Awatar

mgr farm. Agnieszka Kuśmierska

Farmaceuta z apteki w Poznaniu

  46


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Chlorek glinku zawarty w preparatach na nadmierne wydzielanie potu jak wpływa na organizm człowieka czy jest szkodliwy? Dlaczego paracetamol na czczo a nlpz po posiłku?

Dzień dobry, Paracetamol można stosować na czzo ze względu na inny mechaniz działania w porównaniu do NLPZ. NLPZ nasilają wydzielanie kwasu żołądkowego i stosowane przewlekle mogą prowadzić do wrzodów a paracetamol nie. Stosowanie tych leków po jedzeniu zmniejsza ryzyko działań nieporządanych. W kwestii bezpieczeństwa stosowania chlorku glinu nie ma jednoznacznych badań. Mimo tego, że jest to środek bardzo skuteczny przy nadmiernej potliwości niektórzy sugerują, że jego stosowanie może prowadzić do szeregu chorób, w tym nowotworów. Niestety nie istnieją badania, które by to potwierdziły lub wykluczyły, więc trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na Pani Pytanie.

 2

Witam, dostałam dziś receptę na xanax 0.25. Biorę również od kilku miesięcy tabletki antykoncepcyjne vibin. Moje pytanie :czy przy doraznyn stosowaniu xanaxu (jeśli ma znaczenie częstotliwość jego brania to proszę o informację dawkę jaką mogę zażyć bez obaw w ciągu np tyg) poziom zabezpieczenia tabletek zmniejsza się? Tabletkę antykoncepcyjna wzięłam o godzinie 18, xanax (pierwszy raz) o godzinie 21. Dodatkowo zarzywan lecytyne oraz magnez

Dzień dobry, Vibin może nasilać działanie Xanaxu powodując wystąpienie lub nasilenie działań nieporządanych leku nawet w przypadku stosowania doraźnego. Dodatkowo Xanax może obniżać skuteczność leków antykoncepcyjnych, więc należałoby stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Czy poinformowała Pani lekarza, który wypisał Pani Xanax, że stosuje Pani doustne środki antykoncepcyjne? Warto porozmawiać o tym z lekarzem, być może zmieni Pani Xanax na inny lek, który nie będzie wchodził w interakcje.

 2

czy stosując Dulcobis można pić piwo

Nie należy łączyć dulcobisu z alkoholem, gdyż jest to tabletka dojelitowa. Alkohol może spowodować jej przedwczesne rozpuszczenie a co za tym idzie silne podrażnienie błony śluzowej żołądka. Dodatkowo preparat ten powoduje utratę elektrolitów, zwłaszcza potasu. Ten sam efekt może mieć piwo, dlatego również nie należy łączyć tych dwóch rzeczy. Zaburzenia elektrolitowe mogą prowadzić do skurczy mięśni a także zaburzeń pracy serca.

 1

Czy można brać połowę dawki z aplikatora.? Podzielić dawkę na dwa razy ?

Nie mogę odpowiedzieć gdyż nie podała Pani o jaki lek chodzi. Mimo to, aplikatory zwykle aplikują dawkę odpowiednią na jeden raz i nie należy jej dzielić.

 1

PAPILOCARE żel dopochwowy Czy można podzielić dawkę z aplikatora i zastosować na dwa razy ?

Nie, aplikator służy do jednorazowego użycia. Ilość preparatu w jednym aplikatorze jest odpowiednia na jeden raz. Preparat stosujemy raz dziennie, najlepiej wieczorem, tuż przed snem gdy nie planujemy już wstawać. Standardowo stosuje się go codziennie przez 21 dni, a następnie co drugi dzień, w zależności od zaleceń lekarza.

 1