Awatar

mgr farm. antoni stolorz

Farmaceuta z apteki w Bieruniu

  205


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Plavix czy Pegorel który lek jest dobry

plavix to oryginał czyli lek który firma wymyśliła i sprzedaje drogo aby odbić sobie koszt badań. Pegorel do zamiennik. Czyli wtedy gdy skończyła się ochrona patentowa na substancję "Clopidogrel " wiele firm zaczęło produkować odpowiedniki. Aby firma zarejestrowała odpowiednik to musi przeprowadzić badania dostępności leku we krwi na zdrowych ochotnikach czyli lek generyczny czyli zamiennik musi spełniać kryterium biodostępności czyli lek musi się zachowywać w organiżmie człowieka tak jak oryginał.

 6

Moje tabletki antykoncepcyjne należy przechowywać w temp. >30°C. Latem niestety w moim domu takie panują.Mam za to możliwość przechowywać je w pomieszczeniu, w którym temp. wynosi ok. 16° C, jednak zdarza się, że spada ona do 13-14°. Słyszałam, że powinno być 15-30°. Czy ta minimalnie chlodniejsza temperatura może zaszkodzić tabletkom?

tak na prawdę to nie wiemy jaka temperatura szkodzi. Farmakopea Polska tworzy zakresy temperatur i temperatura pokojowa ma swój zasięg. Wydaje mi się że lepiej przechłodzić niż przegrzać. Temperatura chłodna to 5-15 stopni celsjusza a to jeszcze nie lodówka bo 2-7.

 5

Dzień dobry! Mam takie nietypowe pytanie ale związane z tym że nie wiem kogo pytać w aptece o takie sprawy. Mianowicie pomagam znajść pracę osobie w Busku Zdroju w aptece jest technikiem na staż. Bardzo tej osobie zależy na pracy w Buskich aptekach. Proszę o w miarę szybką odpowiedź. Miłego popołudnia!

zdecydowanie większe szanse będą jeśli ta osoba zarejestruje się w pośredniaku i skorzysta ze stażu. Właściciele dużo chętniej zatrudniają w ten sposób. Jeśli przyjmie na staż np na 4 miesiące to musi potem zatrudnić taką osobę również na 4 miesiące. I staż leci a 2 lata to bardzo długo.

 5

Leki na kartę emeryta,czy są wydawane taniej tylko rano.Dziękuję

co to jest karta emeryta? czy to aby na pewno nie następny nieuczciwy program lojalnościowy?

 5

Witam.Poszukuję leku regulującego poziom hormonów. Mam 38 lat i nagle pojawiły mi się problemy z cerą (wypryski, suchość), wahania nastroju, nadmierna nerwowość, wahania wagi. Przeczytałam o preparacie LIGUNIN, czy w moim przypadku byłby skuteczny? Czy jest coś innego, skuteczniejszego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obawiam się że to nie będzie takie proste. Należałoby wpierw zrobić poziom hormonów we krwi. Badanie takie zleca ginekolog i później je interpretuje. Ponieważ normy są szerokie i laikowi mogą nic nie mówić. Pozimom też się waha w zależności od dnia cyklu.

 5