Awatar

mgr farm. Jacek Borys

Odpowiedzi
153
Polubień
94
Polecanych artykułów

Farmaceuta z apteki w Otwocku


Czy chcesz wysłać pytanie do apteki,
w której pracuje ten farmaceuta?


Opis

Ten farmaceuta nie dodał jeszcze żadnych informacji o sobie.

To Twój profil? Zaloguj się na konto i napisz o sobie kilka zdań, aby pacjenci mogli cię lepiej poznać.


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Szanowni Państwo, Około 3 miesiące temu pulmonolog przepisał mi Fostex 200mcg - 2 opakowania po 180 dawek. Recepta była ważna tylko przez 30 dni, więc wykupiłem te 2 opakowania. Jedno już zużyłem (90 dni terapii) i rozpocząłem drugie. I dopiero teraz zorientowałem się, że na opakowaniu i w ulotce pisze, że leku nie należy stosować po upływie 3 miesięcy od wydania z apteki (gdzie był przechowywany w lodówce). Rozpocząłem więc stosowanie opakowania, które przez 3 miesiące przechowywałem w temperaturze pokojowej i powstaje pytanie, czy ten lek posiada jeszcze działanie lecznicze? Powstaje również pytanie, czy gdy w przyszłości ponownie wykupię 2 opakowania, to jedno powinienem przez 3 miesiące trzymać w lodówce? Dziękuję Państwu za odpowiedzi! Tomasz

Dotyczy ulotki Fostex

Mężczyzna, 45 lat

Producent nie gwarantuje działania leczniczego jeżeli lek przechowywany był w warunkach innych niż zalecane. Stosowanie preparatu jest w tej sytuacji ryzykowne. I - tak jak Pan pisze - "zapasowe" opakowanie powinno być przechowywane w lodówce (w temp. między 2 a 8 st. C).

 1

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Dzień dobry, od lat choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W moim codziennym leczeniu zażywam leki: Asamax 500 i Azathioprine Vis. Podczas sprawdzania interakcji tych leków z innym lekiem, zauważyłam, że integracja występuje ale pomiędzy Asamax i Azathioprine Vis. Wizytę u lekarza prowadzącego mam dopiero za miesiąc, a trochę się zmartwiłam. Czy wiedzą Państwo czy jest to znacząc interakcja? Zakładam, że skoro lekarz mi je przepisał, to wie co robi. Jednak byłabym spokojniejsza. Z góry dziękuję za pomoc!

Dotyczy ulotki Asamax 500

Kobieta, 29 lat

Mesalazyna (Asamax) i azatiopryna są często stosowane łącznie w przewlekłych (czyli wymagających długotrwałego leczenia) stanach zapalnych dróg pokarmowych. Interakcja polega na zwiększeniu ryzyka pogorszenia parametrów krwi i szpiku kostnego (m. in. spadek liczby białych krwinek) ale ryzyko to cały czas pozostaje niskie. Lekarz wie co robi, będzie kierował Panią na odpowiednie badania żeby w porę wychwycić konieczność modyfikacji leczenia (o ile ta konieczność zajdzie, ryzyko jest małe).

 1

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Witam od dwuch lat zmagam się z zespołem suchego oka przyjmowałem wiele antybiotyków i kropli przeciwzapalnych a także mnóstwo kropli nawilżających od pewnego czasu nie pomaga mi nic ciągle oczy swędzą i czuję w nich piach proszę czy jest coś co może mi pomóc

Mężczyzna, 55 lat

Z reguły skuteczne są krople z kwasem hialuronowym i ew. z substancjami zagęszczającymi konsystencję płynu ale skoro nic nie pomaga to może pora na wizytę u okulisty.

 1

Zobacz wszystkie odpowiedzi
Wczytywanie