Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Drogi moczowe

Poprzez drogi moczowe wydalane są z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Choroby nerek i pęcherza moczowego mogą bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wywołać je może wiele czynników: niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, a także zakażenia wirusowe i bakteryjne. Zakażenia układu moczowego oraz nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet, w związku z ich budową anatomiczną, natomiast mężczyźni borykają się z trudnościami w oddawaniu moczu, co ma związek z przerostem prostaty. Zdarza się również zapalenie pęcherza u dzieci, które może przebiegać bezobjawowo lub dawać nieswoiste objawy. Suplementy diety działające na układ moczowy zwalczają infekcje dróg moczowych, zapalenie pęcherza moczowego, przeciwdziałają nietrzymaniu moczu, zapobiegają kamicy nerkowej oraz odbudowują naturalną barierę ochronną układu moczowego. Wtedy warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety poprawiające funkcjonowanie układu moczowego. Zdecydowana większość środków zawiera surowce roślinne m.in. żurawinę, pokrzywę, skrzyp polny, dziurawiec, babkę lancetowatą. Dostępne są w postaci tabletek, kapsułek, płynów, ziół na nerki i drogi moczowe (np. NefroTabs, Olimp Żurawina Uro-Complex , Urinal Intensiv, Furoxin). Bardzo ważne jest, aby skutecznie likwidować stany zapalne, nie dopuszczając do przejścia w formę przewlekłą.


ŻURAWINA PLUS WEGAFARM

tabletki

Żurawina Plus WEGAFARM interakcje ulotka tabletki 60 tabl.

Żurawina Plus WEGAFARM

60 tabl.

suplement diety


Ulotka

ŻURAWINA PREMIUM DR MAX

tabletki

Dr.Max Żurawina Premium interakcje ulotka tabletki 10 tabl.

Dr.Max Żurawina Premium

10 tabl.

suplement diety


Ulotka

ŻURAWINA PRO SPORT

kapsułki

Żurawina interakcje ulotka kapsułki 180 kaps.

Żurawina

180 kaps.

suplement diety


Ulotka

ŻURAWINA RADZIOWI

owoc/zioła

Żurawina interakcje ulotka owoc/zioła 250 g

Żurawina

250 g

suplement diety


Ulotka

ŻURAWINA+SKRZYP POLNY

kapsułki

Żurawina+Skrzyp Polny interakcje ulotka kapsułki 48 kaps.

Żurawina+Skrzyp Polny

48 kaps.

suplement diety


Ulotka

ŻURAWINA SOK SYMBIOTICS

sok

Żurawina interakcje ulotka sok 500 ml

Żurawina

500 ml

suplement diety


Ulotka

ŻURAWINA URO+ AURA HERBALS

kapsułki

Żurawina Uro+ interakcje ulotka kapsułki 60 kaps.

Żurawina Uro+

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

ŻURAWINA WIELOOWOCOWA NOW FOODS

kapsułki

ŻURAWINA + WITAMINA C AURA HERBALS

kapsułki

Żurawina 800 mg + Witamina C interakcje ulotka kapsułki 60 kaps.

Żurawina 800 mg + Witamina C

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

ŻURAWINA Z ACEROLĄ

tabletki

Żurawina z acerolą interakcje ulotka tabletki 60 tabl.

Żurawina z acerolą

60 tabl.

suplement diety


Ulotka

Suplementy - drogi moczowe

Co to jest zapalenie układu moczowego?

Zapalenie układu moczowego (ZUM) to dość częsta i przede wszystkim kobieca przypadłość. Jest to związane z anatomią. Krótka cewka moczowa oraz mała odległość między odbytem a ujściem cewki, ułatwiają drobnoustrojom przedostawanie się do pęcherza moczowego. Pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego to uczucie lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu. Następnie, z powodu silnego parcia na pęcherz, wizyty w toalecie stają się coraz częstsze. Towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej. Chociaż objawy z pozoru wydają się niegroźne, to niestety potrafią uprzykrzyć życie. Zaniedbanie infekcji grozi bowiem nawracającymi stanami zapalnymi nerek i narządów rodnych.

