Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Witaminy i supelementy dla seniorów

Witaminy i minerały dla seniorów służą uzupełnieniu diety w składniki niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Zmniejszony apetyt, zaburzenia wchłaniania czy niewłaściwe nawyki żywieniowe to najczęstsze przyczyny niedoboru witamin i składników mineralnych w diecie osób starszych. Suplementy diety znajdujące się w tej kategorii zawierają specjalnie skomponowane zestawy witamin i mikroelementów, które są przeznaczone dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Składniki aktywne dostępnych preparatów dodają energii na co dzień, zmniejszają zmęczenie, a także wspomagają sprawność psychiczną, fizyczną i naturalne mechanizmy obronne organizmu. Selen i witamina C wspierają działanie układu odpornościowego, żelazo, witamina B6 i B12 oraz kwas foliowy przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, zaś wapń i witamina D pomagają utrzymać w zdrowiu kości, włosy i paznokcie. Dostępne są one w różnych formach: tabletek (np. Centrum Silver), kapsułek (np. Olimp Vita-Min Plus Senior), pastylek do ssania (np. MultiFan Senior) czy syropów (np. Vitotal GOLD) .


Active Balans Senior interakcje ulotka kapsułki 60 kaps.

Active Balans Senior

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
Bodymax Vital interakcje ulotka tabletki 80 tabl.

Bodymax Vital

80 tabl.

suplement diety


Ulotka

Bodymax Vital 50+ interakcje ulotka tabletki 30 tabl.

Bodymax Vital 50+

30 tabl.

suplement diety


Ulotka

Bodymax Vital 50+ interakcje ulotka tabletki 60 tabl.

Bodymax Vital 50+

60 tabl.

suplement diety


Ulotka

Bodymax Vital 50+ interakcje ulotka tabletki 600 tabl. | 20 blist x 30tabl.

Bodymax Vital 50+

600 tabl. | 20 blist x 30tabl.

suplement diety


Ulotka
Body Vitality Complex 50+ interakcje ulotka tabletki 30 tabl.

Body Vitality Complex 50+

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Centrum On 50+ interakcje ulotka tabletki 30 tabl.

Centrum On 50+

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Centrum Ona 50+ interakcje ulotka tabletki 30 tabl.

Centrum Ona 50+

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Centrum MAN 50+ interakcje ulotka tabletki 30 tabl.

Centrum MAN 50+

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Centrum Silver 50+ interakcje ulotka tabletki 30 tabl.

Centrum Silver 50+

30 tabl.

suplement diety


Ulotka

Witaminy i minerały dla seniorów

Niedobory witamin u osób starszych 

Z upływem lat u osób starszych zmniejszeniu ulega zapotrzebowanie na wartość energetyczną przyjmowanych posiłków, wzrasta natomiast na składniki mineralne i witaminy. Nieadekwatne do potrzeb spożycie posiłków i zdecydowanie niższa przyswajalność prowadzi do niedoborów cennych składników. Ponadto seniorzy z reguły przyjmują spore ilości leków, co dodatkowo może być przyczyną wzmożonej utraty witamin i składników mineralnych. Nie bez znaczenia pozostają też liczne choroby współistniejące, zaburzenia trawienia, niedostateczna podaż płynów. 

Dlatego dojrzali pacjenci powinni nie tylko zadbać o zbilansowaną dietę, ale również o odpowiednią do wieku suplementację witamin w postaci toników lub tabletek. 

Preparaty wielowitaminowe dla seniorów 

Podstawowym zadaniem, jakie mają pełnić witaminy dla starszych ludzi, jest uzupełnienie niedoborów wynikających ze zbyt małej ilości przyjmowanych pokarmów. Chcąc wspomóc organizm seniora zestawem witaminowym, należy przeanalizować, jakie witaminy dla starszych ludzi będą najbardziej odpowiednie. Olbrzymie znaczenie ma nie tylko skład, ale również forma leku. Ponieważ seniorzy z reguły obciążają żołądek przyjmowaniem licznych tabletek, najlepszym rozwiązaniem może być płynna postać zestawów witaminowych. Nie zawsze jednak senior może przyjmować taką postać preparatu wzmacniającego. Z uwagi na zawartość cukru (sacharozy, fruktozy) w niektórych tonikach wielowitaminowych, należy unikać stosowania ich u osób chorujących na cukrzycę.  

Wśród oferowanych na rynku preparatów znajdują się zarówno zestawy witamin i minerałów, wyprodukowanych tylko i wyłącznie syntetycznie, jak również zestawy wzbogacone o naturalne wyciągi roślinne. Witaminy, które pozyskuje się drogą syntetyczną, cechują się niskimi kosztami produkcji i znacznie gorszą przyswajalnością. Zatem bezsprzecznie w przypadku witamin dla seniorów lepszym rozwiązaniem są produkty oparte w dużej mierze na wyciągach naturalnych. Niestety są one droższe w produkcji, zatem posiadają też wyższą cenę w sprzedaży detalicznej. 

Środki ostrożności  

Osoby starsze borykają się z licznymi chorobami oraz stosują wiele leków o różnych mechanizmach działania, co może wpływać na stosowanie preparatów wielowitaminowych. Dlatego wybierając suplementy diety dla seniora, należy najpierw przeprowadzić wywiad związany z posiadanymi schorzeniami i przyjmowanymi lekami. Stąd tak ważna jest analiza składu preparatu przed rozpoczęciem stosowania: 

 • U osób z problemami z krzepliwością krwi lub przyjmujących leki przeciwkrzepliwe lepiej unikać się przyjmowania preparatów z ekstraktem z miłorzębu japońskiego, ze względu na ryzyko krwawień. 
 • Stosowanie toników słodzonych fruktozą i sacharozą jest niewskazane dla diabetyków. 
 • Płynne postaci preparatów witaminowych często zawierają w swoim składzie alkohol — przeciwwskazany dla osób z dysfunkcjami wątroby lub tych, którzy stosują wiele innych leków. 
 • Chorzy z nadciśnieniem przyjmujący preparaty z żeń-szeniem powinni wyjątkowo skrupulatnie kontrolować ciśnienie tętnicze, gdyż może nastąpić wzrost ciśnienia.  
 • Preparaty zawierające magnez lub żelazo wchodzą w interakcje z lekami przyjmowanymi przy nadciśnieniu tętniczym. Mogą osłabiać ich działanie. 
 • Leki lub suplementy diety z magnezem, przyjmowane jednocześnie z lewodopą, mogą prowadzić do nasilenia objawów niepożądanych, np. nudności, drżenia mięśniowego, bólu głowy. 
 • Wiele powszechnie stosowanych leków (np. leki hamujące nadkwasotę, leki obniżające poziom cholesterolu, środki moczopędne i przeczyszczające) mogą przyspieszać wydalanie lub blokować wchłanianie witamin i minerałów. 
 • Stosowanie wysokich dawek kwasu askorbinowego (witaminy C) nasila wydalanie kwasu moczowego i szczawianów, czego rezultatem mogą być problemy z układem moczowym — głównie odkładaniem się kamieni nerkowych. 
 • Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), których nadmiar jest magazynowany i może wykazać działanie toksyczne dla organizmu.