Dzień dobry. Chciałabym zapytać czy antybiotyk Tetralysal ma wpływ na tabletki antykoncepcyjne Madinette? Dermatolog i ginekolog twierdzą, że nie, jednak na Internecie są sprzeczne informacje.

Dotyczy ulotki Tetralysal

Ręka podaje torbę z lekami

Sprawdź dostępność leku Tetralysal w mieście Warszawa

Odpowiedzi farmaceutów

Dzień dobry. Tetralysal może zmniejszać stężenie niektórych leków (w tym syntetycznych hormonów) we krwi. W trakcie leczenia Tetralysalem należy stosować dodatkowe zabezpieczenia.

2020-08-01

Awatar

Farmaceuta

z apteki w Warszawie

 1

Dzień dobry. Według najbardziej warygodnego źródła informacji o lekach tj. Charakterystyka Produktu Lecziczego: " u niektórych kobiet pewne antybiotyki (takie jak ampicylina, tetracykliny), prawdopodobnie na skutek zmniejszenia krążenia jelitowo-wątrobowego przez estrogeny. Podczas krótkoterminowego stosowania jakiegokolwiek z tych produktów/substancji czynnych jednocześnie z produktem Madinette należy stosować dodatkową barierową metodę antykoncepcji w trakcie leczenia oraz przez 7 dni po jego zakończeniu. W przypadku substancji zmniejszających stężenie etynyloestradiolu w osoczu na skutek indukcji enzymów mikrosomalnych wątroby, dodatkowa mechaniczna metoda antykoncepcji musi być stosowana przez 28 dni po zakończeniu leczenia.". Z uwagi na to, że składnik aktywny Tetralysalu należy do grupy tetracyklin nikt nie może dać Pani gwarancji, że Madinette będzie działało w 100%. Dlatego, polecam dodatkowe metody antykoncepcji. Pozdrawiam, mgr farm. Joanna Matras

2020-08-02

Awatar

Joanna Matras, apteka Namex, Warszawa

z apteki w Warszawie

 2

Wstecz