Awatar

mgr Marta Kurnatowska

Farmaceuta z apteki w Poznaniu

  84


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Czy zomiren można zażywać razem z depralinem

Jednoczesne stosowanie obu leków może nasilać występowanie ich działań niepożądanych takich jak zawroty głowy, senność, problemy z koncentracją. Należałoby skontaktować się ze specjalistą, zwłaszcza jeżeli leki były wypisane przez różnych lekarzy.

 0

Witam. Proszę o polecenie mi jakiegoś zamiennika maści Protopic 0,1 %. Tej maści nie można już dostać w żadnej aptece ani hurtownii.

Nie ma żadnej innej maści z dokładnie tą samą substancją chemiczną co w Protopicu. Istnieje jednak lek Elidel, która ma w składzie substancję działającą w ten sam sposób co Protopic. Jest on łatwiej dostępny w hurtowniach, ale nie może go Pan zrealizować na receptę wypisaną na Protopic. Lekarz musiałby wypisać nową.

 0

Kiedy lek Xarelto jest refundowany. Moja mama za lek 0,015g 28 tabl. płaci 150-160 zł. Dlaczego, skoro jest napisane 75 + "refundowany" ?

O refundacji leku decyduje Ministerstwo Zdrowia. W zależności od jego decyzji dany preparat może być refundowany we wszystkich wskazaniach lub tylko w niektórych schorzeniach. W przypadku Xarelto refundacja dotyczy tylko opakowań po 14 i 42 tabl. Jeżeli lekarz zapisze na recepcie np. 1op. a 28 tabl. To taki lek będzie pełnopłatny. Warto zauważyć że nawet w przypadku refundowanych opakowań lekarz może wpisać zniżkę tylko w przypadku konkretnych chorób, tj. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna oraz profilaktyka nawrotów tych schorzeń (musiały kiedyś wcześniej wystąpić żeby była zniżka).

 1

Dzień dobry, od kilku dni bardzo boli mnie gardło. Nie mogę spać gdyż budzi mnie ten ból. Seria prenalen nie pomaga. Czy są dostępne tabletki przeciwbólowe bądź w formie psikaczy do gardła które można stosować w ciąży? Proszę o pomoc bo już nie mogę sobie dać rady. Z domowych sposobow plucze gardło roztworem z solą, jem dużo czonsknu ale poprawa jest znikoma.

W okresie ciąży może Pani bezpiecznie stosować preparaty z benzydaminą, czyli np. Tantum Verde, Hascosept, Uniben. Benzydamina ma działanie przeciwzapalne, a także delikatnie znieczulające i odkażające, z pewnością więc pomoże na uciążliwy ból gardła. Preparaty te występują zarówno w formie tabletek do ssania jak i aerozoli czy płukanek do gardła, może więc Pani wybrać postać, która najbardziej Pani odpowiada. Z domowych sposobów polecam również płukanie gardła roztworem z szałwii, pomaga nie tylko w czasie ciąży :)

 0

mam przepisany Nimesil czy mogę go brać razem z z lekiem atarax ?

Wymienione przez Panią leki nie wchodzą ze sobą w interakcje, więc może Pani spokojnie używać je jednocześnie. Proszę tylko pamiętać, aby nie stosować Nimesilu na pusty żołądek oraz by nie pić alkoholu podczas stosowania Ataraxu.

 1