Wstecz

Czy mogę otrzymać 2 op leku o połowę słabszego niż jest wpisany na recepcie w ilości 1op że zniżką?

Kobieta, 45 lat

Odpowiedzi farmaceutów

Tak, jest taka możliwość. Zgodnie z § 2 ust. 4 i 5 rozporządzenia w sprawie wydawania z apteki leków i wyrobów medycznych, jest możliwość wydania leku w dawce o połowę niższej niż dawka zaordynowana przez lekarza. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dawka ta powinna stanowić wielokrotność dawki, a ilość substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym wydawanym w dawce mniejszej ma łącznie odpowiadać ilości substancji czynnej zawartej w produkcie leczniczym w dawce określonej na recepcie. Tj. za 1 op leku w hipotetycznej dawce 20 mg, można otrzymać 2 op leku w hipotetycznej dawce 10 mg.

2019-05-15

Mgr farm. Remigiusz Antonik

Farmaceuta z apteki w Błędowie

Awatar

 1


Wszelkie porady oraz odpowiedzi na pytania są udzielane przez farmaceutów z należytą starannością i w oparciu o najlepszy stan zawodowej wiedzy, niemniej jednak z uwagi na ograniczony kontakt z pacjentem oraz możliwość podania przez pacjenta niekompletnych informacji, zastrzega się, iż uzyskane w ten sposób informacje nie mogą służyć ani być podstawą do samodzielnej zmiany sposobu diagnostyki i leczenia. Nie zastępują one również porady lekarskiej.

Wstecz