Paracetamol Hasco interakcje ulotka zawiesina doustna 0,12 g/5ml 150 g | butelka

Dostępny w mniej niż połowie aptek

 

Paracetamol Hasco zawiesina doustna | 0,12 g/5ml | 150 g | butelka

Rodzaj: lek dostępny bez recepty
Substancja czynna: Paracetamolum
Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A.

Zapytaj farmaceutę

Masz pytania dotyczące dawkowania Paracetamol Hasco?
Teraz możesz je zadać farmaceucie!



Opis produktu Paracetamol Hasco

Kiedy stosujemy lek Paracetamol Hasco?

Stany gorączkowe i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu), dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy).

Paracetamol Hasco - działanie leku

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.



Jaki jest skład leku Paracetamol Hasco?

5 ml zawiesiny zawiera 120 mg paracetamolu (Paracetamolum).

Substancje pomocnicze biologicznie czynne: sacharoza.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Paracetamol Hasco?

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu leczniczego, ciężka niewydolność wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby, ciężka niewydolność nerek, choroba alkoholowa. Nie stosować u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia.


Paracetamol Hasco – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Działania niepożądane są wymienione poniżej w zależności od układów narządowych i częstości występowania. Częstość występowania jest określona jako: rzadko (³1/10 000, < 1/1 000) lub bardzo rzadko (< 1/10 000, w tym pojedyncze przypadki). W obrębie każdej grupy objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem częstości występowania.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Bardzo rzadko (< 1/10 000): zmniejszenie liczby płytek krwi (trombocytopenia), leukocytów (leukopenia, agranulocytoza).

Zaburzenia żołądka i jelit

Bardzo rzadko (< 1/10 000): nudności, wymioty, biegunka.

Zaburzenia układu immunologicznego

Rzadko (≥1/10 000, < 1/1 000): skórne reakcje uczuleniowe: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry.

Produkt leczniczy stosowany przez dłuższy czas lub przedawkowany może spowodować uszkodzenie wątroby i nerek oraz methemoglobinemię z objawami sinicy (szaroniebieskie zabarwienie skóry).


Paracetamol Hasco – dawkowanie leku

Produkt leczniczy stosuje się doustnie.

Przed użyciem energicznie wstrząsnąć w celu uzyskania jednolitej zawiesiny.

Produkt leczniczy przeznaczony dla dzieci.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przeciętna jednorazowa dawka wynosi 10 do 15 mg na kilogram masy ciała lub według poniższej tabeli wiekowej. Pojedynczą dawkę można podawać 4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny.

Jeżeli po 3 dniach utrzymuje się gorączka należy zgłosić się do lekarza. Stosowanie u dzieci poniżej 2 roku życia powinno być zlecone przez lekarza.

Wiek dziecka

Średnia dawka paracetamolu na przeciętną masę ciała

Liczba łyżek miarowych zawiesiny

3 miesiące ? 1 rok

80 mg

½ do 1 (2,5 do 5 ml)

2 - 3 lata

160 mg

1 do 1½ (5 do 7,5 ml)

4 - 5 lat

240 mg

2 (10 ml)

6 - 8 lat

320 mg

2½ do 3 (12,5 do 15 ml)

9 - 10 lat

400 mg

3 do 3½ (15 do 17,5 ml)

11 - 12 lat

480 mg

4 (20 ml)

Do opakowania dołączona jest miarka lub łyżka miarowa lub korek i strzykawka doustna.

Instrukcja dawkowania przy pomocy strzykawki doustnej:

A) w przypadku strzykawki z zamocowanym na jej końcu korkiem:

- mocno wcisnąć korek w szyjkę butelki przy pomocy strzykawki,

- aby napełnić strzykawkę, butelkę należy energicznie wstrząsnąć, odwrócić do góry dnem, a następnie ostrożnie przesuwać tłok strzykawki do dołu, wciągając zawiesinę w pożądanej ilości określonej na podziałce,

- butelkę odwrócić do pozycji początkowej i ostrożnie wyjąć strzykawkę z korka (rys. 1),

Rysunek 1

- końcówkę strzykawki należy umieścić w ustach dziecka, a następnie wolno wciskając tłok, ostrożnie opróżnić zawartość strzykawki,

- po zastosowaniu butelkę zamknąć, pozostawiając korek w szyjce butelki, a strzykawkę umyć i wysuszyć.

B) w przypadku strzykawki z korkiem umieszczonym w szyjce butelki:

- po odkręceniu zakrętki nałożyć strzykawkę na korek umieszczony w szyjce butelki,

- aby napełnić strzykawkę, butelkę należy energicznie wstrząsnąć, odwrócić do góry dnem, a następnie ostrożnie przesuwać tłok strzykawki do dołu, wciągając zawiesinę w pożądanej ilości określonej na podziałce,

- butelkę odwrócić do pozycji początkowej i ostrożnie wyjąć strzykawkę z korka (rys. 2),

Rysunek 2

- końcówkę strzykawki należy umieścić w ustach dziecka, a następnie wolno wciskając tłok, ostrożnie opróżnić zawartość strzykawki,

- po zastosowaniu butelkę zamknąć, a strzykawkę umyć i wysuszyć.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących stosowania z posiłkiem.


Paracetamol Hasco – jakie środki ostrożności należy zachować?

Produkt leczniczy zawiera paracetamol.

Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

Bez zalecenia lekarza nie stosować:

- przeciwbólowo dłużej niż 3 dni u dzieci,

- w przypadku nawracającej lub wysokiej gorączki dłużej niż 3 dni.

W czasie stosowania paracetamolu nie należy spożywać napojów alkoholowych, nie stosować produktu leczniczego u osób uzależnionych od alkoholu. Stosować ostrożnie u osób z niewydolnością wątroby lub nerek.

Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby występuje u osób głodzonych. U osób z astmą, uczulonych na kwas salicylowy może wystąpić uczulenie na paracetamol.

Z uwagi na zawartość sacharozy, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować produktu leczniczego.


Przyjmowanie leku Paracetamol Hasco w czasie ciąży

Paracetamol przenika przez łożysko i do mleka kobiecego. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować tylko w razie konieczności, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.


Interakcje z innymi lekami

Zażywanie tego leku z innymi lekami w tym samym czasie może negatywnie wpływać na twoje zdrowie.

Najczęściej wykrywamy interakcje z następującymi lekami :


Interakcje z żywnością

Interakcje tego leku z żywnością mogą wpływać na ograniczenie skuteczności leczenia.

Poniżej znajduje się lista znanych nam interakcji tego leku z żywnością.

Interakcja bardzo istotna

Dotyczy leków
Paracetamol Hasco

Inne

Kofeina wzmaga działanie paracetamolu. Przewlekłe spożywanie czosnku w nadmiernej ilości w czasie przyjmowania leku, zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.

Interakcja bardzo istotna

Dotyczy leków
Paracetamol Hasco

Alkohol

Addytywne działanie toksyczne alkoholu i paracetamolu powoduje zaistnienie szczególnie dużego ryzyka uszkodzenia wątroby.


Inne opakowania


Grupy

  • Środki przeciwbólowe dla dzieci

    W tej kategorii znajdziesz preparaty przeciwbólowe dla dzieci stosowane podczas gorączki oraz bólach głowy, gardła, mięśni, uszu, w czasie ząbkowania,. Dostęone w postaci czopków, zawiesin, granulatu itp.


Podobne produkty z tą samą substancją czynną


Może Cię również zainteresować:


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o identyfikatorach BLOZ produktów są dostępne adresem www.blozinfo.osoz.pl.

Zapytaj farmaceutę

Masz problem zdrowotny?
Zadaj pytanie farmaceucie.