Co zrobić, aby odzyskać siły przy takim zestawie leków?

Dzień dobry, chciałbym prosić o radę osoby, które być może znajdują się w podobnej sytuacji. Przyjmuję następujące leki: Polfenon 2 × 300 mg, Bibloc 7,5 mg na dobę, Zofenil 1 × 30 mg oraz Embavi 2 × 5 mg. Kilka razy miałem już napady migotania przedsionków. Choruję również na cukrzycę typu 2, dlatego przyjmuję Maymetsi 2 razy dziennie w dawce 50 mg + 850 mg. Dodatkowo stosuję statynę na cholesterol oraz Factolet ER 150 mg raz na dobę z powodu depresji i zaburzeń lękowych. Niestety, od pewnego czasu bardzo źle się czuję. Jestem osłabiony, nadmiernie się pocę i brakuje mi sił nawet na zwykłe codzienne czynności. Mam nadwagę, ale nie jestem w stanie schudnąć, ponieważ brakuje mi energii na ćwiczenia czy nawet dłuższe spacery. W ten sposób powstaje błędne koło, z którego nie potrafię się wydostać. Sytuacja jest tym trudniejsza, że psychiatra ma ograniczone możliwości dobrania mi odpowiednich leków ze względu na możliwe interakcje z Polfenonem. Z kolei kardiolog nie chce zmniejszyć dawek przyjmowanych leków. Nie wiem już, co robić i do kogo zwrócić się o pomoc. Czy ktoś z Państwa miał podobne doświadczenia? Czy udało się znaleźć rozwiązanie, które poprawiło samopoczucie i pozwoliło normalnie funkcjonować? Będę wdzięczny za każdą radę i podzielenie się własnymi doświadczeniami. Z góry dziękuję za pomoc.

Dotyczy ulotki Bibloc

Ręka podaje torbę z lekami

Zobacz, która apteka w Twoim mieście ma lek Bibloc.
Sprawdzaj dostępność leków w ponad aptek w całej Polsce!


Odpowiedzi farmaceutów

Przy tak rozbudowanej polipragmazji (przyjmowaniu wielu leków naraz) kluczem do odzyskania sił życiowych jest precyzyjne zidentyfikowanie mechanizmów, które wywołują to złe samopoczucie, oraz skoordynowane działanie specjalistów. mechanizmy leków w Pana organizmie 1. Efekt „hamulca metabolicznego” (Polfenon + Bibloc): Połączenie silnego leku antyarytmicznego z beta-blokerem potężnie zwalnia akcję serca i ogranicza jego zdolność do przyspieszania podczas wysiłku. Dla Pana mięśni oznacza to mniejszy dopływ tlenu – stąd uczucie, że zwykły spacer jest jak wejście na Rysy. Dodatkowo oba te leki mogą nasilać uczucie ciągłego zmęczenia. 2. Ukryta interakcja blokująca energię (Polfenon + Factolet ER): Psychiatra ma rację, mówiąc o ograniczeniach. Lek Factolet ER (wenlafaksyna) oraz Polfenon spotykają się w wątrobie, rywalizując o ten sam enzym metabolizujący (CYP2D6). Polfenon może blokować metabolizm wenlafaksyny, podbijając jej stężenie we krwi. Co kluczowe: to właśnie wenlafaksyna (Factolet) w wysokich stężeniach najczęściej odpowiada za zlewne, nadmierne poty i uderzenia gorąca, a w połączeniu z beta-blokerem potęguje osłabienie. 3. Wpływ statyny i cukrzycy: Statyny u części pacjentów wywołują tzw. zmęczenie zależne od statyn (ogólne wyczerpanie mięśniowe bez wyraźnego bólu). Ponadto przy cukrzycy i tak dużej ilości leków na serce, gwałtowne spadki energii mogą być też sygnałem wahań poziomu cukru we krwi (hipoglikemii) Jak wyjść z błędnego koła? Plan działania krok po kroku Ponieważ kardiolog nie chce zmniejszać dawek (co jest zrozumiałe), a psychiatra czuje się zablokowany, rozwiązaniem nie jest samodzielne odstawianie leków, lecz zmiana strategii leczenia.

