Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta trzyma w jednej dłoni tampon, a w drugiej kubeczek menstruacyjny.

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać i jak dobrać odpowiedni rozmiar dla siebie? Wady i zalety kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne wypierają obecnie popularne podpaski czy tampony. Wśród kobiet znajduje się wiele zwolenniczek ich stosowania, jednak nie brakuje także pań, które wolą pozostać przy zastosowaniu jednorazowych środków higienicznych podczas miesiączki. W jaki sposób prawidłowo korzystać z kubeczka menstruacyjnego? Jakie są wady i zalety tego typu produktu?

Mama mierzy temperaturę dziecku, które choruje na płonicę.

Płonica - co to za choroba? Objawy, przyczyny, leczenie, profilaktyka

Płonica to bakteryjna choroba zakaźna, na którą może zachorować każdy z nas. Lekarze częściej spotykają się z płonicą u dzieci, niż u osób dorosłych. Istnieje szereg charakterystycznych objawów, które świadczą o wystąpieniu tej choroby. Jakie są przyczyny zachorowań na płonicę oraz czy można się przed nimi uchronić? Jak rozpoznać chorobę oraz w jaki sposób można ją leczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Mężczyzna trzyma się za brzuch, doskwiera mu nerwica żołądka.

Co może spowodować rozwój nerwicy żołądka?

We współczesnym świecie wiele osób zmaga się z nieustannym stresem, który wywołany jest przez szereg czynników życia codziennego. Nerwowość może być przyczyną wielu chorób, nie tylko psychicznych. W przypadku, gdy czynniki stresogenne działają nieustannie, a ludzki organizm nie radzi sobie z ich pokonaniem rozpoczyna się faza tzw. wyczerpania, co skutkuje różnymi dolegliwościami. Jedną z nich może być nerwica żołądka. Czym jest nerwica żołądka? Jak ją leczyć?

Model płuc i stetoskop lekarski.

Jak rozpoznać objawy zapalenia płuc? Rodzaje zapalenia płuc i możliwości leczenia

Układ oddechowy człowieka jest nieustannie narażony na działanie szkodliwych substancji chemicznych, fizycznych oraz drobnoustrojów. W reakcji z tymi czynnikami pierwszą linię obrony stanowią różnego rodzaju mechanizmy obronne dróg oddechowych. Co jeśli zawiodą? Może wtedy dojść do rozwoju zapalenia płuc. Czym jest zapalenie płuc? Jak je leczyć? Czy może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia?

Słoiczek zawierający tabletki z witaminami z grupy B.

Witaminy z grupy B – jakie mają właściwości? Które produkty spożywcze są najlepszym źródłem wit. B?

Witaminy są nieodłącznym elementem codziennego żywienia. Odpowiednia ich ilość zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a ich niedobór może mieć wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych. Jedną z grup witamin, jakie należy każdego dnia dostarczać do organizmu są witaminy z grupy B. Jakie właściwości posiadają? Które produkty spożywcze są najlepszym źródłem witamin z grupy B?

Przemęczony mężczyzna przysypia na biurku przed otwartym laptopem.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) - gdy odpoczynek nie pomaga

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest nadmiernie szybkie, a codzienność przepełniona obowiązkami, często zauważamy u siebie spadek energii, uczucie zmęczenia, przybicia i braku motywacji do dalszego działania. Zazwyczaj wtedy sięgamy po znane wszystkim metody odpoczynku – relaksowanie się przy muzyce czy sen. W większości przypadków będą to metody, które sprawią, że odzyskasz energię do dalszego działania. Są jednak sytuacje, w których konieczna jest pomoc specjalisty. Ciągłe zmęczenie wraz z innymi objawami towarzyszącymi może sugerować, że cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia. Czym dokładnie jest zespół przewlekłego zmęczenia oraz jak go leczyć, by odzyskać energię?

Mężczyzna chwyta się za nogę, odczuwa ból stawu kolanowego.

Bóle stawów - najczęstsze przyczyny. Jak poradzić sobie z bólem stawów?

Ból jest sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie i należy interweniować, aby temu przeciwdziałać. Lokalizacja bólu może być różna. Bardzo często lekarze spotykają się z pacjentami cierpiącymi na bóle stawów, a czasem również mięśni. Najczęściej doskwierają one osobom starszym i są związane m.in. z licznymi urazami, zmianami zwyrodnieniowymi czy ogólnoustrojowymi schorzeniami. Jak więc poradzić sobie z bólem stawów oraz kiedy zgłosić się do lekarza?

Diagnosta bada krew pacjenta pod kątem stężenia wolnej trijodotyroniny FT3.

FT3 (wolna trijodotyronina) — jakie są normy?

Gdy pacjent skarży się na permanentne zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, większą męczliwość i zaburzenia snu, lekarz może podejrzewać zaburzenia pracy tarczycy. Konieczne jest wówczas wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Oprócz oznaczenia stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) zaleca się też oznaczanie poziomu wolnej tyroksyny (FT4) i wolnej trijodotyroniny (FT3). Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może stwierdzić, jaki rodzaj zaburzeń występuje u pacjenta. O czym świadczy podwyższony lub obniżony poziom FT3?

Wykres z kostek cukru wraz z czerwoną strzałką wskazujące na hiperglikemię.

Hiperglikemia (przecukrzenie) – jak się objawia i jak postępować, gdy wystąpi?

Coraz częstszą przypadłością społeczeństwa XXI wieku są problemy z prawidłową gospodarką węglowodanową. Za taki stan często odpowiedzialna jest nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń złej gospodarki węglowodanowej jest zbyt wysokie stężenie cukru we krwi, inaczej hiperglikemia (przecukrzenie). Jakie są zatem objawy hiperglikemii? Jakie działania podjąć w momencie jej wystąpienia?

Zmartwiona kobieta podczas wizyty u terapeuty, z którym rozmawia m.in. o tokofobii.

Tokofobia - skąd się bierze lęk przed ciążą i porodem? Jak sobie poradzić z tokofobią?

Okres ciąży, porodu i połogu jest bez wątpienia niezwykłym czasem w życiu kobiety. Oczekiwanie i przygotowania na przyjście nowego członka rodziny wyzwala zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Strach o dziecko, siebie i rodzinę przed i w trakcie ciąży oraz porodu jest dla czymś naturalny. Czasem jednak wymyka się spod kontroli i uniemożliwia normalne funkcjonowanie - może być wówczas zdiagnozowany jako tokofobia. Skąd się bierze tokofobia? Czym się objawia i jak sobie z nią poradzić?

Nasiona babki płesznik nabierane drewnianą łyżką.

Babka płesznik – cenne źródło błonnika. Jakie właściwości i działanie wykazuje babka płesznik?

Wiele surowców roślinnych posiada udowodnione działanie prozdrowotne, dlatego chętnie wykorzystywane są w naturalnych apteczkach czy domowej kuchni. Jedną z roślin szczególnie cenionych za wysoką zawartość błonnika w nasionach jest babka płesznik. Jakie dokładnie działanie na organizm wykazują nasiona babki płesznik i kiedy warto po nie sięgnąć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Smutny chłopiec z widocznym atopowym zapaleniem skóry.

Jak skutecznie leczyć atopowe zapalenie u dziecka?

Zmiany skórne pojawiające się na skórze to często sygnał organizmu świadczący o alergii, nietolerancji na produkty chemiczne, żywieniowe lub objaw toczącej się w organizmie choroby. Świąd i ogniska rumieniowe, mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i nawet u niemowląt. Najczęstszą przyczyną pojawiania się tego typu zmian skórnych u niemowląt jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Jakie są jego objawy oraz jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?