Awatar

mgr Marta Kurnatowska

 47  85

Farmaceuta z apteki w Poznaniu


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Dostalam od lekarza tribiotic, a karmię piersią czy mogę go stosować bo ulotka mówi że nie ma badań na ten temat więc nie. Maść pewnie przenika przez,skórę.

Kobieta, 41 lat

Witam. Preparat Tribiotic zawiera trzy różne antybiotyki: bacitracynę, polimyksynę B oraz neomycynę. Dwa pierwsze nie wchłaniają się przez skórę są więc całkowicie bezpieczne w okresie laktacji. Neomycyna owszem wchłania się, ale tylko przez skórę uszkodzoną (np. przy zastosowaniu preparatu na ranę). Dodatkowo nawet po dostaniu się do krwi neomycyna słabo przenika do mleka, ponieważ słabo rozpuszcza się w tłuszczach. Może Pani bezpiecznie zastosować Tribiotic na nieuszkodzoną skórę. W przypadku stosowania na ranę najlepiej byłoby zastosować preparat zaraz po karmieniu. Ma wtedy Pani pewność, że w mleku nie będzie neomycyny. Maści oczywiście nie wolno stosować na miejsca z których dziecko może ją zlizać, czyli np. brodawki.

 3

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Witam, mam pytanie przez jaki czas trzeba przyjmować początkową szczepionke Novo Helisen Depot na roztocza? Chodzi mi o okres w którym sie przyjmuje co tydzień

Mężczyzna, 18 lat

Dawkowanie NovoHelisenu ustalane jest indywidualnie i zależy od siły zdiagnozowanej alergii, wieku pacjenta, a przede wszystkim od tego jak poszczególne dawki są tolerowane przez danego pacjenta. Dlatego ciężko przewidzieć jak długo będzie trwał ten etap terapii. Cotygodniowe zastrzyki przyjmuje się do momentu ustalenia tzw. indywidualnej dawki maksymalnej, czyli takiej, której przekroczenie wywoła objawy niepożądane (czyli po prostu reakcję alergiczną).

 3

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Witam, Jestem w ciąży. Od początku stosuje Dopegyt 3x1 co 8h( o 6 godz. 14 godz 22 godz ). Dodatkowo teraz tardyferon fol (żelazo) 2x1. Na ulotce jest napisane, że żelazo osłabia wchłanianie Dopegytu. W jakich porach przyjmować żelazo, aby było nadal dobre działanie leku na nadciśnienie?

Kobieta, 30 lat

Witam. Bardzo dobrze, że zwraca Pani uwagę na interakcje między lekami. Według producenta leku przyjmowanie Dopegytu i Tardyferonu fol należy rozdzielić od siebie o co najmniej 2 godziny. Najlepiej byłoby jednak zmaksymalizować ten odstęp, czyli w Pani przypadku przyjmować żelazo o godzinie 10 i 18. Dla bezpieczeństwa powinna pani również systematycznie mierzyć ciśnienie, aby upewnić się, że Dopegyt dobrze działa. Jednocześnie warto pamiętać również o tym, że preparatów żelaza nie powinno łączyć się z preparatami wapnia i cynku, jak również z pokarmem bogtym w te minerały (mleko, sery itp.)

 3

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Czy jest jakaś maść bez recepty która działa tak samo jak maść PROTOPIC?

Mężczyzna, 58 lat

Niestety żadna z maści dostępnych bez recepty nie będzie miała takiego samego mechanizmu działania jak Protopic.

 3

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Lekarz przepisał mi Tinidazolum oraz Pimafucin na infekcje pochwy ,ale czy te lekarstwa nie są na różne dolegliwości, bakterie ?

Kobieta, 39 lat

Pimafucin działa przeciwgrzybiczo, a z kolei tinidazol przeciwbakteryjne i przeciwpasożytniczo. Możliwe, że lekarz podczas badania stwierdził u Pani infekcję mieszaną, w związku z czym zalecił stosowanie dwóch substancji działających na inne drobnoustroje.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi