Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Różne zabarwienie skóry dłoni, typowe dla choroby Raynauda.

Choroba Raynauda - charakterystyczne objawy, rozpoznanie, leczenie

Choć medycyna w XXI wieku jest bardzo dobrze rozwinięta, wciąż istnieją choroby czy schorzenia, które nie posiadają konkretnej przyczyny wystąpienia (wówczas nazywane są idiopatycznymi). Tak jest również w przypadku choroby Raynauda, czyli schorzenia wiążącego się ze skurczem naczyń krwionośnych. Nagły skurcz naczynia powoduje zaburzenia krążenia, szczególnie palców rąk i nóg, a także marznięcie małżowin usznych. Choć etiologia tej choroby nie jest w pełni znana, uważa się, że czynnikiem inicjującym jest m.in stres czy niska temperatura otoczenia. Jakie są objawy tej choroby Raynauda? Jak można ją leczyć?

Mama dotyka główki dziecka tam, gdzie znajduje się ciemiączko.

Ciemiączko - rodzaje, najczęstsze problemy, zarastanie

Przyjście na świat dziecka wiąże się z ogromną zmianą w życiu rodziców. Pojawia się wiele obowiązków, którym należy sprostać. Jednym z nich jest dbanie o prawidłowy rozwój i dobrostan dziecka. W ocenie właściwego rozwoju dziecka pomaga lekarz, który już po narodzinach przeprowadza szczegółowe badanie noworodka. Aby upewnić się, że budowa czaszki u noworodka czy niemowlaka jest prawidłowa, lekarz bada m.in. obecność i wymiar ciemiączka. Czym właściwie jest ciemiączko? Jakie problemy może sygnalizować nieprawidłowo wyglądające ciemiączko? Kiedy właściwie zarasta ciemiączko u niemowlaka? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Model ludzkich płuc z widocznym z jednej strony rakiem płuca.

Rak płuc - czynniki ryzyka, objawy, metody leczenia, rokowania

Rak płuc to nowotwór złośliwy o złym rokowaniu. W Polsce jest drugim co do częstości występowania nowotworem zarówno u mężczyzn (zaraz po raku prostaty), jak i u kobiet (po raku piersi). Rak płuca najczęściej diagnozowany jest w zaawansowanym stadium, co dodatkowo utrudnia leczenie. W ostatnich latach wskaźnik 5-letniego przeżycia podniósł się jednak o kilka punktów procentowych. Powstawanie tego nowotworu w ok. 80-90% przypadkach jest silnie związane z paleniem papierosów, zarówno czynnym jak i biernym. Jakie są objawy raka płuca i w jaki sposób się go leczy?

Model ludzkiej szczęki z zaciśniętymi zębami.

Co może wywołać szczękościsk? Szczękościsk jako objaw choroby

Szczękościsk jest sytuacją, w której dochodzi do częściowej lub całkowitej niemożności otwarcia jamy ustnej. Spowodowany jest przez nadmierny skurcz (lub nadmierne wzmożenie mięśniowe) mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, do którego należą mięśnie skrzydłowe, mięsień skroniowy i mięsień żwacz. Taka sytuacja utrudnia funkcjonowanie oraz często powoduje ból nie tylko w okolicy żuchwy, ale także po pewnym czasie może powodować bóle głowy i bóle w okolicy mięśni karku. Czym może być spowodowany szczękościsk oraz jak sobie z nim radzić?

Kobieta trzyma w jednej dłoni tampon, a w drugiej kubeczek menstruacyjny.

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać i jak dobrać odpowiedni rozmiar dla siebie? Wady i zalety kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne wypierają obecnie popularne podpaski czy tampony. Wśród kobiet znajduje się wiele zwolenniczek ich stosowania, jednak nie brakuje także pań, które wolą pozostać przy zastosowaniu jednorazowych środków higienicznych podczas miesiączki. W jaki sposób prawidłowo korzystać z kubeczka menstruacyjnego? Jakie są wady i zalety tego typu produktu?

Mama mierzy temperaturę dziecku, które choruje na płonicę.

Płonica - co to za choroba? Objawy, przyczyny, leczenie, profilaktyka

Płonica to bakteryjna choroba zakaźna, na którą może zachorować każdy z nas. Lekarze częściej spotykają się z płonicą u dzieci, niż u osób dorosłych. Istnieje szereg charakterystycznych objawów, które świadczą o wystąpieniu tej choroby. Jakie są przyczyny zachorowań na płonicę oraz czy można się przed nimi uchronić? Jak rozpoznać chorobę oraz w jaki sposób można ją leczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Mężczyzna trzyma się za brzuch, doskwiera mu nerwica żołądka.

Co może spowodować rozwój nerwicy żołądka?

We współczesnym świecie wiele osób zmaga się z nieustannym stresem, który wywołany jest przez szereg czynników życia codziennego. Nerwowość może być przyczyną wielu chorób, nie tylko psychicznych. W przypadku, gdy czynniki stresogenne działają nieustannie, a ludzki organizm nie radzi sobie z ich pokonaniem rozpoczyna się faza tzw. wyczerpania, co skutkuje różnymi dolegliwościami. Jedną z nich może być nerwica żołądka. Czym jest nerwica żołądka? Jak ją leczyć?

Model płuc i stetoskop lekarski.

Jak rozpoznać objawy zapalenia płuc? Rodzaje zapalenia płuc i możliwości leczenia

Układ oddechowy człowieka jest nieustannie narażony na działanie szkodliwych substancji chemicznych, fizycznych oraz drobnoustrojów. W reakcji z tymi czynnikami pierwszą linię obrony stanowią różnego rodzaju mechanizmy obronne dróg oddechowych. Co jeśli zawiodą? Może wtedy dojść do rozwoju zapalenia płuc. Czym jest zapalenie płuc? Jak je leczyć? Czy może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia?

Słoiczek zawierający tabletki z witaminami z grupy B.

Witaminy z grupy B – jakie mają właściwości? Które produkty spożywcze są najlepszym źródłem wit. B?

Witaminy są nieodłącznym elementem codziennego żywienia. Odpowiednia ich ilość zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a ich niedobór może mieć wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych. Jedną z grup witamin, jakie należy każdego dnia dostarczać do organizmu są witaminy z grupy B. Jakie właściwości posiadają? Które produkty spożywcze są najlepszym źródłem witamin z grupy B?