2026-10-23

Awatar

mgr farm. Antoni Stolorz

z apteki w Bieruniu

 1

NagrodaNagrodaNagroda

ponieważ poprzednia porada ledwo się zmieściła kontynuuję dalej w tym miejscu: Nadmierne pocenie się, lęki - Interakcja Polfenonu z Factolet ER -Rozważenie z psychiatrą zmiany Factoletu na lek antydepresyjny bezpieczny dla serca i niemetabolizowany przez CYP2D6 (np. sertralina / escitalopram). Brak sił, zmęczenie - Skumulowane działanie Bibloc + Polfenon + statyna - Poproszenie kardiologa o ocenę, czy zamiast Polfenonu i beta-blokera możliwe jest zastosowanie nowoczesnego leczenia zabiegowego (ablacja - podłoża migotania przedsionków). Nadwaga, brak energii - Cukrzyca + Maymetsi (metformina/sitagliptyna) - Konsultacja z diabetologiem w celu wdrożenia nowoczesnych leków (np. analogów GLP-1), które dają przypływ energii i radykalnie pomagają schudnąć bez katorżniczych ćwiczeń.

2026-10-23

Awatar

mgr farm. Antoni Stolorz

z apteki w Bieruniu

 1

NagrodaNagrodaNagroda

i kolejna już 3cia odpowiedź: Proponuję następujące kroki: 1 kardiolog - Jeśli leki kardiologiczne tak bardzo pogarszają Pana jakość życia, proszę zapytać wprost, czy kwalifikuje się Pan do zabiegu ablacji migotania przedsionków. Udana ablacja pozwala u wielu pacjentów całkowicie odstawić lub drastycznie zmniejszyć dawki silnych leków antyarytmicznych. 2 diabetolog - proszę Poprosić o konsultację diabetologa pod kątem włączenia leków nowej generacji (np. inkretynowych). One nie tylko kontrolują cukier, ale hamują ośrodek głodu w mózgu. Chudnie się dzięki nim „w fotelu”, co pozwoli Panu odciążyć serce i odzyskać energię do ruchu, przerywając błędne koło. 3 farmakolog kliniczny - Ponieważ Twoi lekarze (kardiolog i psychiatra) poruszają się w swoich wąskich specjalizacjach, potrzebujesz kogoś, kto spojrzy na Ciebie całościowo. Proszę poszukać konsultacji u lekarza specyficznym dla farmakologii klinicznej lub doświadczonego internisty, który przygotuje dla Pana specjalistów bezpieczny plan zamiany poszczególnych preparatów na ich nowocześniejsze, mniej obciążające odpowiedniki. Proszę zacząć od wizyty u diabetologa oraz kontroli poziomu cukru i hormonów tarczycy (TSH), aby upewnić się, że to nie one dodatkowo odbierają Panu siły. Pana sytuacja jest trudna, ale absolutnie możliwa do skorygowania za pomocą nowoczesnej medycyny. życzę powodzenia oraz dużo zdrowia.

2026-10-23

Awatar

mgr farm. Antoni Stolorz

z apteki w Bieruniu

 1

NagrodaNagrodaNagroda

Wszelkie porady oraz odpowiedzi na pytania są udzielane przez farmaceutów z należytą starannością i w oparciu o najlepszy stan zawodowej wiedzy, niemniej jednak z uwagi na ograniczony kontakt z pacjentem oraz możliwość podania przez pacjenta niekompletnych informacji, zastrzega się, iż uzyskane w ten sposób informacje nie mogą służyć ani być podstawą do samodzielnej zmiany sposobu diagnostyki i leczenia. Nie zastępują one również porady lekarskiej.

Wstecz

Wczytywanie