Przyczyny infekcji dróg moczowych

Wszystkiemu winna jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), nazywana pałeczką kałową. Fizjologiczne miejsce jej bytowania to jelito grube, stąd obie nazwy. Zakażenia z udziałem Escherichia coli stanowią około 90% przypadków. Za pozostałe 10% odpowiadają inne drobnoustroje, takie jak chlamydie, grzyby, wirusy oraz dwoinka rzeżączki. Patogeny te przenoszone są zwykle drogą płciową. Przyczyną ZUM mogą być również nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych, najczęściej utrudniony odpływu moczu z nerki (kamica nerkowa) lub pęcherza  (u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego). Zalegający mocz tworzy doskonałe środowisko do namnażania się bakterii.

Objawy zapalenia pęcherza

Typowe objawy ostrego zapalenia pęcherza moczowego to:

 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
 • konieczność częstego lub nagłego oddawania moczu
 • bóle podbrzusza
 • niekiedy czerwone lub ciemnobrunatne zabarwienie moczu, spowodowane obecnością krwi (krwiomocz)
 • gorączka (gdy dojdzie do zakażenia nerki)
 • nudności i wymioty

Objawy zakażenia układu moczowego u dzieci

U małych dzieci zakażenie układu moczowego może objawiać się gorączką, rozdrażnieniem, brakiem apetytu, bólem brzucha, wymiotami lub ponownym moczeniem się, w przypadku dziecka zgłaszającego już potrzebę oddania moczu.

Leczenie zakażenia układu moczowego

Zwykle leczenie ZUM rozpoczyna się od zastosowania furaginy, obecnie dostępniej bez recepty. Jeśli jednak leczenie furaginą nie jest skuteczne wówczas lekarz może przepisać lek z grupy fluorochinolonów np. cyprofloksacynę. Objawy zazwyczaj mijają szybciej, niż wynosi zalecany czas leczenia. Niezwykle istotne jest, aby dokończyć leczenie według wskazań. Nie należy przerywać terapii tuż po ustąpieniu dolegliwości, gdyż grozi to nawrotom choroby. U kobiet w ciąży leczenie jest konieczne, nawet przy bezobjawowym bakteriomoczu. Nie wszystkie leki mogą być w tym okresie stosowane, np. furaginy nie podaje się w pierwszym trymestrze. Po zakończonej kuracji ciężarnym zaleca się najpierw powtórne, a później już regularne badanie moczu aż do rozwiązania. W sytuacji, kiedy obok typowych objawów infekcji układu moczowego pojawia się gorączka, trzeba bezzwłocznie udać się na wizytę lekarską, gdyż prawdopodobnie doszło do zapalenia nerek, które najczęściej leczy się w szpitalu pod stałą kontrolą.

Działając profilaktycznie i wspomagająco możemy również sięgnąć po preparaty zawierające wyciąg z żurawiny, wyciąg z pietruszki, witaminę C, laktoferynę. Żurawina wykazuje hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej układu moczowego, przez co blokuje namnażanie się tych mikroorganizmów i przyspiesza ich wydalanie. Jednocześnie jest bogatym źródłem witaminy C.

Zapobieganie infekcjom dróg moczowych

 • Pij około 2 litrów płynów dziennie - to ułatwia płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się bakterii.
 • Nie wstrzymuj oddawania moczu - gdy długo zalega on w drogach moczowych, znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się.
 • Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Używaj płynów do higieny intymnej o właściwym pH
 • Zachowaj właściwą higienę w toalecie - miejsca intymne wycieraj w kierunku odbytu, nie odwrotnie. Jeśli korzystasz z publicznych toalet, używaj  jednorazowych podkładek higienicznych.
 • Po stosunku płciowym umyj okolice intymne i oddaj mocz – w ten sposób usuniesz zarazki, które dostały się do cewki moczowej.
 • Wzbogać diety o żurawinę (w postaci owoców, soków lub suplementów diety)