Dzień dobry,od trzech tygodni aplikuję sobie lek METEX ( zastrzyk 0,15) jeden raz w tygodniu .Jednocześnie od kilku dni jeden raz dziennie wypijam w postaci roztworu lek przeciwzapalny NIMESIL ponieważ ból był zbyt silny ( choruję od niedawna na łuszczycę stawów).Moje pytanie..Czy mogę zażywać te leki jednocześnie?...ponieważ mam problem ...puchną mi bardzo stopy i kostki.


Odpowiedzi farmaceutów

Fakt że puchną stopy - kostki może wynikać z przebiegu choroby jak i z działań niepożądanych leku metex . Stosowanie leków z grupy NLPZ może nasilać toksyczne działanie metotrexatu a nimesil należy właśnie do grupy NLPZ. Ze względu na chorobę podstawową jak i na fakt że metotrexat jest bardzo silnie działającym lekiem nie mogę odpowiedzieć na to pytanie i wydaje mi się że każdy farmaceuta bał by się jednoznacznie odpowiedzieć. Najstosowniej zapytać się lekarza i to specjalistę który zaordynował leczenie metotreksatem. Pacjenci z tym schorzeniem często biorą jeszcze glikokortykosteroidy jak np metypred który też wywołuje obrzęki. Obrzęk kostki może wywołać również niewydolność układu krążenia. Dlatego problem ten jest bardzo złożony. Pozdrawiam i przepraszam że tylko zrobiłem mętlik w głowie.

2019-08-01

Awatar

mgr farm. Antoni Stolorz

z apteki w Bieruniu

 3

Nagroda

Dzień dobry, interakcja pomiędzy tymi lekami występuję, jednak w praktyce nieistotna. Metex i nimesil są razem stosowane. Warto udać się do lekarza i zrobić badania kontrolne (czynność nerek). Objawy jakie Pani opisuje mogą być powiązane z rozpoczętą terapią metexem i nimesilem, mogą również wynikać z innych przyczyn. Proszę o umówienie wizyty z lekarzem prowadzącym lub Pani lekarze pierwszego kontaktu. pozdrawiam.

2019-08-01

Awatar

Farmaceuta

z apteki w Bielawie

 3

Witam, przyjmuje Pani leki zawierające w swoim składzie METOTREKSAT oraz NIMESULID. Stosowanie obu leków jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych metotreksatu, a zwłaszcza zmniejszenia liczby krwinek białych, czerwonych i płytek krwi, uszkodzenia wątroby i nerek. Jeżeli leki zostały przepisane przez różnych lekarzy, konieczna jest konsultacja w celu ustalenia, czy leki te mogą być jednocześnie stosowane, a jeśli tak, to czy nie zachodzi potrzeba modyfikacji sposobu ich przyjmowania. W przypadku, gdy leki zaordynował ten sam lekarz przestrzegaj schematu dawkowania. W razie wystąpienia osłabienia, nudności, wymiotów, bólu brzucha (zwłaszcza w prawym boku), zażółcenia skóry, obrzęków, zmniejszonej ilości moczu, krwawień (np. z nosa), smolistego stolca lub innych niepokojących objawów - skontaktuj się z lekarzem.

2019-08-01

Awatar

Farmaceuta

z apteki w Dzierżoniowie

 5


Wstecz

Wczytywanie