Witam potrzebuje pomocy. Od wczoraj dokucza mnie pieczenie w brzuchu, nwm co to może być. Morfologia mam dobrą, żadnego zapalenia nie ma, u lekarza byłem miesiąc temu. Prawdopodobnie mam to ze stresu bo większość objawów mam od tego(albo od brania melatonina lek am zbyt wiele). Proszę mi powiedzieć od czego może być to pieczenie brzucha, skoro wyniki mam dobre oraz nie mam innych niepokojących objawów? Jaki lek polecacie na to? Mam jutro ważny zjazd I nie mam czasu by do lekarzy czy coś. Chciałbym jakiś lek który łatwo połknąć(nie do ssania bo na mnie one nie działają) oraz coś dobrego na żołądek(mam IBS). Brałem różne leki polprazol, alugastrin, ranigast sos i żadne nie pomogły. Brałem famotydynę ranigast we wtorek ale nie mam pewności czy zadziałało czy nie tylko po nim zawroty głowy miałem. Proszę o pomoc. Nie kopiować gotowych odp z internetu


Odpowiedzi farmaceutów

Każdy z nas od czasu do czasu zmaga się z bólem brzucha. Przeważnie przyczyny dolegliwości są błahe, a problem po pewnym czasie rozwiązuje się sam. Niestrawność pojawiająca się po spożyciu nieświeżych czy ciężkostrawnych produktów, wzmożone ruchy robaczkowe jelit czy też nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach to częste i niegroźne przypadłości, którym towarzyszy ból brzucha. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dyskomfort w okolicach tułowia świadczy o schorzeniach takich jak np. wrzody, refluks czy nawet nowotwory żołądka i przełyku. Jak odróżnić "zwykły" ból od bólu zwiastującego groźne powikłania zdrowotne. Aby rozpoznać, czy dokuczający nam ból brzucha wiąże się z jakąś groźną chorobą, czy raczej świadczy o tymczasowej niedyspozycji układu pokarmowego, należy określić jego natężenie, czas trwania, charakter, a także okoliczności jego wystąpienia i objawy towarzyszące. Natężenie bólu można ocenić za pomocą metody opisowej, gdzie wyróżnia się pięć stopni – brak bólu, ból słaby, ból umiarkowany, ból silny oraz ból nie do zniesienia. Innym sposobem jest skala numeryczna, w której 0 oznacza całkowity brak bólu, zaś 10 – najsilniejszy ból, jaki można sobie wyobrazić. Ból przy niestrawnościach jest ostry, lecz przemijający i zazwyczaj nie towarzyszą mu jakiekolwiek dodatkowe objawy. W niektórych przypadkach mogą pojawić się krótkotrwałe wymioty bądź biegunka. W przypadku zatrucia pokarmowego ból również jest krótkotrwały i ostry, towarzyszą mu jednak wymioty i biegunka, a niekiedy również wysoka gorączka. W obu przypadkach ból trwa względnie krótko i nie jest odczuwany w konkretnym miejscu. Ból, który powinien wzbudzić niepokój, to przeważnie ból zlokalizowany w ściśle określonym miejscu brzucha. Zdarzają się wyjątki od tej reguły, jak np. zapalenie otrzewnej, które wywołuje uogólniony ból w obrębie jamy brzusznej, a zagraża życiu. Zazwyczaj jednak alarmującym bólem jest nagły ból o silny natężeniu zlokalizowany w konkretnym obszarze tułowia.

2024-03-07

Awatar

 1

NagrodaNagrodaNagrodaNagroda

Proszę złożyć zapytanie jeszcze raz, wypowiedzą się inni farmaceuci, pozdrawiam serdecznie i życzę Panu dużo zdrowia! :)

2024-03-07

Awatar

 1

NagrodaNagrodaNagrodaNagroda

Wstecz

Wczytywanie