Awatar

mgr farm. Adam Bratek

 335  295

Farmaceuta z apteki w Elblągu


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Warunki refundacji leku Forxiga, dla kogo jest zniżka?

Mężczyzna, 58 lat

Cukrzyca typu 2, u pacjentów przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c ≥ 8 % oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako: 1)potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub 2)uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub 3) obecność 3 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej: -wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet, -dyslipidemia, -nadciśnienie tętnicze, -palenie tytoniu, -otyłość W pozostałych przypadkach lek pełnopłatny we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach.

 0

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Dzień dobry mam wielką prośbę otóż mieszkam za granicą mam depresję poporodowa i nerwice lękowa wywołana bezsennościa, od 5 miesięcy mam straszny problem z spaniem. Śpię po 2 godziny potem się wybudzam koło 1 i nie mogę już spać. Lekarze przepisuje antydepresanty a ja nie chcę ich brać bo się boję takich leków. Obecnie od tygodnia zażywam tabletki laif 900 z dziurawca widzę minimalna poprawę. Moje pytanie brzmi co bym mogła wziąść czasem na sen?? Melantonina? Neospasmina, extraspasmina praktycznie wcale już nie pomaga a bralam bardzo rzadko. Mam również relanium ale nie chce próbować takich silnych leków. Bardzo proszę o pomoc bo już jestem bezradna a lekarze pomoc mi nie chcą, mówią że jestem za młoda i sobie poradzę. Bezsenność nakręca mi wszystko.

Kobieta, 26 lat

Działając "na własną rękę, popełnia Pani kardynalny błąd. Lekarz jest od tego, by dokonać właściwej diagnozy i włączyć odpowiednie leczenie. Pisze Pani, że "nie chce brać takich leków" a niżej twierdzi Pani, że lekarze nie chcą Pani pomóc... Przepraszam, ale ręce opadają... Nie poradzi sobie Pani z problemem bezsenności ani tym bardziej z depresją, jeżeli nie będzie Pani wypełniać zaleceń lekarza.

 0

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Dzień dobry. Od trzech dni zażywam: deflegmin , aphtin , Wit B , i dziś 7.30 brałam unidox solutab jedną tabletkę. Czy o godzinie 21 mogę wypić dwa piwa? I czy mogę na dwa dni odstawić te wszystkie leki ,by spędzić czas ze znajomymi na urodzinowej imprezie ,a wiadomo,że będzie tam alkohol . Dziękuję za odpowiedź ☺️

Kobieta, 33 lata

Nie, nie może Pani. Jeśli zrobi Pani "przerwę" w stosowaniu antybiotyku, skutki mogą być opłakane. Picie alkoholu podczas antybiotykoterapii - skutki także opłakane.

 1

Zobacz wszystkie odpowiedzi

witam, moja żona dotała recepty od tego samego lekarza na zinnat 500mg i macromax 500 mg, wyszukiwarka interakcji między lekami pokazała zakaz łączenia. Chciałbym to potwierdzić

Kobieta, 39 lat

Zasadniczo nie łączy się antybiotyku bakteriobójczego z bakteriostatycznym. Jednakże w niektórych przypadkach antybiotykoterapii, np. w przypadku nietolerancji na penicyliny lub w przypadku II rzutu antybiotykoterapii (w sytuacji, gdy I rzut okazał się nieskuteczny) stosuje się połaczenie cefalosporyny II bądź III generacji z antybiotykiem makrolidowym. Proszę się nie obawiać. Lekarz w tym przypadku nie popełnił z pewnością błędu :) Pozdrawiam.

 0

Zobacz wszystkie odpowiedzi