Awatar

Mgr farm. Remigiusz Antonik

 27  34

Farmaceuta z apteki w Błędowie


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Czy mogę otrzymać 2 op leku o połowę słabszego niż jest wpisany na recepcie w ilości 1op że zniżką?

Kobieta, 45 lat

Tak, jest taka możliwość. Zgodnie z § 2 ust. 4 i 5 rozporządzenia w sprawie wydawania z apteki leków i wyrobów medycznych, jest możliwość wydania leku w dawce o połowę niższej niż dawka zaordynowana przez lekarza. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dawka ta powinna stanowić wielokrotność dawki, a ilość substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym wydawanym w dawce mniejszej ma łącznie odpowiadać ilości substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym w dawce określonej na recepcie. Tj. za 1 op leku w hipotetycznej dawce 20 mg, można otrzymać 2 op leku w hipotetycznej dawce 10 mg.

 2

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Witam. Mam pytanie. Zdążyłam gripex hot, strepsils intensive, oraz flegamax. Czy te leki wchodzą że sobą w interakcje. Dodatkowo przyjmuje rexetin, trittico i ketrel

Kobieta, 21 lat

Stosowane przez Panią leki bez recepty, czyli wspomniany Gripex HOT, Strepsils Intensive oraz Flegamax nie wchodzą ze sobą w interakcje i śmiało można je stosować w połączeniu ze sobą. Zażywany przez Panią lek Rexetin może nieznacznie nasilać niekorzystne działanie flurbiprofenu (Strepsils Intensive) na śluzówkę żołądka, lecz jest to mało istotna interakcja, ponieważ lek ten stosuje Pani jedynie doraźnie i prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnego działania na błonę śluzową żołądka jest znikome. Jednak zwróciłbym uwagę na połączenie Rexetinu i Trittico, jednoczesne stosowanie ww. leków może prowadzić do tzw. zespołu serotoninowego, czyli zwiększenia poziomu serotoniny w mózgu. Jeżeli stosowanie obydwu leków zalecił jeden lekarz, należy obserwować reakcję organizmu i w razie wystąpienia zaburzeń rytmu serca, bólu w okolicach klatki piersiowej, zawrotów głowy, podwyższonego ciśnienia, czy duszności należy skontaktować się z lekarzem.

 2

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Witam czym różni sie lek pregnyl w fiolce a ampluce

Mężczyzna, 25 lat

Obecnie na rynku dostępne są jedynie fiolki Pregnylu. Nie ma zasadniczej różnicy pomiędzy fiolką a amupłką. Różnica dotyczy jedynie zawiłości prawnych związanych z rejestracją produktu leczniczego i jego dopuszczeniem do obrotu. Fiolka ma aktualne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane w 2015 (przedłużenie), natomiast ampułka w 2008.

 1

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Biorę xsarelto 20 mg rano czy mogę wypić parę piw jak odstawieniu lek na 2 dni

Mężczyzna, 39 lat

Nie zachęcam Pana do picia alkoholu, lecz należy obiektywnie stwierdzić, że lek Xarelto i alkohol nie oddziałują na siebie. Należy jednak zawsze pić z umiarem i dotrzymywać zaleceń lekarskich i na własną rękę nie odstawiać leku przeciwzakrzepowego, nawet na wspomniane przez Pana dwa dni.

 2

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Carvedilol Al 12.5mg Czy od ty tabletek można przytyć. I czy powodują zwiększenie cukru we krwi

Kobieta, 53 lata

Carvedilol należy do grupy leków betaadrenolitycznych zwanych potocznie betablokerami. Leki te mogą powodować zwiększenie masy ciała i mogą wywołać efekt diabetogenny. Ww. działanie niepożądane występuje częściej w przypadku starszych leków tej grupy (tj. metoprolol, czy atenolol), nowsza generacja, do której należy stosowany przez Panią carvedilol znacznie rzadziej wywołuje efekt diabetogenny, ale jego wystąpienia nie można wykluczyć. Należy kontrolować swoją wagę i regularnie stosować przepisany przez lekarza lek i na własną rękę go nie odstawiać. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem lub ewentualnie dietetykiem.

 2

Zobacz wszystkie odpowiedzi