dzień dobry, mam pytanie czy jeśli w polu odpłatności znajduję się symbol ,,P" to czy lek może zostać wydany bezpłatnie?

Odpowiedzi farmaceutów

symbol P oznacza, że otrzymasz lek za najniższą opłatę wynikającą z wykazu,czyli jesli lek wystepuje w odplatnosci B, 30%, R 100 % to farmaceuta wg prawa wybiera odplatnosc najniższa czyli B - co oznacza, że lek jest bezpłatny do wysokości limitu ustalanego przez MZ - co nie zawsze oznacza że lek jest za darmo, często są to groszowe sprawy.

2020-01-22

Awatar
 3
Nagroda

Lek wówczas jest wydawany z najbardziej korzystną odpłatnością dla pacjenta, dlatego tez moze być wydany bezpłatnie jesli dany lek ma taka odpłatność

2020-01-22

Awatar

Farmaceuta

z apteki w Wrocławiu

 1

symbol P świadczy o "lepszej" zniżce leku w przypadku kiedy lek występuje w dwóch rodzajach odpłaności. Wtedy należy wydać odpłatność korzystniejszą dla pacjenta. to tak bardzo ogólnie. Pozdrawiam

2020-01-22

Awatar

mgr farm. Antoni Stolorz

z apteki w Bieruniu

 2
Nagroda

Witam. Tak ale tylko jeżeli dany lek jest refundowany w takiej odpłatności. Jeżeli limit finansowania z NFZ jest niższy niż cena leku to i tak będzie trzeba dopłacic róznicę.

2020-01-22

Awatar

mgr farmacji Robert Związek

z apteki w Lubartowie

 3
Nagroda

Osnaczenie "P" daje możliwość realizacji recepty z możliwie najniższą odpłatnością dla pacjenta. Odpłatność za leki z ceną urzędową jest regulowana przez Ministerstwo Zdrowia. O ile dla zapisanego leku na listach refundacyjnych ustalono odpłatność bezpłatnie, wówczas zostanie on wydany bezpłatnie.

2020-01-22

Awatar
 1

Wstecz