobierz
CHPL - Charakterystyka produktu leczniczego Gripex Control
Charakterystyka produktu leczniczego (chpl) wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
Podobne produkty z tą samą substancją czynną
Interakcje Gripex Control z innymi lekami
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie.
Interakcje Gripex Control z żywnością
Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące Gripex Control tabletki | 500mg+50mg | 12 tabl.
Ile kosztuje Gripex Control?
Cena Gripex Control może się różnić w zależności od apteki, regionu, co wynika z indywidualnej polityki cenowej poszczególnych aptek.
Czy Gripex Control jest refundowany?
Gripex Control nie jest refundowany. Jest to preparat, którego koszt pacjent pokrywa w całości, niezależnie od wskazań medycznych czy uprawnień.
Czy Gripex Control jest na receptę?
Gripex Control można nabyć bez konieczności okazywania recepty. Powinien być stosowany zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce oraz zaleceniami farmaceuty. W razie wątpliwości warto skorzystać z porady farmaceuty lub zapoznać się z dodatkowymi materiałami informacyjnymi.
Czy Gripex Control ma zamiennik bez recepty?
Dla Gripex Control nie ma zamienników bez recepty. Warto skonsultować się z farmaceutą, by dobrać odpowiedni preparat.
Czy Gripex Control ma odpowiednik bez recepty?
Gripex Control posiada odpowiedniki nie wymagające recepty, które na podstawie danych z serwisu KtoMaLek.pl są dostępne w aptekach. Warto skonsultować się z farmaceutą, by dobrać odpowiedni preparat.
Czy leki zawierające Paracetamolum, Coffeinum są dostępne bez recepty?
Leki zawierające Paracetamolum, Coffeinum są dostępne bez recepty, które na podstawie danych z serwisu KtoMaLek.pl są widoczne jako dostępne w aptekach. Przed wyborem warto skonsultować się z farmaceutą.
Najnowsze pytania pacjentów dotyczące Gripex Control
Może Cię również zainteresować:


Niesztowica – choroba skóry. Przyczyny, objawy, leczenie

Producent pomylił opakowania leków. Uważajcie!

Klasterowy ból głowy — jak go rozpoznać? Przyczyny, objawy i leczenie klasterowych bólów głowy
Wybierz interesujące Cię informacje:

