Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Dla sportowców

Odżywki i suplementy diety dla sportowców pomagają osiągnąć najlepszą formę sportową. Intensywna aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na niektóre substancje odżywcze. Wzrost siły i masy mięśni jest wynikiem zachodzących w procesów anabolicznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych sportowców proponuje im się korzystanie z tzw. suplementów diety, które w zależności od uprawianej dyscypliny sportu dostarczają energii i niezbędnych składników pokarmowych oraz biologicznie czynnych substancji. Kreatyna to obecnie najpopularniejszy suplement stosowany na świecie przez sportowców, ponieważ sprawia, że mięśnie mogą pracować z większą siłą i wydajnością (np. SFD Creatine, CreaPure Creative Monohydrate). Wysokie stężenie kreatyny w mięśniach wpływa na szybszy przyrost masy mięśniowej, zapewniając również sprawność i regenerację mięśni. Tauryna, arginina, glutamina to aminokwasy, które hamują procesy kataboliczne zachodzące w mięśniach, a jednocześnie działają anabolicznie. Suplementy dla sportowców zawierające różne rodzaje aminokwasów są popularne wśród osób, które dążą do zwiększenia masy mięśniowej i podniesienia swojej wydajności podczas treningów (np. SFD Taurine, Taurine NOW FOODS, Gym Food L-Glutamina). Natomiast uzupełnianie diety w sprzężony kwas linolowy (CLA) i l-karnitynę nasila procesy produkcji energii z tłuszczu i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Osobom z tendencjami do przybierania na wadze i problemami z utrzymaniem restrykcyjnej diety poleca się środki oparte na oleju z orzechów sosny koreańskiej.


SFD L-CARNITINE

kapsułki

SFD L-Carnitine Strong interakcje ulotka kapsułki  120 kaps.

SFD L-Carnitine Strong

120 kaps.

suplement diety


Ulotka

SFD POWER SHOT

płyn

SFD Power Shot interakcje ulotka płyn  80 ml

SFD Power Shot

80 ml

suplement diety


Ulotka

SLIMFLOW BLACK

kapsułki

SlimFLOW Black interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

SlimFLOW Black

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

SPALACZ TŁUSZCZU FORTE+ HERBAPOL KRAKÓW

kapsułki

Spalacz Tłuszczu Forte+ interakcje ulotka kapsułki  90 kaps.

Spalacz Tłuszczu Forte+

90 kaps.

suplement diety


Ulotka

TERRANOVA LIVING MULTIVITAMIN SPORT

kapsułki

TERRANOVA Living Multivitamin Sport interakcje ulotka kapsułki  100 kaps.

TERRANOVA Living Multivitamin Sport

100 kaps.

suplement diety


Ulotka

TRIBULUS CLEAN LABEL PHARMOVIT

kapsułki

XENIVIT MULTI ACTIVE

tabletki musujące

XeniVIT Multi Active interakcje ulotka tabletki musujące  20 tabl.

XeniVIT Multi Active

20 tabl.

suplement diety


Ulotka

Suplementy dla sportowców

Zgodnie z definicją suplement diety jest to środek spożywczy, który stosowany jest w celu  uzupełnienia i wzbogacenia diety. W suplementach diety najczęściej można znaleźć witaminy, składniki mineralne lub inne substancje o znaczeniu odżywczym dla organizmu. Należy przy tym pamiętać, że suplementy diety nie są lekami, a to oznacza, że nie mają działania leczniczego. 

Suplementy diety należy dobierać w zależności od potrzeb organizmu. O ile u osób sporadycznie i rekreacyjnie uprawiających sport suplementacja nie będzie konieczna, o tyle u sportowców sama dieta może okazać się niewystarczająca i należy ją uzupełnić odpowiednimi specyfikami. Suplementację dla sportowców można podzielić na: środki ergogeniczne oraz żywność dla sportowców. Środki ergogeniczne mają za zadanie poprawę wydolności sportowej. Do legalnych środków ergogenicznych spotykanych w suplementach diety dla sportowców można zaliczyć m.in. kofeinę, azotany, kreatynę, żelazo, wapń, wodorowęglan sodu, beta alaninę, argininę.

Dobór suplementacji dla sportowców

Witaminy dla sportowców i suplementy diety stworzone dla osób aktywnych, wspomagają proces budowania maksymalnej formy sportowej. Wszystkie tego rodzaju preparaty są dostępne w aptekach  bez recepty. Zawarte w nich substancje są bezpieczne, nie wpływają na układ hormonalny, za to wspierają budowę tkanki mięśniowej.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego suplementu diety. Aby tego dokonać  należy uwzględnić wiek, płeć , masę ciała, wzrost, a także dyscyplinę sportu, zróżnicowanie metaboliczne, wydatki energetyczne oraz częstotliwość treningów. Dzięki zaawansowanym badaniom firm farmaceutycznych możliwe jest skomponowanie różnego typu suplementów, które zwiększą masę mięśniową, pomogą spalić tkankę tłuszczową, uzupełnią elektrolity i witaminy, a także będą wspomagać regenerację organizmu sportowca po intensywnym wysiłku fizycznym.

Środki ergogeniczne czyli legalny doping

Słowo doping kojarzy nam się najczęściej z zakazanymi środkami farmakologicznymi. Istnieją jednak naturalne, pozyskiwane z roślin wspomagacze, które nie powodują niekorzystnych działań ubocznych. Jednym z takich naturalnych wspomagaczy jest sok z buraka, który dostarcza dużej ilości azotanów. Azotany w wyniku przemian biochemicznych zachodzących w organizmie zostają przekształcone w tlenek azotu o działaniu ergogenicznym. Inną znaną substancją stymulującą jest kofeina, która wpływając na mechanizm pozyskiwania energii przez komórki , wpływa na wydolność całego organizmu. W suplementach diety dla sportowców można znaleźć także ekstrakt z owoców cytryńca chińskiego (Schisandra chinensis), który niweluje zmęczenie, zwiększa siłę i wytrzymałość organizmu.

Odżywki białkowe czyli jak zbudować masę mięśniową

Oprócz specjalistycznych suplementów diety dla aktywnych, sportowcy nie mogą zapomnieć o odżywkach, które uzupełnią ich dietę w odpowiednią ilość białka. Odpowiednia podaż białka jest niezwykle istotna , ponieważ odpowiada za rozbudowę masy mięśniowej. Po białkowe odżywki dla sportowców sięgają także osoby odchudzające się, ponieważ wysoka zawartość białka daje uczucie sytości i z powodzeniem może zastąpić jeden posiłek w ciągu dnia. Stosując odpowiednie odżywki białkowe u sportowców można istotnie poprawić możliwości wysiłkowe poprzez rozbudowę mięśni szkieletowych wytwarzających energię potrzebną do ich pracy, zwiększenie tempa procesów metabolicznych, wydłużenie czasu pracy na skutek zwiększenia ilości energii dostarczanej mięśniom oraz ograniczenie kumulacji w organizmie metabolitów przemiany beztlenowej (zakwasy).

Jak zadbać o stawy uprawiając sport?

Osoby uprawiające regularnie sport oprócz budowania masy mięśniowej i poprawiania swojej wydolności  powinny zadbać o kondycję swoich stawów. Stawy sportowców podczas intensywnych treningów narażone są na liczne urazy i uszkodzenia. Preparaty na stawy dla osób aktywnych fizycznie mogą zarówno wspierać profilaktykę wystąpienia zwyrodnień, jak również wspomagać rekonwalescencję po przebytym urazie. Pośród składników aktywnych preparatów na stawy można znaleźć m.in.: kolagen, MSM (metylosulfonylometan) czyli organiczny związek siarki wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, glukozaminę, chondroitynę. Glukozamina wzmacnia strukturę stawów, dzięki czemu lepiej znoszą obciążenia, natomiast chondroityna wpływa na produkcję mazi stawowej, której zadaniem jest ochrona przed urazami poprzez zapewnianie poślizgu i zmniejszanie tarcia.