Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Chrom

Produkty wyłacznie z chromem (+ ewentualnie drobne dodatki np. inulina)


TERRANOVA CHROM

kapsułki

TERRANOVA Chrom 200 mcg interakcje ulotka kapsułki  100 kaps.

TERRANOVA Chrom 200 mcg

100 kaps.

suplement diety


Ulotka

Chrom

 

Chrom – pierwiastek śladowy

Chrom (Cr) został odkryty już w XVIII wieku, ale dopiero badania przeprowadzone w latach sześćdziesiątych XX wieku pokazały, że chrom w organizmie człowieka jest bardzo ważnym pierwiastkiem śladowym, który bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Niewielkie ilości chromu są niezbędne do prawidłowego rozwoju, wzrostu i funkcjonowania, a niedobór chromu może prowadzić do wielu zaburzeń.

Chrom – stopnie utlenienia

Chrom naturalnie występujący w przyrodzie, dostarczany wraz z pożywieniem i niezbędny do życia to chrom na trzecim stopniu utlenienia – Cr (III). Inną powszechnie występującą formą chromu jest chrom sześciowartościowy – Cr (VI), wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu i uważany za toksyczny i rakotwórczy dla ludzi i zwierząt. Opisane poniżej właściwości oraz skutki niedoboru chromu, dotyczą oczywiście jego nietoksycznej formy na trzecim stopniu utlenienia.

Działanie chromu

Chrom bierze udział w prawidłowym metabolizmie makroskładników. Jest składnikiem czynnika tolerancji glukozy i pomaga regulować jej stężenie we krwi. Prawdopodobnie chrom wpływa na zmniejszenie apetytu i likwiduje apetyt na słodycze, dlatego cieszy się popularnością wśród osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Poza tym może przyspieszać spalanie tłuszczów i zapobiegać miażdżycy, wpływając na utrzymanie równowagi między poziomem cholesterolu dobrego (HDL) i złego (LDL). Niektóre badania wskazują na to, że chrom sprawdza się jako suplement u chorujących na zespół policystycznych jajników (PCOS) –poprawia metabolizm glukozy, a tym samym zwiększa szansę na wystąpienie owulacji i uregulowanie miesiączek.

Niedobór chromu

Pierwsze objawy niedoboru chromu dotyczą zaburzeń metabolizmu insuliny, obejmujących spadek aktywności insuliny, insulinooporność i w konsekwencji zmniejszenie tolerancji glukozy. Skutki niedoboru chromu obejmują także zaburzenia lipidowe w postaci wzrostu stężenia trójglicerydów i spadku poziomu cholesterolu frakcji HDL. Obniżone stężenie chromu w organizmie może zwiększać ryzyko miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. Niedobory chromu mogą skutkować zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak neuropatia czy encefalopatia.

Nadmiar chromu

Dostarczanie do organizmu zbyt wysokich dawek chromu może powodować negatywne skutki na zdrowie. Przy dobrze zbilansowanej diecie prawdopodobieństwo przedawkowania chromu nie występuje. Nadmierna ilość chromu w organizmie może pojawić się nieprawidłowej suplementacji. Nadmiar chromu może pogarszać wchłanianie żelaza, co stwarza ryzyko wystąpienia anemii. Zbyt duże dawki chromu mogą doprowadzić do uszkodzenia struktur DNA oraz spowodować zwiększonego ryzyka chorób nowotworowych, w tym raka płuc. Istnieje też ryzyko pogorszenia wchłaniania cynku, a także wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Bezpieczne dawki chromu

Bezpieczne, zalecane dawki dietetyczne chromu dla dorosłej, zdrowej osoby wynoszą 50-200 ug/dobę. Wystarczające spożycie wynosi natomiast 25 ug/dobę dla zdrowych kobiet i 35 ug/dobę dla zdrowych mężczyzn. Oznaczenie poziomu chromu w organizmie można wykonać z krwi żylnej w dowolnym diagnostycznym laboratorium medycznym.