Awatar

mgr farm. Agnieszka Kuśmierska

 26  62

Farmaceuta z apteki w Poznaniu


Informacje


Odpowiedzi na pytania pacjentów

Dawkowanie nasorin aqua dla półrocznego dziecka

Mężczyzna

Dzień dobry. Nasorin Aqua to izotoniczna woda morska, tego preparatu nie można przedawkować. Standardowo podaje się 1-2 dawki 2-3 razy dziennie. Dawkowanie to można modyfikować w zależności od potrzeb i celu stosowania.

 2

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Witam.Mam pytanie czy syn lat 10 może przyjmować po obiedzie Actiferol 15 mg,czy pokarm ma jakiś wpływ na wchłanianie tego preparatu.Pozdrawiam!

Mężczyzna, 10 lat

Dzień dobry. W dużej mierze zależy to od tego co syn jadł na obiad. Produkty bogate w witaminę C (warzywa i owoce) a także mięso, zwłaszcza czerwone, będą zwiększać wchłanianie żelaza. Natomiast fasola, chleb razowy, kasza, produkty mleczne czy też herbata będą to wchłanianie hamować. Jednak nie należy przyjmować tego preparatu na pusty żołądek, gdyż może powodować powstawanie wrzodów żołądka. Najbezpieczniej byłoby podać preparat po podwieczorku lub drugim śniadaniu złożonym z surówki lub z owocu. Jeśli nie jest to możliwe lepiej będzie podawać preparat między posiłkami. Należy jednak zwrócić uwagę, czy dziecko nie skarży się na ból brzucha lub inne dolegliwości żołądkowe.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Dzien dobry. Czy lek Moloxin moze zmniejszyć krwawienie podczas okresu?

Kobieta, 26 lat

Dobry wieczór. Niestety nie potrafię dać Pani jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie skłaniałabym się ku stwierdzeniu, że lek ten może nasilić krwawienie podczas okresu, gdyż może powodować obniżenie liczby płytek krwi i wydłużać czas krzepnięcia. Krwawienie może być przez to intensywniejsze i trwać dłużej niż zwykle. Nie można jednak jednoznacznie takiej tezy założyć, gdyż zdarza się, że stosowanie Moloxinu powoduje podwyższenie liczby płytek krwi. Wtedy krew będzie krzepnąć szybciej a krwawienie będzie mniejsze i może trwać krócej. Warto podczas następnej miesiączki (gdy nie będzie już konieczne stosowanie leku) zwrócić uwagę, czy wszystko wróciło do normy. Jeśli krwawienie wciąż będzie niepokojąco skąpe warto skonsultować to z lekarzem. Jeśli podczas stosowania leku zauważy Pani inne niepokojące skutki uboczne, zwłaszcza bóle stawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 3

Zobacz wszystkie odpowiedzi

Czy można stosować lek depakine (na epilepsję) razem z aviomarin lub lokomotive?

Mężczyzna, 12 lat

Dzień dobry. Do tej pory nie opisano interakcji między tymi lekami, więc można zastosować je razem. Należy natomiast zachować ostrożność stosując aviomarin przy występującej padaczce. Może nasilać jej objawy. Lokomotiv natomiast jest suplementem diety na bazie kłącza imbiru i obecnie nie ma opracowań potwierdzających lub zaprzeczających bezpieczeństwu jego stosowania u osób z padaczką. Mimo to, myślę, że byłby on bezpieczniejszym wyborem. Jeśli mimo wszystko wystąpi konieczność zastosowania aviomarinu, należy zwrócić szczególną uwagę, czy po jego zastosowaniu nie nastąpi atak. Jeśli byłaby taka możliwość, warto skonsultować ten pomysł z lekarzem prowadzącym.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi

hygroton w jakiej aptece mogę to znaleść

Kobieta, 70 lat

Najlepiej będzie wprowadzić Pani lokalizację tutaj, na stronie https://ktomalek.pl/ a następnie wpisać szukany lek i dawkę. Strona wyszuka najbliższe Pani apteki posiadające ten lek na stanie. Warto zadzwonić i zarezerwować lek (można też zrobić to przez internet) a następnie udać się pod wskazany adres. Niestety leku tego nie ma obecnie w hurtowniach, może więc być problem z jego pozyskaniem.

 4

Zobacz wszystkie odpowiedzi