Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Preparaty zawierające witaminę A i preparaty złożone witaminy A i D

Preparaty zawierające witaminę A i preparaty złożone witaminy A i D uzupełniają niedobory tych witamin. Witamina A (retinol, beta-karoten) to niezwykle ważna witamina, która ma duże znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Ma znaczący udział w procesie widzenia, wpływa na wzrost, reguluje regenerację nabłonka i innych komórek organizmu. Oprócz tego działa przeciwnowotworowo, chroni nabłonek układu oddechowego przed drobnoustrojami, wzmacnia układ odpornościowy, utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych. Witamina A jest często łączona z innymi witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach jak witamina D i E. Osoby, które pracują przy komputerze, kobiety w ciąży, alkoholicy, a także osoby starsze mogą być zagrożeni niedoborami witaminy A. W dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po suplementy witaminowe (np. Vitagal Witamina A, Vitaminum A2000+D3400 Hasco) , lecz trzeba pamiętać, że nadmierne spożycie witaminy A, z uwagi na fakt gromadzenia się jej w wątrobie, może być toksyczne dla organizmu i niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego witaminy należy zażywać ściśle według zaleceń lekarze lub zgodnie z ulotką farmaceutyku.


ADEK Vita Activlab Pharma interakcje ulotka kapsułki 60 kaps.

ADEK Vita Activlab Pharma

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
ADEK Ekamedica interakcje ulotka kapsułki miękkie 60 kaps.

ADEK Ekamedica

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
ADEK E-Vit interakcje ulotka krople 30 ml

ADEK E-Vit

30 ml

suplement diety


Ulotka
ADEK Pro interakcje ulotka kapsułki 30 kaps.

ADEK Pro

30 kaps.

suplement diety


Ulotka
ADEK-Vit Softgel Active Pharmovit interakcje ulotka kapsułki miękkie 60 kaps.

ADEK-Vit Softgel Active Pharmovit

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
ADEK-Vitum interakcje ulotka kapsułki 30 kaps.

ADEK-Vitum

30 kaps.

suplement diety


Ulotka

ADEK-Vitum interakcje ulotka kapsułki 60 kaps.

ADEK-Vitum

60 kaps.

suplement diety


Ulotka
ADEK-Vitum Aerozol interakcje ulotka spray 6 ml

ADEK-Vitum Aerozol

6 ml

suplement diety


Ulotka

Witamina A oraz preparaty zawierające witaminę A i D

Co to jest witamina A?

Witamina A jest ogólnym terminem, który odnosi się do kilku substancji - retinolu i jego pochodnych (tzw. retinoidy) oraz beta-karotenu i niektórych innych karotenoidów. Witamina A, razem z witaminami D, E i K, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że jest magazynowana w tkance tłuszczowej i w wątrobie. Dzięki temu trudniej o jej niedobór, ale z drugiej strony jej nadmiar może być szkodliwy. Szczególną ostrożność w dawkowaniu witaminy A powinny zachować kobiety w ciąży.

Jakie funkcje pełni witamina A?

Najważniejsze funkcje i właściwości witaminy A:

 • udział w syntezie białek i przemianach lipidów (tłuszczów);
 • poprawa zdolności regeneracyjnej komórek ;
 • udział w prawidłowym przebiegu procesów wzrostowych;
 • potencjalne właściwości antynowotworowe;
 • poprawa zdolności widzenia;
 • odnowa naskórka;
 • działanie przeciwzmarszczkowe (stymulacja wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze);
 • zmniejszanie wrażliwości skóry na promienie UV.

Jakie są objawy niedoboru i nadmiaru witaminy A?

Niedobory tej witaminy mogą powodować zaburzenia w procesie widzenia, np. wystąpienie tzw. kurzej ślepoty (niedowidzenia o zmierzchu), niekorzystne zmiany nabłonka wyściełającego błony śluzowe dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, spowolnienie, a nawet zahamowanie wzrostu i rozwoju młodych organizmów oraz zaburzenia dotyczące układu nerwowego.

Nadmierne spożycie witaminy A, z uwagi na fakt gromadzenia się jej w wątrobie, może być toksyczne i teratogenne (działanie toksyczne na płód). Hiperwitaminoza A może się objawić powiększeniem wątroby, nadmierną pobudliwością, bólem głowy, osłabieniem czy chorobami skóry oraz zaburzeniami wzroku.

Jakie są źródła witaminy A w diecie?

Głównymi źródłami witaminy A są: 

 • żółtka jaj,
 • pełne mleko i jego przetwory,
 • wątroba,
 • tłuste ryby morskie,
 • owoce i warzywa o czerwonym, pomarańczowym i zielonym kolorze.

Występujące w żywności różne związki o charakterze witaminy A mają różną aktywność biologiczną. Karotenoidy są w mniejszym stopniu wykorzystywane z pożywienia niż retinol. Przyjmuje się, że całkowite wykorzystanie ß-karotenu jest 6-krotnie mniejsze niż retinolu, a innych karotenoidów 12-krotnie. Dlatego łączną zawartość witaminy A w produktach spożywczych wyraża się w mikrogramach (µg) równoważnika (ekwiwalentu) retinolu.

Przyswajanie witaminy A przez organizm zwiększają inne witaminy (C, D, E, witaminy z grupy B), a także niektóre pierwiastki (wapń, fosfor i cynk). Kofeina, nikotyna i alkohol znacznie zmniejszają jej wchłanianie.

Czy konieczna jest suplementacja witaminy A?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A u mężczyzn wynosi 900 mcg, a u kobiet 700 mcg. Jeśli nasza dieta jest mało zróżnicowana i nie zawiera wystarczającej ilości witaminy A, można sięgnąć po apteczne preparaty zawierające witaminę A. W szerokiej gamie produktów znajdziemy zarówno produkty zawierające samą witaminę A lub też połączenia witaminy A z witaminą D lub z witaminą E. Witamina A wchodzi również w skład licznych preparatów wielowitaminowych dostępnych w aptekach.
Warto pamiętać, że witamina A w nadmiarze jest bardzo szkodliwa dla organizmu. Symptomy toksycznego działania witaminy A wśród osób dorosłych obserwuje się przy dziennym spożyciu 15 000 mcg retinolu.

Witamina A – pomoc dla skóry

Witamina A przyspiesza odnowę naskórka, wzmacnia jego funkcję ochronną i zmniejsza utratę wody ze skóry. Zwiększa za to wytwarzanie kolagenu i elastyny - podstawowych składników budulcowych skóry oraz likwiduje drobne zmarszczki i przebarwienia. Dzięki temu witamina A należy do najbardziej znanych i skutecznych składników preparatów przeciwstarzeniowych. 

Beta-karoten, czyli prowitamina A, jest dodatkowym "filtrem przeciwsłonecznym", który zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV, a tym samym ryzyko poparzenia skóry.

Wiele związków spośród pochodnych retinolu ma szerokie zastosowanie w leczeniu trądziku. Można tu wymienić tretynoinę (kwas retinowy), izotretynoinę (kwas 13-cis retinowy), adapalen i tazaroten. Substancje te zmniejszają aktywność gruczołów łojowych i normalizują proces złuszczania naskórka. W ten sposób hamują wydzielanie sebum, powstawanie zmian zapalnych oraz rozwój bakterii. Występują zarówno w preparatach do stosowania zewnętrznego, jak i w środkach doustnych wydawanych z przepisu lekarza.