Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Preparaty zawierające witaminę E

Preparaty zawierające witaminę E mają zastosowanie w uzupełnianiu niedoborów tej witaminy, zwanej witaminą płodności i młodości. Głównym działaniem witaminy E (tokoferolu) jest neutralizacja wolnych rodników, które codziennie atakują organizm człowieka. Ponadto wpływa na prawidłową krzepliwość krwi oraz zapewnia odpowiednią ruchliwość mięśni i obniża stężenie cholesterolu frakcji LDL w organizmie. Witamina E jest bardzo istotna dla kobiet i mężczyzn - u pań wspiera prawidłową owulację, wspomaga prawidłowy rozwój płodu, a tym samym ma wpływ na właściwy przebieg ciąży; u mężczyzn zaś bierze udział w produkcji nasienia. Witamina E wpływa korzystnie na kondycję skóry. Nie tylko opóźnia procesy starzenia, ale dodatkowo odżywia, nawilża, regeneruje i natłuszcza. Często witamina E jest suplementowana razem z witaminą A, by spotęgować korzytne działanie na skórę. W tej kategorii znajdują się m.in. suplementy diety z witaminą E w postaci kapsułek, kropli i tabletek (Tokovit E, VITAMINUM E GSK).


E Complete Suprabio interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

E Complete Suprabio

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
Life Witamina E interakcje ulotka tabletki powlekane  30 tabl.

Life Witamina E

30 tabl.

suplement diety


Ulotka
Panawit Witamina E interakcje ulotka kapsułki  30 kaps.

Panawit Witamina E

30 kaps.

suplement diety


Ulotka
Solgar Witamina E 134 mg naturalna interakcje ulotka kapsułki  50 kaps.

Solgar Witamina E 134 mg naturalna

50 kaps.

suplement diety


Ulotka
Tokotrienole 50 mg interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Tokotrienole 50 mg

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
Tokotrienole Forte interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Tokotrienole Forte

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
MyVita Tokotrienole interakcje ulotka kapsułki  30 kaps.

MyVita Tokotrienole

30 kaps.

suplement diety


Ulotka

Witamina E

Co to jest witamina E? 

Witamina E to tak naprawdę nie jeden składnik, ale grupa organicznych związków chemicznych z rodzaju tokoferoli i tokotrienoli. Najwyższą aktywność biologiczną wykazuje α-tokoferol, dla którego przyjmuje się aktywność 100%. Razem z witaminami A, D i K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina E w organizmie człowieka pełni istotne role, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Jak działa witamina E? Gdzie znajduje zastosowanie? 

Witamina E, obok witamin A i C, jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywoływanym przez wolne rodniki. Oznacza to, że witamina E przeciwdziała utlenianiu białek, lipidów i DNA w organizmie, zapobiegając ich niszczeniu. 

Właściwości przeciwutleniające witaminy E są szeroko wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, a jej działanie jest szczególnie ważne dla naszej skóry i włosów, zapewniając nawilżenie i ujędrnienie. Producenci dodają witaminę E do kremów, maseczek, odżywek do paznokci, toników czy balsamów. Znajdują się także w składzie kosmetyków odmładzających i antycellulitowych. Witamina E spowalnia proces starzenia się skóry i ma właściwości wygładzające oraz wspomaga proces gojenia się ran. 

Witamina E bierze także udział w biosyntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zmniejszeniu agregacji płytek krwi, a konsekwencji przeciwdziała zakrzepom. Ponadto, mają wpływ ochronny na krwinki czerwone oraz śródbłonek naczyń krwionośnych, przez co przyczyniają się do zapobiegania chorobom serca i układu krwionośnego. Tokoferole chronią przed powstawaniem blaszek miażdżycowych i rozwojem miażdżycy. 

Witamina E wspiera także płodność, szczególnie u mężczyzn. W przypadku braku wystarczającej ilości tokoferoli w procesie spermatogenezy powstają plemniki niskiej jakości, które mają mniejsze możliwości zapłodnienia. 

Działanie antyoksydacyjne witaminy E sprawia, że jest ona naszym doskonałym sprzymierzeńcem w profilaktyce nowotworowej. Badania naukowe wykazały, że tokoferole mogą blokować rakotwórcze związki zwane nitrozoaminami. 

Warto wiedzieć, że tokoferole również przyczyniają się do poprawy funkcjonowania wzroku. Witamina E świetnie sprawdza się w profilaktyce chorób związanych z procesem starzenia, a więc zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). 

Ze względu na swoje zdolności przeciwutleniające i strukturę, witamina E może być także wykorzystywana w przemyśle spożywczym. tokoferole znalazły zastosowanie jako konserwanty, a o ich obecności w produkcie świadczy symbol E307-309 na etykiecie opakowania. 

Jakie są źródła witaminy E? Czy należy suplementować witaminę E? 

Podstawowym źródłem witaminy E są produkty pochodzenia roślinnego: tłuszcze roślinne, produkty zbożowe, warzywa. Produkty roślinne cechujące się wysoką zawartością witaminy E to przede wszystkim oliwa z oliwek, migdały, olej słonecznikowy, orzechy laskowe, kiełki oraz zarodki nasion zbóż. Duże ilości tokoferoli występują także w pomidorach, brokułach, brukselce, szpinaku, brzoskwiniach i w czarnej porzeczce. 

U zdrowych dorosłych ludzi nie obserwowano klinicznych objawów niedoboru. Obserwuje się go w przypadku zaburzeń wchłaniania tłuszczu i wśród osób z rzadką chorobą genetyczną - abetalipoproteinemią (zespół Bassena-Kornzweiga). Na niedobór witaminy E są narażone również osoby z mukowiscydozą i celiakią. 

Na niedobór witaminy E szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży. Zbyt mała podaż tokoferoli może wpłynąć na zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka. 

Nie wykazano ujemnego wpływu na organizm wynikającego z krótkotrwałego spożycia nadmiernych ilości witaminy E. Spożywanie bardzo dużych dawek może być przyczyną u niektórych ludzi dorosłych: zmęczenia, bólu głowy, osłabienia mięśni. Należy zwrócić uwagę na możliwość niekorzystnego wpływu na zdrowie spożywania suplementów witaminy E w ilości około 270 mg równoważnika α-tokoferolu/osobę/dobę lub wyższych przez okres przynajmniej roku.